NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A mai napon a Magyar Nemzet újságnak köszönhetően megtudhattuk (Moraj az MSZP soraiban.), hogy Szaúd-Arábia, a szaúdi királyság hazarendelte budapesti nagykövetét.

Ma már, azt hiszem, senki sem gondolja, hogy csupán egy rossz vicc lett volna Gyurcsány ominózus kijelentése, súlyos nemzetközi politikai, diplomáciai botránnyá dagadt az ügy. Egy nagykövet hazarendelését kár bagatellizálni, nem véletlenszerű egybeesés, hanem egy nagyon súlyos diplomáciai figyelmeztetés Magyarország részére, és amennyiben nem leszünk képesek a súlyán kezelni ezt a diplomáciai figyelmeztetést, akár még tovább mérgesedhet a helyzet.

Persze, egy rasszista kijelentés önmagában is figyelemre méltó egy NATO- és európai uniós tagországnak a kormányfője részéről, azonban az igazi diplomáciai súlyát a kijelentésnek az adja meg, hogy 2001. szeptember 11. óta, amikor is valóban arab terroristák merénylete zajlott az Egyesült Államokban, a nemzetközi közösségnek a legfőbb diplomáciai erőfeszítése arra irányul, hogy fogalmilag elhatárolja egymástól az arabokat és a terrorizmust, világossá tegye, hogy küzdeni a terrorizmus ellen kell, nem pedig az arabok ellen. Gyurcsány Ferenc kijelentése ezzel az egyöntetű és világos nemzetközi erőfeszítéssel megy szembe. Ezzel kapcsolatban most már csak azt mondhatjuk el, hogy nem is lett volna egy ilyen fényes nemzetközi karrierje Gyurcsány Ferenc kijelentésének, gyakorlatilag a legfontosabb nemzetközi orgánumok foglalkoztak már vele. És akkor ne is beszéljünk a kétoldalú kapcsolatokban keletkező kárról. Emlékeztetnék arra, hogy azt az ominózus futballmérkőzést például a szaúdi fél fizette teljes egészében.

Olaj volt aztán a tűzre, tisztelt Ház, a kormány titkolózása, félretájékoztatása, vagy nevezzük nyugodtan dezinformációnak is. Először a szaúdiak jegyzékének tényéről, illetőleg a tartalmáról hangzottak el ellentmondó kijelentések, ezt követően a viszontjegyzék tényéről és tartalmáról, majd ezt követően bejelentette a kormány, hogy az ügy le van zárva, most úgy tűnik, hogy mégse. Vigyázni kellene az ügy lezárásával kapcsolatos kijelentésekre, mert kettőn áll a vásár, hogy le van-e zárva egy ilyen ügy. Majd aztán hallhattuk, hogy a házelnök asszony látogatása azért marad el, mert itt a parlamentben kell a mai napon szavaznia. Azt hiszem, egy méltatlan kijelentés és bejelentés volt ez a házelnök asszony részéről. Majd megtudhattuk, hogy nem is rendelték haza Szaúd-Arábia nagykövetét. A mai napon azonban kiderült, hogy a helyzet mégsem így áll.

 

(13.30)

Két következmény mindenféleképpen adódik ezzel a dezinformációs sorozattal kapcsolatban. Mára úgy ítélem meg, hogy a kormányzatnak már a szavahihetősége is tétre került: a világos, írásbeli és egyértelmű bocsánatkérés azért maradt el, mert ez a dezinformációs hozzáállás jellemezte a kormány magatartását. Miért kellett két hetet várni az egyértelmű kijelentésre? Mellesleg megkérdezném a kormányt: sikerült-e már átnyújtani Abdullah koronahercegnek a miniszterelnök levelét?

Megjegyzem, két héttel ezelőtt a Fidesz legelső javaslata úgy szólt, hogy egyértelmű, világos írásbeli bocsánatkérés nélkül nem rendezhető az ügy.

Miniszter Úr! Megkérném arra, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy az ország nemzetközi tekintélye céljából a Magyar Köztársaság miniszterelnöke hagyja abba a zavaró repüléseit a külpolitikában. A tapasztalatlanság önmagában nem lenne olyan nagy probléma, viszont elővigyázatosság nélkül nagyon sok kárt tud okozni. Kevesebb lendületet és több körültekintést kérünk tőle.

Új politikát ígért a miniszterelnök úr. Megkérjük, hogy vegye elejét a kormányzati titkolózásnak, félretájékoztatásnak. Kérésem nagyon egyszerű: mondjanak igazat. A külpolitikai ésszerűségen túlmenően a kormány szavahihetősége is ilyen értelemben tét.

Végül arra kérem, hogy legyen a külügyi bizottság elnökének segítségére. Két hete nem férünk hozzá (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az ügy dokumentációjához…

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage