HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Őszinte beszédre lenne szükség, mert úgy tűnik, hogy megkezdődött a választási kampány. Ha valakinek ez nem tűnt volna föl, akkor, ha figyelmesebben olvassa az újságokat, látja, hogy megkezdődött a politikai licitálás időszaka, megkezdődött a “Ki tud többet ígérni?ö című politikai társasjáték.

Az év elején a miniszterelnök úr kezdte nagyarányú adócsökkentés ígéretével ezt a játékot. Azt mondta, hogy még akár év közben is meg lehet változtatni az adótörvényeket, hiszen nincsenek azok kőbe vésve. Aztán rákontrázott erre a nagyobbik ellenzéki párt, amely szintén év közben akar adót csökkenteni, jelentősen megterhelve ezzel a magyar költségvetést. Az is igaz, hogy majdnem minden esztendő ígérgetésekkel kezdődik. Az elmúlt három évben minden év így kezdődött, ennek eredménye az lett, hogy 33 alkalommal emelt adót a jelenlegi kormánykoalíció.

Itt az ideje, hogy őszintén beszéljünk az adók világáról, és itt az ideje, hogy a kormány beismerje, hogy már nincs abban a helyzetben, és nincs abban a pozícióban, hogy 2006-ig, a következő választásokig adót tudjon csökkenteni. Ennek jó néhány oka van. Az egyik legfontosabb ok, hogy az előző három esztendőben minden olyan forráslehetőséget felélt, amely ezt lehetővé tette volna.

Az elmúlt három esztendőben 35-40 százalékkal növelte az államadósságot, ami 3500 milliárd forintot jelent. Az elmúlt három esztendőben olyan helyzetbe került a magyar gazdaság, hogy a bevételi oldal nemhogy növekedett volna, hanem inkább csökkent. A szomszédaink, a szomszédos országok, Ausztriától kezdve Szlovákián, Románián keresztül Szlovéniáig valóban jelentős adóreformot hoztak létre, de ők ezt megtehették, mert olyan helyzetben voltak, és olyan helyzetben van a gazdaságuk, illetve olyan a kormányuk gazdaságpolitikája.

A magyar kormány ezt több okból nem tudja megtenni. Az okok között az első a hihetetlenül megnőtt államadósság. Ha jelentős adócsökkentésre kerülne sor, akkor nagy valószínűséggel a költségvetés nem tudná az államadósságot finanszírozni. Nem teheti meg, hogy adókat csökkentsen, hiszen az elmúlt héten az Európai Unió, az Európai Bizottság felhívta a figyelmét, hogy tartózkodjon ettől a magatartástól, és ugyanerre az okra hivatkozott: az államadósság finanszírozásának a nehézségeire.

Ma ott tartunk, hogy Magyarország versenyképessége került veszélybe, hiszen a Nyugat-Európából vagy a világ más részéről beáramló működő tőke a kedvezőbb feltételek miatt sokkal inkább a szomszédos országokat célozza, mint Magyarországot. Tehát a magyar gazdaság versenyképessége került veszélybe. Ennek a megtartása lenne elsőrendű feladata a magyar kormánynak.

Mi kell ehhez? Először is felelős nemzeti kormányzás. Mit akar az MDF? Először is azt, hogy beszéljünk őszintén és tisztességesen az adókról. Aztán alkossunk végre egy olyan gazdaságpolitikai koncepciót, ami véget vet az elmúlt három év iránytalan, átgondolatlan gazdaságpolitikai döntéseinek. Aztán a források megteremtése érdekében növekvő magyar gazdaságot, növekvő magyar gazdasági teljesítményt. El kell ismerni, hogy van egy olyan szférája a gazdaságnak, amely növekszik, ez a multinacionális cégek világa, tehát olyan feltételeket és körülményeket kell teremtenünk, ami a hazai kis- és középvállalkozók, a magyar gazdaság gerincének, motorjának a lehetőségeit növeli, kedvezményes kamathoz jutás és a piacra jutás feltételeinek a biztosításával.

Aztán csökkenteni kell a kiadásokat. Mérhető, olcsóbb és hatékonyabb államot kell megteremtenünk. Végre elkerülhetetlen egy átfogó államháztartási reform. Olyan adminisztrációra van szükség, amely vállalkozásbarát környezetet teremt, és amely valóban a vállalkozók érdekeit szolgálja. Sajnos, megindult a kampány, és az őszinte beszéd helyett megint az ígérgetések kapnak elsősorban hangot. Arra kérem a kormányoldalt és az ellenzéket is, hogy a 24. órában, félretéve a kampánycélokat, megfogadva a józan, normális hangokat, végre beszéljünk arról, ami igazából a feladatunk: a magyar gazdaság (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) helyretétele, működési feltételeinek a megteremtése.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage