DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető Úr! Abból indult ki a napirend előtti hozzászólásában, hogy elkezdődött a kampány, és a pártok, ha jól értem, amit mondott, összevissza ígérgetnek. Ezt ön részben kritizálta, részben pedig egy sajátos kívánságlistát fogalmazott meg. Nézzük meg, hogy ez mennyiben van szinkronban a realitásokkal. De egyetértek önnel abban, hogy ha nagyon sok az ígéret, akkor nagyon nehéz ezek között eligazodni, hogy mi ebből a reális, és mi nem.

Ezért talán maradjunk a tényeknél, ha szabad javasolnom. Nézzük meg, hogy valóban úgy áll-e a magyar gazdaság, mint ahogy ön tételezi, vagy pedig egy kicsit másról van szó. Az egyik kérdés az, hogy növekszik-e a gazdaság, a másik, hogy felzárkózunk-e az Európai Unióhoz. Mind a két kérdésre a tények alapján könnyű szívvel tudok igennel válaszolni. Először is, az elmúlt két évben, tavalyelőtt 3 százalékkal, tavaly, 2004-ben várhatóan 4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. Ezt alacsony értéknek minősíteni több mint szakmai tévedés.

A másik fontos kérdés, amit fölvetett frakcióvezető úr, hogy hogyan állunk az adórendszerrel. Valóban tervez egy jelentős adóreformot a kormány, amelyről többször szóltunk itt az Országgyűlésben is. Ennek az adóreformnak egyébként megvan az alapja, hiszen a kormány eddig is olyan gazdaságpolitikát folytatott az előző három évben, amely az adók csökkentését jelentette. Elhangzott itt öntől, hogy 33 adóemelés volt. Ezt az ellenzéki frakcióvezető-társa többször fölvetette, de erre nem reagáltam, mert azt mondja, hogy 55 százalék meg 33 százalék, elég nehezen igazodik el a számok világában. Ön mintha azért jobban ügyelne a tényekre. Ezért hadd hívjam föl a tisztelt figyelmét, frakcióvezető úr, hogy nem emeltünk 33-szor adót, ez tévedés. Ha ezt sokszor elmondja valaki, attól ez még nem így van. Az adók nem nőttek, hanem csökkentek. (Derültség a Fidesz soraiban.)

Honnan lehet ezt megítélni? Onnan lehet megítélni, hogy az adórendszer egy bizonyos bevételi hányadot jelent a bruttó hazai terméken belül, és ez jelenti azt, hogy milyen a jövedelemcentralizáció a gazdaságban. Ez a jövedelemcentralizáció némileg csökkent. De hogy egészen konkrét példára hivatkozzam, mindenki meggyőződhetett arról az elmúlt egy-két hétben, amikor megkapta a januári fizetését, hogy csupán az adórendszer változása miatt több maradt a borítékjában, mert 2 százalékponttal csökkent a személyi jövedelemadó. (Felzúdulás a Fidesz soraiban.) Úgy gondolom, hogy ezek lényeges dolgok, és éppen a tényekkel vannak összefüggésben.

A következő dolog, amit fölvetett a frakcióvezető úr…

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage