DR. FICZERE LAJOS, az Országos Választási Bizottság elnöke: Természetesen nem tisztem, és nem is tehetem meg, hogy bármilyen politikai természetű vitában véleményt nyilvánítsak, viszont két dologra szeretném a felszólaló figyelmét felhívni.

Az egyik: az Országos Választási Bizottság a népszavazás országos végeredményét a szavazókörök által kiállított jegyzőkönyvek alapján határozza meg és állapítja meg. Nincs jogosítványa arra, hogy a szavazóköri jegyzőkönyvek bármilyen revízióját, bármilyen felülvizsgálatát elrendelje. Meg kell jegyeznem, a Legfelsőbb Bíróság határozata külön ki is mondja, hogy kizárólag a Legfelsőbb Bíróságnak van arra joga, hogy a szavazóköri eredmények, a szavazókörben leadott szavazólapok ellenőrzését elrendelje. És a Legfelsőbb Bíróság ebben a döntésében - ez sajátos módon egy sajátos aszimmetria - még azt is kimondta, hogy az Országos Választási Bizottság jogszerűen járt el, mert úgy járt el, ahogy a törvény meghatározza a feladatát, miszerint a szavazóköri jegyzőkönyvek adattartalmának a megállapítása révén történik a végeredmény megállapítása.

Ami az állami és önkormányzati szervek és a választási kampány kérdését illeti: ezzel a kérdéssel nem most találkoztunk először. Találkoztunk vele már a 2002-es választások idején is, és meg kell mondanom, hogy akkor az Országos Választási Bizottság egy olyan általános elvi állásfoglalást fogadott el, hogy az állami és önkormányzati szervek a választási kampány időszakában a feladat- és hatáskörük gyakorlása keretei között nem részesei a választási eljárási folyamatnak.

Jelenleg a választási eljárási törvény csak azt határozza meg, hogy az állami és önkormányzati szervek kötelesek helyiségeket biztosítani választási kampánygyűlések megszervezésére. De az állami és önkormányzati szervek és a kampány viszonyát illetően a választási jogszabályok mást nem határoznak meg. Érdemes elgondolkozni azon - természetesen korábban is jeleztük már ezt a problémát -, hogy kell-e ezzel a kérdéssel foglalkozni, vagy milyen irányban kell foglalkozni. Mindenesetre a kérdés lényege az, hogy amikor mi meghoztuk a döntésünket ebben az ügyben, ezt a döntésünket a Legfelsőbb Bíróság jóváhagyta. Jóváhagyta, amikor az a beadvány érkezett hozzánk, hogy kormányzati szervek beavatkoznak a választási kampányba. Mi ezt a beadványt hatáskör hiányában elutasítottuk, és ezt a Legfelsőbb Bíróság jóváhagyta - ezt csak magyarázatképp mondom el.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage