KELETI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az imént több hozzászólás hangzott el, érdemben a napirendhez tulajdonképpen kizárólag Mécs Imre képviselőtársam, a szabad demokraták nevében mondta el az álláspontját. Azt gondolom, hogy a szocialista frakció nevében csatlakozom azokhoz a megállapításokhoz, amelyeket Mécs képviselőtársam elmondott. Talán egy javítással: nem harcoló feladatra mennek, tehát nem harcoló alakulatról, hanem egy őrzésvédelmi feladatot ellátó alakulatról vagy alegységről van szó.

Ugyanakkor szeretném a leghatározottabban visszautasítani a Fidesz részéről elhangzottakat. Már a bizottsági ülésen érződött, hogy keresnek egy fogást ezen a kormányzati jelentésen, keresnek egy fogást azon, hogy bele tudjanak kötni a kormány alkotmányban meghatározott kötelezettségének teljesítésébe. Sajnálatos, hogy tulajdonképpen a bizottság ülésén sem tartalmi vita folyt, hanem egy hosszabb adok-kapok azon, hogy van-e joga a kormánynak benyújtani ilyet, van-e joga a bizottságnak megtárgyalni, a plenáris ülésnek napirendre kell-e ezt a kérdést tűznie. Azt gondolom, hogy választ ad erre az, ha a honvédelmi bizottság által elfogadott határozati javaslatból idézek, hiszen ennek az a lényege, hogy az alkotmány megfelelő paragrafusa alapján a NATO-szövetségesi együttműködés keretében megvalósuló csapatmozgásokat a kormány engedélyezi. A kormány ezen döntéséről haladéktalanul beszámolni köteles az Országgyűlésnek. Ennek a kötelezettségének tesz eleget a kormány és az Országgyűlés honvédelmi bizottsága, a beszámolót megtárgyalva. A bizottság részletes tájékoztatást kapott a beszámoló tartalmáról, döntés szerint általános vitára alkalmasnak találta.

Tehát ha összefoglalnám, akkor azt kell mondani, hogy a kormány nem azt kérte, hogy a döntését valamilyen módon vagy felülbírálja, vagy megerősítse a parlament, ebben az esetben elsőként a honvédelmi bizottság az általános vitára való alkalmasság eldöntésével, hanem vegye tudomásul azt a jelentést. Mi ezt meg is tettük. Szeretném azonban azt is hozzátenni - ha vissza lehet térni néhány másodpercre legalábbis a jelentésben foglaltakra -, hogy a szocialista frakció nagyra értékeli, hogy bár a különböző honvédelmi jogszabályok tavalyi módosítása során lehetőség nyílt arra, hogy nem önként jelentkezésből, hanem megfelelő utasítás alapján állítsák össze ezt a kontingenst, ennek ellenére a honvédelmi tárca és a vezérkar megtalálta azt a megoldást, hogy kizárólag önként jelentkezés alapján töltsék fel azt a 150 fős keretet, amely ennek a feladatnak a végrehajtására kész, képes, és a kiképzését folytatja.

Azt gondolom, hogy ugyanakkor azt is nagyra kell értékelni, hogy a feladat arányaira, súlyára, fontosságára való tekintettel megtörténtek azok a beszerzések, amelyek felszerelésekben szükségesek, a megfelelő személyügyi munka megtörtént, és a kiképzés is olyan helyzetben van, ami a magyar katonák feladatellátását garantálja, és a katonák felkészülését is biztossá teszi.

A bizottsági ülésen elhangzott, és nagyra értékeltük, hogy az Irakban korábban szállítókontingens néven szereplő katonák technikai eszközeinek a hazaszállítása részben megtörtént, de hogy gazdaságosabb legyen a most sorra kerülő feladat, ezért ennek a technikai készletnek, anyagi készletnek egy része kint maradt a helyszínen, ennek a megfelelő őrzésvédelméről gondoskodtak, és hozzá fog járulni ahhoz, hogy gazdaságosabb körülmények között, bár nem kis összegből ez a feladat, ami ebben a jelentésben szerepel, vagyis a NATO keretében az iraki kiképző misszióban történő magyar katonai részvétel megvalósulhasson.

A magam részéről, a szocialista frakció nevében kérem a tisztelt Házat, hogy a jelentést vegye tudomásul, és a későbbiekben is támogassa azt a tevékenységet, amelyet az iraki demokrácia kialakítása, a helyzet végső konszolidációja érdekében az iraki fegyveres erők és rendvédelmi szervek képzésének támogatásában a Magyar Honvédség el tud látni.

Köszönöm a figyelmüket.

 

(19.00)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage