MÉCS IMRE (SZDSZ): Köszönöm, elnök asszony. Még két dolgot szeretnék megemlíteni. Az egyik, hogy ezzel a misszióval bővülhetnek a Magyar Honvédség nemzetközi kapcsolatai, kialakulhatnak a magyar-iraki katonai együttműködés csírái és szélesebb körben az iraki és a magyar nép közötti kapcsolatok, talán még a kereskedelmi és gazdasági területekre kiterjedően is.

A másik: ezzel a misszióval tovább bővülnek a Magyar Honvédség, az önkéntes haderő tapasztalatai, az eredeti hadrendi kötelékbe tartozó lövész századok valós viszonyok, reális körülmények közötti alkalmazási képességei. Ez a misszió komoly emberi, egyúttal katonai és szakmai kihívást jelent, kitűnő alkalom a komplex harci jellegű feladat gyakorlására, a katonai harcedzettség bizonyítására. Az iraki küldetés az afganisztánival együtt olyan valós erőpróbája az új érték- és képességorientált önkéntes magyar haderőnek, mely a professzionista haderővé válás felé vezető nem könnyű úton semmivel sem pótolható. Jól kell élni ezzel a lehetőséggel.

 

(19.10)

 

Az új magyar katonai szerepvállalás Irakban a kritikus 2005. évben valósul meg, abban az évben, melynek végére egy demokratikusnak is tekinthető iraki állam és társadalmi rendszer jöhet létre - hiszen ezt kívánja az egész világ - elsősorban az új iraki alkotmány elfogadásával, az év végi választásokkal és a stabilitást minden bizonnyal jobban garantáló új, végleges iraki biztonsági erők kiépítésével és megerősítésével, melyhez a létrehozandó és a magyar erők közreműködésével is működő kiképzőközpont jelentős hozzájárulás lesz.

Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage