VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A piaci felmérést készítő intézmények időről időre megkérdezik a vállalkozókat és az embereket, hogy mit gondolnak a jövőről, milyen várakozásaik vannak. Szomorú apropó, hogy éppen ma látott napvilágot az egyik ilyen intézmény felmérése, amiből két dolog világosan kiderül. Egyrészt az, hogy az üzleti szféra, a vállalkozók ebben az esztendőben borúlátók, borúlátóbbak, mint tavaly bármikor, másrészt pedig az, hogy a fogyasztók, az emberek kedvezőtlenül ítélik meg az ország gazdasági helyzetét, különösen a munkanélküliség tekintetében nagyon pesszimisták. De erre minden okuk meg is van, hiszen az idén, 2005-ben már 32 ezerrel többen keresnek munkát, mint tavaly.

Pedig hogyan is szólt a választási ígéret? Bővítjük a foglalkoztatást, 400 ezer új munkahelyet teremtünk, hangzott el az MSZP-SZDSZ-kormány programjában. És mi valósult meg mindebből? 2002 májusában, a kormányváltáskor 5,6 százalék volt a munkanélküliség, 231 ezer ember volt munka nélkül. A Gyurcsány-Medgyessy-kormányváltás idején, 2004 augusztusában már 6,1 százalék volt, 25 ezerrel több embernek nem volt munkája az országban. És most - hiszen erre mondhatja még Gyurcsány Ferenc, hogy ezért Medgyessy Péter a felelős -, 2005 márciusában 6,9 százalék a munkanélküliség, 285 ezer embernek nincs munkája; s ez csak a regisztrált munkanélküliek száma. A kormányváltáshoz képest tehát 54 ezerrel több embernek nincs munkája.

Hogy is mondta ön, miniszterelnök úr? Munkahely, munkahely, munkahely. És mi a valóság ehhez képest? A fiatalkori munkanélküliség drámai mértékben növekedett, most már minden negyedik fiatalnak nincs munkája ebben az országban. Miről is beszélt ön, miniszterelnök úr? Idézem szó szerint: “Az országban nyugalmat látok, növekedést látok, jól alakuló munkaerőpiacot látok.ö Nem tudjuk, merre jár, miniszterelnök úr, hiszen most nincs itt a Parlament falai között, de javasoljuk, hogy mindenképpen keresse fel Borsod, Szabolcs vagy Baranya megyéket. A munkaügyi kirendeltség adatai szerint Borsodban 47 településen 38 százalék fölötti a munkanélküliség, minden harmadik ember munkát keres; Baranyában 57 településen 17 százalékos a munkanélküliség; Békésben 11 településen 25 százalék fölötti a munkanélküliség aránya, de Nógrádban és Szabolcsban szintén hasonló arányok vannak.

Az embert egyre inkább egy rossz érzés keríti hatalmába, amikor a miniszterelnök megígér valamit. Ha például megígéri, hogy javítja a vállalkozók helyzetét, akkor mi történik? Visszatartják a törvényesen járó áfaösszeget. Ha megígéri, hogy javítja az ország versenyképességét, akkor mi történik? Az Európai Unió szégyenpadjára kerülünk túlzott deficit eljárás keretében. Lassan már arra gondolunk, talán azt kellett volna mondania Gyurcsány Ferencnek, hogy munkanélküliség, munkanélküliség, munkanélküliség, mert akkor lenne reményünk arra, hogy a munkanélküliség nem növekszik, hanem csökken ebben az országban.

S itt van a következő siker, a benzin és a gázolaj árának az ügye. Ebben a tekintetben tavaly megszoktuk, hogy akár 1, akár 2 forintos csökkenés történt, az akkori kormányszóvivő, Gál J. Zoltán azonnal a kormány sikerének tudta be ezt a fajta csökkenést, és ezt is jelentette be. És most mit tapasztalunk? Gyurcsány Ferenc elismerte egy rádióinterjúban, hogy drámai mértékben növekszik a benzin és a gázolaj ára, azonban tévedésből azt hiszi, hogy még mindig érvényben van az a kormányrendelet, amely alapján kompenzáció jár a benzin és a gázolaj ára után. Ebben nem az a szomorú, hogy egy miniszterelnök nem tudja, milyen jogszabályok vannak hatályban ebben az országban - bár ez is elgondolkodtató -, sokkal szomorúbb az, hogy semmit nem kíván tenni annak érdekében, hogy valamilyen módon megfékezzék a növekvő benzin- és gázolajárakat.

Hadd emlékeztessem önöket arra, hogy 2000 őszén 25 dolláros olajárnál a Fidesz-kormány leült a közlekedésben részt vevőkkel és a fuvarozókkal, s megállapodott velük abban, hogy elhalasztja a jövedéki adó emelését, sőt kompenzálja a közlekedésben részt vevőket. Most 50 dollár fölötti olajárnál önöknek eszük ágában sincs, még szándékuk sincs arra, hogy bármilyen tekintetben segítsék a gazdaság szereplőit, a közlekedésben és a fuvarozásban részt vevőket. Ma minden szomszédos országban olcsóbb a benzin és a gázolaj ára, mint Magyarországon. A kormány semmit nem kíván tenni annak érdekében, hogy ez a helyzet megváltozzon?

Tisztelt miniszterelnök úr - mondanám, ha itt lenne, így csak az éteren keresztül tudom üzenni önnek -, nem kell feltalálni a spanyolviaszt, a polgári kormány időszakában működött olyan mechanizmus, amely kompenzálta a gazdaság, illetve az emberek növekvő terheit. Jó lenne elővenni a 2000-ben alkalmazott megoldást, és az emberek érdekében most is alkalmazni.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage