KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Az embernek meg sem kell szólalnia, mert ellenzéki képviselőtársaim - nagyon helyesen - már maguktól mondják, hogy én az adócsökkentésről szeretnék beszélni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Benzinárcsökkentés lesz?) Már csak azért is, mert nem győzöm önöknek eleget magyarázni, akik egyszerűen képtelenek felfogni ennek a mechanizmusnak a lényegét, és az embernek minden alkalmat meg kell ragadni ahhoz, hogy megpróbálja elmagyarázni, hogyan függenek össze ezek a dolgok. (Közbeszólások az ellenzék soraiból: Halljuk, halljuk! - Folyamatos zaj, közbeszólások.)

Egyrészről ugyanis mi azt nagyon jó dolognak tartjuk, tisztelt képviselőtársaim - már az önként jelentkező egyetértőkkel egyetértve -, hogy mindenki szeretne adót csökkenteni, és sokat beszél ma már róla a parlamentben. Ez helyes, egyezik a Szabad Demokraták Szövetsége évek óta hangoztatott elveivel, illetve javaslataival. Ugyanakkor viszont, tisztelt képviselőtársaim, a másik oldalon sajnos óhatatlanul megjelenik a demagógia és a populizmus. (Derültség az ellenzéki oldalon.) Hallottuk ezt az imént például Varga Mihály képviselőtársunk felszólalásában (Közbeszólások a Fidesz soraiból.), ami úgy ragadható meg, kedves képviselőtársam - Répássy képviselőtársamnak a szünetben külön tanfolyamot szeretnék majd felajánlani, mert úgy látom, még idáig sem volt képes eljutni, azért kiabál itt nekem összevissza (Moraj, közbeszólások. - Az elnök csenget.) -, mindenesetre a demagógia abban jelenik meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy önök rendre azt teszik, hogy adócsökkentésről beszélnek, majd utána különböző javaslatokat tesznek a kiadások jelentős növelésére, és amikor ezt így sikerült egyben megcsinálni, akkor pedig elkezdenek zokogni a költségvetés hiányának növekedésén és aggódni az eladósodáson.

Ezt nevezem én, képviselőtársaim, populista demagógiapolitikának (Taps a kormánypártok soraiban.) - amivel olyan nagy baj nem lenne, ha nem az lenne a következménye, hogy ezzel aztán ők félrevezetik a választókat, hazudnak nekik. Ez, képviselőtársam, nem dumaellenzék, hanem hazudós ellenzék. (Közbeszólások az ellenzék soraiból, többek között: Elnök asszony! - Taps a kormánypártok soraiban.) Hazudós ellenzék, nem mond igazat, és ilyen módon akar magának támogatókat szerezni.

Tudomásul kell venni, és amikor a vállalkozók azt mondják, hogy a jövőt illetően bizonytalanságban vannak, akkor tudomásul kell venni, hogy ez azért van bennük, mert ők egyrészt látják, hogy mit kellene tenni a gazdaság versenyképességének a növelése érdekében, másrészt meg azt is látják, hogy a politika nem képes vagy nem akarja, vagy nincs meg a kellő bátorsága ahhoz, hogy megtegye azokat a szükséges intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a gazdaság valóban fenntartható, nagyobb versenyképességgel rendelkező növekedési pályára álljon. Mert, tisztelt képviselőtársaim, igaz: az adókat csökkenteni kell a versenyképesség fokozása érdekében; ez azonban maga után vonja a kevesebb bevételt (Közbeszólások.), amiből következik a kiadási oldalon néhány intézkedés, mondjuk, például a szigor, és mondjuk, például az is, hogy szembe kell nézni azzal is, hogy bizonyos területeken, akár tetszik, akár nem, muszáj változtatni. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Csináljátok! Benzinár!) Muszáj változtatni azért, mert a meglévő rendszer már nem működik, nem finanszírozható... (Nagy zaj. - Az elnök csenget.) Képviselőtársam ordibál itt, hogy csináljuk. Aztán amikor például a közigazgatás vagy az önkormányzati rendszer átalakításához érünk, mondjuk, azt javasoljuk, hogy szüntessük meg a megyéket, vagy mondjuk, azt javasoljuk, hogy ösztönözzük a kistérségekben a társulások kialakulását, és ehhez kétharmados törvényeket kell módosítani, akkor önök ellene szavaznak, azért, mert szeretnének minden változást megakadályozni. Az viszont kétségtelen, hogy ordibálásban önök egyszerűen verhetetlenek, erre éppen ezért nem is teszek kísérletet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

De ugyanez igaz, képviselőtársaim, az adóreform, az egészségügy átalakítása terén. Önök nemhogy nem tettek semmit, de mindent megakadályoznak. (Felzúdulás, közbeszólások az ellenzék soraiból: Ki van kormányon?!) Ugyanez igaz a szociálpolitikai rendszer átalakítása terén, ahol egyszerűen rossz irányú elmozdulást csináltak (Közbeszólások a Fideszből: Ki van most kormányon?), ami finanszírozhatatlan (Nagy zaj. - Az elnök csenget.), ami miatt magas adókat kell beszedni. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage