DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető Úr! Azt gondolom, hogy az adórendszer korszerűsítése valóban kardinális kérdése nemcsak a magyar gazdaságnak, hanem a magyar társadalompolitikának is. Úgy gondolom, ez elválaszthatatlan egymástól.

Olyan helyzet állt elő az országban, amikor joggal várják el azt, hogy az adóreformhoz hozzáfogjon a kormány. Erre a kormánynak meg is van az elszántsága. De egyetértek önnel abban is, hogy nem lehet adóreformról beszélni akkor, ha nem beszélünk államháztartási reformról. Ugyanis könnyű azt mondani, hogy csökkentsük az adókat, vonjunk el kevesebbet, hagyjunk többet az állampolgároknál, az adófizetőknél; ez rendben is van - de akkor az újraelosztási rendszereket is meg kell vizsgálni.

(14.00)

Tulajdonképpen az az egyik nagy gondja a magyar gazdaságpolitikának - és hozzáteszem, egyben a társadalompolitikának is -, hogy legutóbb átfogó, az ország egészére vonatkozó, társadalompolitikát is érintő reform 1997-ben volt, amikor a kormány megvalósította a nyugdíjreformot - egészen véletlenül az is egy MSZP-SZDSZ-kormány volt -, amelyben tulajdonképpen e tekintetben Európa élvonalába kerültünk. Sajnos, azóta olyan átfogó reform nem valósult meg, a következő négy év ilyen szempontból teljes egészében kimaradt.

A '98-2002 közötti időszakban inkább visszalépés volt, hiszen egyrészt egy etatista gazdaságpolitika érvényesült, másrészt ehhez még hozzájárult az is, hogy '98-2000 között olyan nagy baj nem volt, mert inkább csak szóban rontották a gazdaságpolitika hitelességét, aztán 2000-2001 fordulóján bekövetkezett a kedvezőtlen fordulat.

2003 óta azért, ahogy az imént el tudtam mondani, egy kedvező fordulat állt be a gazdaságban, és 2004 végére eljutottunk egy olyan pontra, ahol tényleg a fenntartható gazdasági növekedésről beszélhetünk. Nyilván ilyenkor meg kell vizsgálni, hogy milyen államháztartási reformlépésekre van lehetőség. Azt gondolom, hogy néhány dolgot azért végrehajtott ez a kormány, és éppen holnap folytatja például a felsőoktatási törvény vitáját a parlament. A felsőoktatási törvény egy igen fontos reformlépés. Hasonló reformlépés azért a szociálpolitikában is történt, habár kicsi, nem elég nagy.

Nyilvánvalóan az egész államháztartás reformjára sort kell keríteni, és erre a tervek készülnek. Az adóreformon belül pedig talán az a legfontosabb dolog, hogy olyan adóreformot hajtsunk végre, amely a versenyképességet jelentősen támogatja, ugyanakkor bővíti a foglalkoztatást is. Tulajdonképpen nagyon lényeges eleme ennek az adóreformnak, hogy igazságosabbá tegye a közteherviselést. El kell dönteni, hogy ha bizonyos elemekben csökkentjük az adókulcsokat, akkor milyen módon lehet az államháztartásban megtakarítani, hogy lehet hatékonyabbá tenni például az egészségügyi ellátást, hogyan lehet hatékonyabbá tenni az oktatást, és nem utolsósorban az igazgatást. Azt gondolom, hogy ez a másik olyan pozíció, amelyben lépett a kormány, hiszen az államigazgatáson elég jelentősen megtakarítottunk.

De nem is csak ez a cél, azt gondolom, hogy maga az összadó csökkenjen. Azért az, hogy az idei évben kétkulcsossá vált a személyi jövedelemadó, és a középső kulcsban jelentős változás volt, azt gondolom, mindenképpen hat. Százmilliárd forint maradt így az adófizetők zsebében. Ez azt jelenti, hogy egy adófizetőnek átlagosan 60 ezer forinttal csökkent az adója. De nemcsak az a cél, hogy ez csökkenjen, habár ez egy nagyon fontos elem, hanem az is lényeges - és ez is társadalompolitikai konszenzust igényelne, amelyben persze én nem vagyok olyan nagyon optimista -, hogy többen, szélesebb adóalapon, egyszerűbben fizessenek kevesebb adót. Ahhoz azt kellene elérnünk, hogy bővüljön az a kör, akik valóban fizetik az adót, kevesebb legyen az adókikerülő, és úgy látom, ahogy az előbb mondtam, ebben nincs konszenzus, mert amikor erre elhatározza magát a kormány, és megpróbál szigorítani például az ellenőrzésen, akkor a tisztelt ellenzék azonnal nem ért egyet ezzel. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen a türelmét, elnök asszony. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage