DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! Mindig hálás vagyok önnek, amikor fölidézi azt az önkormányzati választási kampányban elmondott ígéretünket, hogy több pénzt az önkormányzatoknak, mert ilyenkor van módom elmondani, hogy valóban, az ígéretünknek megfelelően több pénzt kaptak az önkormányzatok. (Zaj és derültség az ellenzéki padsorokban.)

Képviselőtársaimat a tények nem szokták zavarni, a múlt héten az önkormányzati bizottság ülésén, ahol a számokat bemutattuk, ennek a tényszerűségét nem kérdőjelezték meg. Szeretném csak az önök tisztelt figyelmébe ajánlani, hogy az elmúlt három évben 15,5 százalékos reálértékben való növekedést kapott az önkormányzati szféra. Arra is szeretném fölhívni a tisztelt képviselő úr figyelmét, hogy amikor az önkormányzati finanszírozással kapcsolatban fölteszi a kérdést, az is elhangzott a bizottságban, hogy az önkormányzati támogatásnak a 2005-ös költségvetésben mintegy a fele az önkormányzatok pénzeszközeinek, amit a központi költségvetés ad támogatásként, körülbelül a fele az, amit saját bevételből az önkormányzatok kötelező feladatellátásra fordítanak. Ez a finanszírozási arány egyébként, ez a körülbelül fele-fele finanszírozási arány, azt gondolom, hogy egy kiegyensúlyozott arányt jelez. Ez nem azt jelenti egyébként, hogy nincsenek az egyes településtípusoknál és az egyes önkormányzatoknál feszültségek. Ezt soha nem tagadtam, itt is szeretném mellétenni, mert azt gondolom, hogy így tényszerű.

Tisztelt Képviselő Úr! 2004-2005-ben a tűzoltóság eszközfejlesztése soha nem látott mértékű eszközfejlesztés. Az elmúlt évben 5 milliárdos nagyságrendben került sor modern tűzoltó eszközök biztosítására, így például magasból mentő darus autóra szinte minden nagyvárosba jutott, ahol sok magasház van, ahol a magasabb épületekben bekövetkezett tűzeseteknél így lehet biztonságosan menteni. Az önkormányzatok nagy örömmel fogadták, hiszen lényegesen biztonságosabbá teszi a mentést egy magasházban esetlegesen bekövetkezett tűznél.

De szeretném azt is elmondani, hogy ezeknél a beszerzéseknél a tűzoltók biztonságára is nagy gondot fordítottunk, és olyan eszközök beszerzésére is sor kerül, ami a tűzoltók biztonságát, épségét védi az egyes veszélyes tűzesetek vagy katasztrófák esetén. A képviselő úr is tudja, hogy a stratégiai fejlesztésben azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy 15-20 perces vonulási idő valamennyi területen, az ország valamennyi területén a stratégia végső célkitűzéseként megvalósuljon. Az ország nagyon nagy részén egyébként ez már ma is így van, de én azt gondolom, hogy fontos és komoly lépéseket tettünk ennek megvalósítására.

 

(15.30)

 

Képviselő Úr! Nem tudok olyan tűzoltóról, aki a bérmegállapodásban megfelelő módon közalkalmazottként önkormányzatokkal kötött bérmegállapodást, és ennek megfelelően ne kapta volna meg a 6 százalékos béremelést.

Tehát a tűzoltók a 6 százalékos béremelést megkapták, az önkormányzatok segítettek, kipótolták azt, hogy tételesen megkapják ezt az önkormányzatok.

Ha úgy teszi fel a kérdést, hogy amit csinálunk a tűzoltóság fejlesztését illetően, az a gyakorlat összhangban van-e a programunkkal, azt kell mondanom, hogy igen. Ugyanakkor kétségtelen, hogy a szakszervezetekkel folytatott egyeztetést is figyelembe véve a bérfedezet biztosításáról még ebben az évben szükséges további tárgyalásokat folytatni, és egyes önkormányzatok megalapozott igényét valamilyen módon kielégíteni. Erről tárgyalunk önkormányzatokkal és szakszervezetekkel egyaránt. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Idő!)

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage