BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Két héttel ezelőtt megdöbbentő adatokat olvashattunk a sajtóban: egy Baranya megyében végzett felmérés szerint a megkérdezett iskolások csaknem 50 százaléka került már olyan helyzetbe, amikor komolyan gondolt az öngyilkosságra.

Mi lehet ennek az oka? Hazai vizsgálatok már korábban is kimutatták, hogy a magyar gyermekek egyötöde mentális problémákkal küzd. Az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt a tanulási nehézségekkel, magatartászavarokkal, drog- és alkoholproblémákkal küzdő gyermekek száma. Az egészségügyi világszervezet előrejelzése szerint 2020-ra akár 50 százalékkal is nőhet a lelki beteg gyermekek száma. E lelki betegségek komoly figyelmet érdemelnek, hiszen előbb-utóbb szervi tüneteket is okozhatnak, így sokkal több gyermek szorul majd orvosi segítségre. Riasztó az a tendencia, hogy egyre korábbi életkorban jelenik meg ez a probléma. Már óvodáskorban, 3-6 éves gyermekek közül is egyre többen küszködnek magatartászavarokkal.

Szakértők véleménye szerint a gyermekek lelki megterheléséhez nagymértékben hozzájárulnak a mindennapos családi konfliktusok, a teljesítményorientáltság. Fontos, hogy felismerjük a depresszióban szenvedő gyerekeket. Ez azonban nem olyan egyszerű, mint a felnőttek esetében. A serdülő gyermekek ugyanis gyakran álarc mögé bújnak, ezért nevezi a szakma „ mosolygó depressziónakö az esetüket. Ez a depresszió vezet végül öngyilkossághoz, mely a 15-25 éves korosztálynál az egyik vezető halálok. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Mindezek alapján kérdezem államtitkár urat: milyen megelőző intézkedéseket tett, illetve tervez tenni a kormány a fenti probléma megoldása érdekében?

Tisztelettel várom válaszát.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage