DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt megkezdte 2006. évi választási kampányát (Göndör István: Már régen!), már régen megkezdte a 2006-os kampányt (Kuncze Gábor: Jobb, mint ha szüretet kezdett volna meg ilyenkor! - Szórványos derültség a kormánypártok soraiban.), és ahogyan az már 2002-ből emlékezetes, a mocskolódás, a lejáratás, a negatív kampány szép, tiszta eszközével az ellenzék vezérét vette célba, és ennek egy rendkívül demokratikus eszközét, a kormánypárti vizsgálóbizottságot - amelyben a hatalom az ellenzéket fogja ellenőrizni - kívánja felállítani. (Kuncze Gábor: Nem hallottál még ilyet, mi?)

(19.20)

Nos, ez a demokratikus eszköz (Kuncze Gábor: Megfigyelési bizottság!), amely az ellenzéket kívánja vizsgálni, az ellenzék vezetőjét fogja vizsgálni, egy hetilap - bizonyítékokkal alá nem támasztott - állításain alapul. Ez már önmagában érdekes, hogy mi a kiindulópontja ennek a vizsgálóbizottságnak. Szeretném leszögezni, hogy sem Orbán Viktornak, sem a Fidesznek nincs takargatnivalója, ezért felőlünk akár vizsgálódhatnak is.

Erről a vizsgálóbizottsági kezdeményezésről néhány megjegyzést azonban nem ártana megtennünk itt, a plenáris ülésen. Természetesen a kezdeményező Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége is - amely gyakran hangoztatja az alapvető jogok iránti elkötelezettségét -, tehát mindkét párt tisztában van azzal, hogy a vizsgálóbizottság-kezdeményezésük teljességgel alkotmányellenes. Az Alkotmánybíróság 50/2003. határozatában, amely az úgynevezett Mécs-bizottság létrehozásáról szólt, kimondta, hogy az Országgyűlés a saját szervein kívüli személyekre csak törvényben rendelkezhet, országgyűlési határozatban nem. Tehát országgyűlési határozatban nem lehet közszereplőnek nem minősülő személyeket vizsgálat alá vonni. (Dr. Eörsi Mátyás: Orbán Viktor!) Orbán Viktor feleségének, illetőleg üzlettársainak, valamint az általuk alapított kft.-nek az ügyeit törvényben lehetne vizsgálni, amennyiben lenne ilyen törvény, országgyűlési határozatban nem. Ezt az érvet egyébként nem én mondom, hanem Wiener György idézte föl most, nemrégiben az ügyrendi bizottság ülésén, amikor a Fidesz az Apró-Gyurcsány érdekkör milliárdjainak titkait kívánta vizsgálni.

Ebből is látszik egyébként, hogy az MSZP és az SZDSZ szokás szerint kettős mércével mér ebben az ügyben. Úgy gondolják, hogy Orbán Viktor családjának gyarapodását lehet vizsgálni, persze Gyurcsány családjának vagyongyarapodását nem lehet vizsgálni, az tilos, ilyesmit nem szabad tenni.

Nos, ennek ellenére is még egyszer hangsúlyozom, hogy állunk a vizsgálat elébe.

Ami pedig magát az Élet és Irodalomban megfogalmazott állításokat illeti, azzal csak a következő problémák vannak. Először is a volt miniszterelnök cáfolta az Élet és Irodalom állításait, eszerint ő társasági taggyűlésen sem akkor, sem később nem vett részt, így azok az Élet és Irodalomban megfogalmazott... (Közbeszólások.) Közölte Orbán Viktor, nyilatkozott arról, hogy nem vett részt taggyűlési üléseken. Az Élet és Irodalom pedig azt állítja - már nem emlékszem a pontos dátumokra -, hogy a cikkben megjelölt három vagy négy dátumon kft.-taggyűléseken Orbán Viktor ezt és ezt mondta - állítja az Élet és Irodalom. Orbán Viktor ezt cáfolta, és most a helyreigazítási kérelemben a kft.-nek az ügyvezetője is azt a nyilatkozatot tette, amelyet nyilván a helyreigazítás elutasítása után peresíteni fognak, hogy ezekben az időpontokban nem is volt a kft.-nek taggyűlése.

Ha az Élet és Irodalom ebben az apróságban hazudik, akkor vajon a többi állításával mi a helyzet? Nyugodtan tekinthetjük azt is hazugságnak. De ezt majd természetesen a vizsgálat el fogja dönteni.

Ami itt azonban valóban kérdés, hogy az előző kormány és személy szerint Orbán Viktor hogyan állt a Tokaj Kereskedőház privatizációjához. Igaz-e, igaz lehet-e az az állítás, hogy Orbán Viktor felesége, illetőleg az a kft., amelyben résztulajdonos volt, a Tokaj Kereskedőház privatizációjában érdekelt lett volna, egyáltalán ezzel kapcsolatban valamilyen igényeket fogalmazott volna meg? Ezzel szemben mi az igazság?

Az igazság az, hogy az Orbán-kormány idején egyetlenegy vagyonelemét nem privatizálták a Tokaj Kereskedőháznak, nincs olyan vagyontárgy, nincs olyan döntés, amelyről az Orbán-kormány döntött volna. Nem volt privatizáció a Tokaj Kereskedőház környékén. (Közbeszólások az SZDSZ soraiból. - Révész Máriusz: Olvasd el az ÉS-t!)

A szőlőfelvásárlási támogatás, amelyet a Tokaj Kereskedőház kapott, és amelyet a 2000. és 2001. évben mindösszesen 4 milliárd forintban kapott a Tokaj Kereskedőház, ez a környék borászainak, a környék szőlőtermelőinek a kiváló 2000-es és 2001-es évjáratú szőlőinek a felvásárlását szolgálta. A 2000-es évjárat kiváló volt. (Dr. Németh Imre: Ami eladhatatlan.) Nyilván önök még nem kóstolták, én már kóstoltam, tehát biztosak lehetnek benne, hogy ez egy kiváló évjárat. De nem ez a lényeg, hogy én kóstoltam, hanem az a lényeg, hogy a 2000-es évjáratra mindenki úgy emlékszik vissza, mint az egyik legjobb évjáratra. Ezért kellett fölvásárolni azokat a szőlőket, és Keller László bizonyára meg tud erősíteni, mert ő aztán mindent elkövetett azért, hogy a Tokaj Kereskedőháznál az utolsó szögig, az utolsó dokumentumig mindent levizsgáljon: biztosan tudja igazolni, hogy ettől a bizonyos Sárazsadány Kft.-től nem vásároltak föl egyetlenegy kilogramm szőlőt sem. Majd beszélhet Keller László, úgyis lesz rá módja, hogy ezeket a vizsgálatokat, a vizsgálatok eredményét nyilvánosságra hozzák.

Visszatérve tehát a vizsgálóbizottsági kezdeményezésre: az egyértelműen politikai lejáratást céloz, egy teljesen bizonytalan, bizonyítékokkal alá nem támasztott cikknek az állításai alapján, amelyben egyébként bírósági eljárás indult, tehát a vizsgálóbizottsággal párhuzamosan bírósági eljárás indult. Maga a vizsgálóbizottsági kezdeményezés alkotmányellenes. Ennek ellenére is azt mondjuk, hogy mivel nincs takargatnivalónk és Orbán Viktornak sincs takargatnivalója, ezért ám legyen. Ezt a demokráciamodellt, amit az MSZP és a SZDSZ most fel kíván állítani, hogy a választások előtt egy évvel az ellenzéket kívánják vizsgálni, tegyék meg, nincs semmi akadálya ennek, csak meggyőződésünk az, hogy ez visszájára fog elsülni, de ez már az önök baja legyen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage