DR. HORVÁTH ÁGNES egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Orvos kollégámtól nem vártam volna, hogy ezt a példát hozza elő, már csak azért sem, mert a bajai kórház valószínűleg soha nem volt képes egy ilyen szívsérülést ellátni; a reform előtt sem volt képes, és a reform után sem lett képes. Éppen ezért azt gondolom, hogy nem lehet azt a kérdést feltenni, hogy hogyan is történt itt az ellátás, pontosabban: vizsgáljuk meg azt, hogy miért döntött úgy az intézmény orvosa, hogy szállítható a beteg, miért döntött úgy az intézmény orvosa, hogy mentőautóval szállítandó a beteg, jó volt-e ez a döntés. Ebben zajlik a vizsgálat.

Mint ön is nagyon pontosan tudja, kijelölésre került a mentőhelikopter-bázis a dél-alföldi régióban is, meglesz tehát a bázis. Mint ahogy azt is nagyon pontosan tudja, képviselő úr, hogy szükség esetén, mint nem olyan régen, pár héttel ezelőtt, annál a tragikus balesetnél három mentőhelikopter ott volt a helyszínen. Tehát szükség esetén a légimentésben is megvan arra a lehetőség, élni kell vele, hogy a mentőhelikopter ott legyen a helyszínen, ott is lesz a helyszínen. Tehát mind Pécsről, mind Budapestről átkérhető a mentőhelikopter.

Az éjszakai repüléssel kapcsolatban az igazi probléma nem a felszállás, sokkal nagyobb problémát okoz, hogy egy-egy baleset helyszínén, ott a helyszínen, ahol nem megoldható a kellő világítás, nem megoldható a kellően biztonságos fényjelzés, hogyan tud leszállni a helikopter.

Tehát itt a probléma nem a helikopter éjszakai repülésének tudása vagy nem tudása, hanem a fel- és leszállás biztonsága az egyes balesetek helyszínén. Azt gondolom, hogy ez hosszabb idő lesz, mire ezt meg fogjuk tudni oldani, hiszen ennek nagyon sok követelménye van, aminek légügyi biztonsági szempontból meg kell felelni. Azt hiszem, hogy ilyen esetben az elsődleges a mentőhelikopter személyzetének is a biztonsága.

Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage