DR. HORVÁTH ÁGNES egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gyógyászati segédeszközök az a területe a támogatásnak, ami egy alapos átgondolásra szorult, amire sor is került a tavalyi év végén. A támogatási struktúra olyan változásokat indokolt, amivel egyszerűen biztos, tervezhető ellátássá tudjuk alakítani a gyógyászati segédeszközök rendszerét.

Ennek keretében átalakítottuk a befogadási szabályokat. (Babák Mihály: Sajnos, nem is ér semmit!) Változtattuk a közgyógyellátási szabályokat. Törekedtünk arra, hogy itt is kialakuljon az árverseny a gyártók között. Döbbenten tapasztaltuk, hogy nem egy készülék, pont a hallókészülékek közül sajnos, a hipermarketekben tized-huszad áron volt elérhető, mint amennyiért ugyanaz a gyártó ugyanazt a terméket a társadalombiztosításnak számlázta le. Olyan elvek és olyan tévpályák működhettek ezen a rendszeren, amit javítani kell.

Valóban csökkent a gyógyászati segédeszköz támogatása 2006-hoz képest, ugyanakkor szeretném arról is tájékoztatni a képviselő urat és az Országgyűlést, hogy 4 milliárd forinttal megemeltük az idei évre az előirányzatot, és már sor került a támogatási rendszer teljes felülvizsgálatára, amit egyébként a betegszervezetekkel egyeztettünk végig.

Jómagam is több alkalommal találkoztam a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének a képviselőivel, akikkel többször egyeztettünk arról, hogyan is kellene működnie a támogatási rendszernek.

Mint valamennyi ellátásnál, itt is a szűkösséggel küzdünk, itt is döntéseket kell hoznunk, hogy mit és hogyan tudunk támogatni. A hallókészülékek esetében a gyermekek élveznek abszolút előnyt. Éppen ezért a 18 éves gyermekek számára kiemelt, százszázalékos a támogatás, amely biztosítja azt, hogy valóban tudják tanulmányaikat folytatni, és élni az életüket. A gyermekeknek digitális készüléket is lehet közgyógyellátási jogcímen rendelni.

Köszönöm.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage