DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A Somogysárdi Állami Ménest 1953-ban az egykori Somssich-féle birtokon alapították. Az állami ménes generációkon át adott megélhetést Somogysárd és környéke lakóinak. Az "adott" azt jelenti, miniszter úr, hogy az önök irányítása alá tartozó ORFK a ménes felszámolásával 70 ember megélhetését tette lehetetlenné. Somogysárdon 11 százalékról 33 százalékra nőtt a munkanélküliség. Eltűnt egy ménes, eltűnt egy genetikai állomány.

Lamperth Mónika és Kolber István - Somogy megyei kormánypárti országgyűlési képviselők - ismét hallgattak az ügyben, ahogy azt a 67-es és az M9-es út megépítésénél is tették. Hallgattak most is, és semmit nem tettek annak érdekében, hogy megmentsék a falu legnagyobb ingatlan- és eszmei vagyonát. Nem utólagosan kell reklamálni és látszatintézkedéseket tenni. A lovas bázison ma már nincs szükség se lovászra, se kovácsra, mert 250 esztendő óta először nincsenek lovak a telepen.

Kérdezem öntől, miniszter úr: mi lett a lovak sorsa? Hogyan, miként és mennyiért adtak túl az értékes genetikai állományon? Mennyit vettek el ismét az adófizetők pénzéből? Miért nem jött létre megállapodás a Kaposvári Egyetemmel? Igaz-e, miniszter úr, hogy az évszázados múltra visszatekintő kastélyt a hozzá tartozó 16 hektáros arborétummal együtt a szocialista politikusokhoz közel álló külföldiek kívánják megvásárolni? Somogysárdon 33 százalékos a munkanélküliség. Mit tettek annak érdekében, hogy kenyeret adjanak az 50 család kezébe? Igaz-e a hír, hogy Dunakeszin a kutyakiképző mögött az adófizetők pénzéből lovas bázist kívánnak felépíteni? Ön szerint, miniszter úr, az ORFK mindent megtett annak érdekében, hogy a ménest és a 250 éves hagyományt megmentse?

Várom őszinte válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage