ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr, és nem akarom Fónagy János képviselőtársamat ismételni, de még egyszer visszamennék a természeti erőforrásra és stratégiai vízbázisok kérdésére. Ma a sajtóban, médiában folyik egyfajta butítás, mert nagyon sokan összekeverik a regionális vízműveket és az önkormányzatok tulajdonával alakított részvénytársaságot vagy víziközmű-társulatokat. Az újságban megkérdezik, hogy el kívánják-e adni. Nem erről van szó.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy elmondtam a viták során is, pár éven vagy pár évtizeden belül a víz is olyan világstratégiai ágazattá fogja kinőni magát, mint most jelen pillanatban az energiahordozók. Magyarország alatt elég sok van ebből. És az az ország, amely a saját természeti erőforrásait, kincseit nem tudja kellőképpen megvédeni, én úgy érzem, hogy az az ország totálisan kiszolgáltatja magát.

A másik ilyen kérdés, hogy a privatizációs csomagban az öt regionális vízműnek a teljes értékesítése jelen pillanatban benn van. Itt szeretném Podolák képviselőtársamnak felhívni a figyelmét, ha azt úgy és abban a formában értékesítik, akkor az önkormányzatok által létrehozott víz- és csatornamű-vállalatoknak, amelyek tulajdoni hányadban teljes egészében az önkormányzatok tulajdonában vannak, van egy törvényi kötelezettsége a regionális vízműveknek, a százszázalékos tulajdonban levőknek, hogy köteles átvenni bizonyos vízmennyiséget annak érdekében, hogy a települések vagy a tulajdonosok között pangó víz ne tudjon kialakulni.

Amennyiben a kormány privatizálja a regionális vízműveket, abban a pillanatban azok az önkormányzatok, amelyek saját vízbázissal, vízkiemelési lehetőséggel rendelkeznek, nem fogják figyelembe venni azt a törvényi hátteret, hogy köteles átvenni. Tehát itt egy óriási feszültség fog kialakulni több száz és több ezer település között.

(22.10)

Abban a pillanatban, ha az értékesítés így végbe fog menni, akkor azok az önkormányzatok, amelyek saját vízbázissal rendelkeznek, azt fogják mondani, hogy kérem, arról a rendszerről leválok; nem fog érdekelni az előttem lévő települések jelenlegi állapota, helyzete, hanem onnantól fogva megoldom saját magam a saját vízellátásomat. Erre is van lehetőség. Tudomásul kell azt is venni, hogy a regionális vízművek ma Magyarországon a vízkiemelésnek legalább 60 százalékát biztosítják az önkormányzatok számára. Ott, ahol van vízbázis, ott, ahol van lehetőség a vízkiemelésre, meg tudják oldani, csak idáig is a szabályozók szerint kötelezték őket arra, hogy több százezer köbméter évi mennyiséget mindenképpen a regionális vízművektől vegyenek át.

Felteszem a kérdést, képviselőtársam: nagyon sok településen magas a vastartalom, nagyon sok településen hihetetlenül magas az arzéntartalom, amit valamilyen úton-módon meg kell oldani. Ezt általában az alföldi régiókban a regionális vízművek oldják meg. Az arzéntartalom esetében többnyire 500 forint környékén mozog egy köbméter mentesítése. Más településeken teljesen másképp állapítják meg a vízdíjakat, és ebből óriási gondok fognak adódni. Arra szeretném a figyelmet felhívni, ha nem tudjuk úgy megalkotni a törvényünket, hogy a vízbázis kérdése vagy a magyarországi vízkészlet stratégiai ágazatként tudjon a törvénybe bekerülni, akkor ezzel egyrészt óriási káoszt fognak kialakítani, másrészt pedig Magyarország elveszti azt a sajátos lehetőségét, hogy a saját állampolgárai számára saját vízbázisból tudjuk a megfelelő ivóvízellátást biztosítani. Ne legyen senkinek kételye, hogy ha adott esetben külföldi kézbe kerül a regionális vízműtársulat, akkor a piacszerzési és viselkedési formában abban a pillanatban vízdíjár-emelkedés fog bekövetkezni, óriási mértékű. Ezt szeretném most kihangsúlyozni.

Eddig azért az együttműködés kapcsán az önkormányzati tulajdonú társaságok és a regionális vízművek között ki tudott alakulni az állampolgárok érdekében egy nagyon komoly és hatékony kapcsolat annak érdekében, hogy ne szálljanak el a vízdíjak. De abban a pillanatban, amikor szétválik ez a rendszer, akkor az önkormányzatok a sajátos önös érdekükből megpróbálják a sajátos eszközeikkel a saját állampolgáraik, az adott régió állampolgárai számára a megfelelő vízminőség biztosítása mellett a legolcsóbb juttatást biztosítani. És abban a pillanatban a regionális vízművek és azok tulajdonosai teljesen egyedül maradnak. És itt ki fog alakulni egy óriási harc, hogy melyik tudja lenyomni a másikat. Senkinek nem lesz jó, képviselőtársam.

Kérem önöket, hogy ezt bizottsági szinten is gondolják át. Van lehetőség arra, hogy egy bizottsági módosító indítvánnyal legalább a vízbázisainkat mentsük meg.

Köszönöm, elnök úr.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage