DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Kedves Mindnyájan! Azt hiszem nem meglepő, ha én is a szocialista frakció és a magam nevében október 1-je, az idősek világnapja alkalmából állok most itt és teszem tiszteletemet önök előtt. Hadd idézzem Kosztolányi szavait: "Bizony hajoljatok meg az öregebbek előtt, akár utcaseprők, akár miniszterek." Amikor Kosztolányi ezt a versét írta, a negyven-ötven-hatvan éves korosztályhoz szólt, de azóta legnagyobb örömünkre úgy kitolódott a korhatár, hogy ma már nyugodtan szólhatna a hetven-nyolcvan-kilencven éves korú honfitársainkhoz is.

Van egy, az Európai Unióra kiterjedő statisztikai jelentés, az Eurostat, amelynek adataira figyelve hadd mondjam örömmel önöknek, hogy az európai országokon belül Magyarország lesz az az ország, ahol a legdinamikusabban nő a születéskor várható életkor. S még egy számot is mond: 2050-re, ameddig a stratégiák szólnak, a hölgyeknek 78, az uraknak pedig 80 éves lesz az átlagos elérhető nyugdíjkorhatár. (Sic!) S ahogy az államtitkár úr is mondta, ez nagy öröm mindannyiunk számára.

Viszont feladatot is ad nekünk, mert - ahogy az előttem szóló képviselőtársam is elmondta - az ENSZ azért hozta létre és ünnepelteti meg velünk az idősek világnapját, hogy legyen egy nap ebben az évben, amikor elmondhatjuk, hogy a tiszteletreméltó időskor az érdeklődésünk középpontjában áll. De mi, törvényhozók nem elégedhetünk meg azzal, hogy csak érdeklődünk és a tiszteletünket fejezzük ki, rengeteg dolgunk van. Megismételhetném azt, amit államtitkár úr mondott, hogy készül egy idősügyi stratégia, amelynek éppen az adja a lényegét, hogy tudjuk, felismertük és most már mindannyian ezen dolgozunk, hogy az időskornak saját speciális szükségletei vannak. Nem hasonlítható össze természetesen semelyik másik életkorral sem, sőt azt is meg kell mondanom, hogy ma már nem beszélhetünk egységes idősek társadalmáról, mert kérdezem én önöktől, amikor 90-100 éves honfitársainkat köszöntjük nagy tisztelettel, akkor vajon hol húzhatjuk meg az időskor határát.

Viszont tudnunk kell és oda kell figyelni rá, hogy az időskor akkor értékes még jobban számunkra és az idősek számára is, ha odafigyelünk az ő speciális problémáikra. Most nem kívánnék kitérni arra a legfontosabbra természetesen, ami a megélhetésüket, a nyugdíjukat jelenti, mert azt gondolom, hogy nem minden és nem mindig csak a pénzről szól. Nagyon fontos, hogy tudják az időskorúak, az egészségügyi ellátás, a szűrővizsgálatok, hogy megelőzzük a komolyabb betegségeket, nemcsak a fiatalok sajátja és kötelessége, hanem a miénk is, hogy megteremtsük az idősek számára, és felhívjuk a figyelmüket, ne hanyagolják el az egészségüket, minden szűrővizsgálatra menjenek el. Mert ahogy örvendetes, hogy ma már például az influenza vagy a tüdőgyulladás elleni védőoltásokat természetesen igénybe veszik az időskorú honfitársaink, legyen ugyanilyen természetes, hogy valamennyi szűrővizsgálatra elmennek.

S megint visszautalok államtitkár úrra: bármennyire is ügyelnek és vigyáznak az egészségükre, a kor előrehaladtával természetesen eljöhet az az idő, amikor ápolásra és gondoskodásra szorulnak. Nagyon sokat tett ez a kormány, büszke vagyok rá magam is, hogy olyan ellátási hálózatot épített és épít ki folyamatosan, ami azt célozza, hogy minél tovább lehessen az idős embert saját környezetében, saját lakásában, saját otthonában ellátni, és csak akkor kerüljön sor intézményi ellátásra, ha az idős ezt végképp szeretné, ezt kívánja, vagy pedig már nem lehet másképp az otthonában támogatni.

Az idősügyi stratégiáról szót ejtett államtitkár úr. Azért van még egy nagyon fontos gondolat, amit szeretnék az idősek napján hozzátenni, és kérem önöket, hogy ebben legyenek partnerek. Nem szabad, nem lehet a korosztályokat egymás ellen feszíteni, nem lehet a fiatalokat és az időseket külön kezelni, mi több, egymás ellen kijátszani őket. Sőt! Nekünk az a feladatunk és kötelességünk - s én ezt ígérem önöknek -, hogy a fiatal és az idős generáció együttműködését és együttélését kívánjuk elősegíteni mindazokkal a stratégiákkal, amiket most kidolgozunk.

S végül, de nem utolsósorban: Isten éltesse önöket, kedves idős honfitársaim, és nemcsak az idősek világnapján, hanem mindennap. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

(9.20)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage