DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Számos kérdésben egyetértek önnel, amit most elmondott, természetesen van, amiben vitatkozni szeretnék.

Először a tényekről: Kiskunhalason az elmúlt hónapokban két olyan bűncselekmény történt, amely köztéri, közterületen álló szoborra irányult. Az elsőnél lopás történt, egy bronzszobrot loptak el, még idén márciusban. Itt a bűncselekménnyel gyanúsítható elkövetőket a rendőrség elfogta, az eljárás velük szemben folyamatban van, és ha minden igaz, hamarosan a vádemelés is megtörténik.

A második eset volt, amiről a frakcióvezető-helyettes úr is szólt, és amely valóban hatalmas, jogos felháborodást keltett. Ez 25-én történt, amikor a katolikus templom bejárata előtt levő két, Szűz Máriát ábrázoló kőöntvény szobrot rongáltak meg, az egyiket - úgy, ahogy ön is említette - teljesen széttörték, a másiknál a koronát és a jogart letörték, illetve a virágokat szétszórták, nem mellékesen körülbelül 1 millió forintos kárt okozva. De azt hiszem, vannak olyan bűncselekmények, ahol nem a forintban mérhető kár valóban a legsúlyosabb és legfelháborítóbb.

Mi a jogi helyzet, tisztelt képviselőtársaim? A büntető törvénykönyv a rongálás bizonyos eseteit súlyosabban kívánja büntetni, és ilyen a kulturális javak körébe tartozó tárgyak, a régészeti lelőhelyek, műemlékek, és kiemelten a vallási tisztelet tárgyának, illetve vallási szertartás végzésére szolgáló épület vagy tárgy megrongálása, és megemlíteném még - bár itt nem erről volt szó - a temetési hely, temetkezési emlékhely megrongálásának bűncselekményét. Ezeket súlyosabban rendeli büntetni a törvény, és ha ezen tárgyak valamelyikét megsemmisítik, akkor még súlyosabbnak, illetve az okozott kár szerint ismételten még súlyosabbnak minősülő bűncselekménynek számít, ha ez megtörténik.

Egyetértek frakcióvezető-helyettes úrral, hogy ez valóban súlyosan kultúraellenes, közösségellenes és vallásellenes cselekmény volt, amit - úgy gondolom - minden jóérzésű ember, és meggyőződésem szerint az Országgyűlés valamennyi tagja és a kormány is messzemenően elítél.

Egyetértek abban is, hogy a normák tisztelete mennyire fontos, és abban is, hogy a médiának és a politikának milyen felelőssége van ebben. Nekem is az a véleményem, hogy a politikusoknak példát kellene mutatniuk a normák megtartásában. Ez nem mindig történik meg, utalnék csak például a törvénytelen kordonbontásra, ami itt az Országgyűlés mellett történt, és amit országgyűlési képviselők és európai parlamenti képviselők követtek el. (Ékes József: Ha nem lett volna kordon, nem lett volna mit bontani.) Bíróság mondta ki, hogy törvénytelen volt egyébként, tisztelt beszóló képviselőtársam.

Abban vitatkoznék a frakcióvezető-helyettes úrral, hogy mik, milyen példák vezetnek ide, és azt kifejezetten szeretném visszautasítani, hogy a polgári törvénykönyv parlament előtt szereplő módosítása bármilyen módon is a család intézménye elleni merénylet lenne. Azt meg nem hiszem, hogy aközött, hogyha az oktatási tárca vitatkozik egyházakkal a vatikáni szerződés értelmezése és egy ilyen bűncselekmény értelmezése között bármiféle kapcsolat lenne, hogy valaki egy ilyen vita miatt rongálná meg a szobrokat. Őszintén remélem egyébként, hogy sikeres lesz a nyomozás, a rendőrség fel fogja deríteni, és az elkövetőket kézre fogja keríteni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage