TELEKI LÁSZLÓ, az ember jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága 2008. szeptember 23-i ülésén az egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot megvitatta. A javaslat kettős célt tartalmaz, egyrészt hogy a vonatkozó büntetőjogi tárgyú törvényeket hozzáigazítsa a bekövetkezett jogszabályváltozásokhoz, másrészt hogy megoldást találjon a jogalkalmazásban felmerült egyes értelmezési problémákra. Példaként szeretném megemlíteni, ahol a jogszabály a házastársakra, a házaspárra vagy a házasságra vonatkozóan állapít meg jogokat vagy kötelezettségeket, azokat a szabályokat a bejegyzett élettársakra, illetve bejegyzett élettársi kapcsolatokra is megfelelően kell alkalmazni.

Tisztelt Országgyűlés! Szükségessé vált a fogva tartottak nyilatkozattételének törvényi szintű rendezése. A javaslat egyértelművé teszi, hogy az elítélt nyilatkozattételi jogát csak ellenőrzés mellett gyakorolhatja. A vélemény nyilvánosságra hozatala kizárólag a nemzetbiztonság védelme, államtitkok közlésének megakadályozása, illetőleg bűncselekmény közvetlen veszélyének fennállása esetén annak megakadályozása, valamint a büntetés-végrehajtási intézet rendje és biztonsága érdekében korlátozható.

A javaslat rendezi az ideiglenes kényszergyógykezelés végrehajtásának szabályait. Az ideiglenes kényszergyógykezelésre utalt beteg jogai védelmének érdekében törvény mondja ki azt, hogy ha a kényszerintézkedés feltétele nem áll fenn, vagyis az érintett nem elmebeteg, az intézet főigazgató főorvosa haladéktalanul előterjesztést tesz az ideiglenes kényszergyógykezelés megszüntetésére. A megszüntetésre, ha azt elrendeli a bíróság, illetve vádemelésig az ügyészség is jogosult.

Tisztelt Ház! Az összbüntetésre vonatkozó szabályokat oly módon egészíti ki, hogy csak végrehajtandó szabadságvesztések esetében lehet szó összbüntetésbe foglalásról.

Véleményünk szerint az előbbiekben említett változások feltétlenül szükségesek, mert megoldást nyújthatnak a gyakorlati jogalkalmazási problémákra. Bár a bizottság MSZP-s képviselői támogatták a javaslatot, ennek ellenére a bizottság a törvényjavaslatot 9 igen szavazattal, 9 nem ellenében, tartózkodás nélkül általános vitára nem tartotta alkalmasnak.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage