DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Évente több százezren kerülnek ki a kórházakból úgy, hogy még szakszerű ápolásra szorulnak később is. A legnehezebb a helyzet a végstádiumban lévőkkel. A család többnyire tanácstalan ilyenkor, de sajnos az egészségügyi rendszer is. Októberben tiltakozó levelet írt a magyar szakdolgozói kamara az otthoni szakápolás, illetve a hospice-ellátás finanszírozásának csökkentése miatt. Az ok: 25 százalékkal vágták vissza a kórházi ápolást kiváltó szolgáltatások kasszáját.

Más. A kutatások szerint az egyén számára az egészség a legfontosabb. Tehát egyik kormány sem engedheti meg magának azt, hogy számára ne az legyen a legfontosabb - mondta az egyik volt egészségügyi miniszterük. Az egészségipar több GDP-t termel, mint amennyit felhasznál; jelentős munkahelyteremtő képességgel bír. Ezt ki kell használni, hiszen a gazdaság egyik motorja lehet. A Semmelweis Egyetem rektora is úgy vélte, hogy az oktatás és az egészségügy fejlesztése nélkül nem lehet kilábolni a válságból. A szakemberek számára pedig olyan munkakörülményeket kell teremteni, hogy ne menjenek külföldre, megérje itthon dolgozni.

Tisztelt Miniszter Úr! A kórházi ágyak számának folyamatos csökkentése mellett az utóbbi években az otthoni szakápolás összegét tovább szűkítik. És mi lesz a betegekkel? Ki ápolja majd őket? Ugye, ön szerint is a válság leküzdésének elengedhetetlen módja az egészségügy fejlesztése? Ugye, ön szerint is szükséges az orvos- és a szakdolgozóképzés (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) kiemelt támogatása (Az elnök ismét csenget.), a képzett szakemberek Magyarországon tartása?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage