DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Elnézést, hogy az előbb egy meg nem nyitott szakaszhoz kívántam hozzászólni, bele kell még jönni a jogalkotási munkába, eddig csak jogalkalmazó voltam. Az előterjesztés 6. pontjához szólnék hozzá, Szabó Vilmos és Szili Katalin közös előterjesztéséhez, amelyet abban az esetben tudnék támogatni, és azt gondolom, a Jobbik frakciója is abban az esetben tudja támogatni, ha esetleg az ajánlás 2. pontja szerinti javaslatomat valamilyen oknál fogva nem támogatná az országgyűlési többség, bár nagyon szomorú lennék, ha ez így lenne. Hiszen végül is az ő előterjesztésük az újonnan beemelendő (8) bekezdésbe beemelné azt, hogy a magyar nyelvtudás igazolásától el lehet tekinteni a magyarigazolvánnyal rendelkezők esetében.

Ez azért tűnik elég értelmes javaslatnak, mert a magyarigazolvány megszerzésének már eleve volt egy magyar nyelvtudáshoz kötött feltétele. Valóban, most még egyszer levizsgáztatni azokat az embereket magyar nyelvből, akik egyszer már erről számot adtak, értelmetlen. Miközben valóban ott is van egy gyönyörű szép címeres okmányuk ezeknek az embereknek, akik ezt nagyon méltó helyen őrzik, és arra várnak, hogy egy még értelmesebb dolgot tehessenek vele. Tehát ez egy végső kompromisszumként elfogadható.

Az ajánlás 5. pontjában írt javaslatot viszont azért nem találom elfogadhatónak, mert itt a visszahonosítás kategóriája... Félreértés ne essék, mi is alapvetően azt mondjuk, hogy inkább a visszaszerzés fogalmi rendszerét kell alkalmazni, úgy, ahogy van, az állampolgárság visszaadását kell alkalmazni. Azonban, ha itt a csángó testvérekre gondolunk, nem tartozhatnak a visszahonosítás személyi körébe, mert ők valóban nem voltak soha magyar állampolgárok, vagy legalábbis kikutathatatlan, hogy voltak-e magyar állampolgárok. Ellenben a 6. pontban írtak támogatását mindenképpen kérem a tisztelt Háztól.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage