CSÖBÖR KATALIN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A közbiztonságról szeretnék beszélni, különös tekintettel saját megyémre, Borsod-Abaúj-Zemplén megyére.

Mindannyian jól emlékszünk még arra, hogy az áprilisban lezajlott országgyűlési választások egyik központi témája volt a közbiztonság kérdése, és hozzáteszem, hogy okkal volt a kiemelt témája. Az elmúlt nyolc évben egymást érték a súlyosabbnál súlyosabb bűncselekmények az országban, és különösen Borsod megyében. A listán egyformán található ártatlanul szórakozó emberek brutális, minden okot nélkülöző legyilkolása, kiskorú lányok megbecstelenítése, majd meggyilkolása, de szinte mindennapossá váltak a bankfiókok elleni fegyveres rablótámadások is. Meg kellett érnünk a szocialista kormányzás alatt azt is, hogy kimondottan etnikai indíttatású gyilkosságok történjenek az országban és megyénkben.

Ezeknek a szörnyű életellenes cselekményeknek mintegy hátteréül szolgált a mindennapi élet úgynevezett megélhetési bűnözése, és a helyzet lassan odáig fajult, hogy világos nappal sem engedhettük gyermekeinket az utcára Borsod megye bizonyos településein. Az egymást váltó szocialista kormányok tehetetlenül szemlélték a közbiztonság ilyen mértékű leromlását, és nyugodtan mondhatom, hogy nem sok minden történt Borsodban sem a rendőrség megerősítése érdekében. A szocialista kormányok a bűn üldözése helyett a bűnözőik mentegetésével voltak elfoglalva. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból: Ez nem igaz!)

A rendőri állomány állandó létszámhiánnyal küszködött, és a szolgálatot teljesítő rendőrök is többnyire a rendőrőrsükhöz voltak kötve, mivel az elavult és elégtelen számú gépjárművekbe még benzint se nagyon tudtak vásárolni vagy tudtak tankolni. Miskolcon, Borsod megye székhelyén a városi önkormányzat a hiányzó rendőri erő pótlására kénytelen volt intézkedési joggal nem rendelkező városőrséget szervezni, ez azonban nem oldhatta meg a problémákat. Intézkedni ugyanis ezután is a rendőrnek kellett.

Borsodban természetesen ezzel a problémával szorosan összefüggött a szinte mindenütt 20 százalékot meghaladó, nagyon súlyos munkanélküliségi helyzet. A Fidesz-KDNP-szövetség már a választási kampányában ígéretet tett ennek a katasztrofális helyzetnek a nagyon gyors megváltoztatására. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból: De nem sikerült!) Az új kormány az egyik legsürgetőbb nemzeti ügynek tekinti a rend helyreállítását az egész országban és a megyénkben is. A rend, a biztonság ugyanis a növekedés alapja és szükséges feltétele. Akkor természetesen nem tudhattuk, hogy ezt a feladatot párhuzamosan kell megoldanunk a térségre zúduló, eddig még soha nem tapasztalt árvízi helyzet kezelésével.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ebben a rendkívüli helyzetben a rendőrség kiválóan vizsgázott. Az árvíz sújtotta 26 településen a rendkívüli átcsoportosítások következtében ott volt a megfelelő számú rendőri erő, aminek következtében sehol nem történtek fosztogatások, sehol nem történtek zavargások, amelyek pedig a katasztrófahelyzetben a világ minden területén előfordulnak. Még akkor is kijelentem ezt, ha bizonyos radikális hírforrásokon pánikkeltés céljából más is olvasható.

Úgy tűnik egyébként, hogy a pánikkeltéssel és a rémhírterjesztéssel ezentúl együtt kell élnünk, lásd a felsőzsolcai tüntetést a Jobbik közeli szervezésben. Vona Gábort Felsőzsolcán senki nem látta, mert ott éppen a helyi pénzügyi elittel találkozott. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Felsőzsolcán naponta megfordulok. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Kihasználva ezt a lehetőséget, minden ellenkező híresztelés ellenére, itt is ki kell jelentenem, hogy amint az egész térségben, úgy Felsőzsolcán is rendben folyik a rászorulók segélyezése, amit egyébként a Máltai Szeretetszolgálat végez teljes odaadással és szervezéssel.

Az árvízben összedőlt házak újjáépítése a tervezési fázisban van, az építésztervező csoportok gőzerővel dolgoznak, és a kormány 3 milliárdot ítélt meg a teljes újjáépítési projektre, amelyből 1,7 milliárd forint jut Felsőzsolcára.

Fölösleges tehát az emberek heccelése és a türelmetlenség szítása, ami egyébként a katasztrófahelyzetben még súlyosabban elítélendő, mint máskor.

Visszatérve a szorosan vett közbiztonság kérdésére. A kormány megtette a legelső, az egyik legfontosabb intézkedést, hiszen a minap jelentette be a belügyminiszter úr, hogy 900 gépjárművet bocsátanak a rendőrség rendelkezésére (Zaj, közbeszólások a Jobbik soraiból: Idő!), amiből természetesen Borsod megye is részesül, arányához mérten. Ezzel az intézkedéssel párhuzamosan egyébként a rendőri vezetőknek gépkocsi-vásárlási stopot rendelt el a miniszter úr. (Általános zaj, közbeszólások a Jobbik soraiban: Letelt az idő!) Ezentúl tehát az intézkedésre kihívott rendőrök ki tudnak menni intézkedni Borsodban is.

Az új kormány nem azt ígérte természetesen, hogy nem lesz több bűncselekmény (Általános zaj. - Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hiszen ezt még sehol nem sikerült a modern demokráciában elérni. (Közbeszólás: Idő van, asszonyom! - Általános zaj, közbeszólások.) A múlt hét csütörtökön pedig éppen erről számolt be a belügyminiszter úr: az új intézkedések során a rendőrség iránti bizalom helyreállt.

Köszönöm a türelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage