ZSIGÓ RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény alapján szerveződő társadalmi szervezetek közül kiemelkedő jelentőségűek a fogyasztóvédelmi vagy másképpen a fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezetek. Annál inkább így van ez, mert csupán állami eszközökkel aligha valósulhatna meg hatékony fogyasztóvédelem. A fogyasztók egyéni és közösségi jogérvényesítése terén a fogyasztóvédelmi civil szervezetek kiegészítik az állami, önkormányzati fogyasztóvédelmet, sőt sok esetben helyettesítik is azt.

Tényként elmondható, hogy a civil fogyasztóvédők által elkezdett és az állam által is felismert kommunikáció eredményeként a magyar emberek egyre többször lépnek fel tudatos fogyasztóként. Éppen ezért nagyon fontos kérdés, hogy ezen társadalmi szervezetek működéséhez milyen szabályok szerint és milyen formában járul hozzá az állam. A fogyasztóvédelemről szóló törvény 45. § (3) bekezdése szerint: "Az állam a mindenkori éves költségvetéséről szóló törvényben gondoskodik a fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezetek támogatásáról." Azaz a jogalkotó éves szinten határozza meg az ezen szervezetek részére nyújtott támogatási összegeket.

A fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezetek anyagi működése elsősorban a fent említett és egyéb állami támogatások, pályázatok által finanszírozott. A nemzeti együttműködés kormányának egyértelmű szándéka a közpénzek hatékony, ellenőrzött formában történő felhasználása, amelynek a fogyasztóvédelemben is érvényesülnie kell. Korábban nem feltétlenül valósult meg mindez, és előfordulhattak a támogatási összegeknek nem megfelelő szétosztási és felhasználási módjai. Értelemszerűen felvetődik a kérdés, hogy sor kerül-e annak vizsgálatára, miként volt lehetséges, hogy ugyanazon feladatra, például tanácsadásra, újságok megjelentetésére pályázati pénzek többirányú elosztása, illetve elosztogatása történt. Ez azt eredményezte, hogy sem a hatékony működés, sem a hatékony összegfelhasználás, sem az átláthatóság nem valósulhatott meg.

(15.10)

Szintén kérdés, hogy megvizsgálja-e azt a kormány, mennyiben történt szubjektív alapon a pályázati pénzek elosztása. Kérem államtitkár urat, hogy adjon tájékoztatást arról: a minisztérium tervezi-e, és ha igen, milyen formában annak ellenőrzését, hogy ezen támogatási összegek szétosztása milyen elvek alapján zajlott, illetve azok hatékonyan, a fogyasztói érdekek védelmében költődtek-e el? Szintén kérem, hogy tájékoztasson minket a jövőben követendő támogatási elvekről.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage