ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen. Tehát egy demokratikus jogállamban a kormánynak az a dolga, hogy biztosítsa az állam működésének átláthatóságát, a jogállami intézmények függetlenségét, amelyek éppen a mindenkori kormány tagjait tarthatják vissza attól, hogy a zavarosban halásszanak.

Az elszámoltatás és az elszámoltathatóság közötti különbséget szemléletesen mutatja az elszámoltatási kormánybiztos személye. A kormány sajátos személyzeti politikájának köszönhető, hogy a miniszterelnök úr Papcsák Ferencet kérte fel elszámolási kormánybiztosnak. És most nem arra gondolunk, hogy 2004-ben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Baktalórántháza volt alpolgármesterét, amiért Papcsák Ferenc megválasztása érdekében pénzt ígért a választóknak, hiszen ez nem nyert bizonyítást, hogy az elszámoltatási kormánybiztosnak köze lett volna az ügyhöz.

Nem is arra gondolunk, hogy 2003-ban magánokirat-hamisítás vádjával indult nyomozás Papcsák ellen egy 240 milliós megbízás miatt, hiszen a bíróság felmentette a politikust. Hanem arra gondolunk, hogy Papcsák úr vagyonbevallása sajnos valótlanságokat tartalmaz.

Azt már láttuk, hogy nem erőssége a fideszes vezetőknek a vagyonbevallás, hiszen egy többhetes intervallum után végül is mégis késve adta le egy miniszter és hét államtitkár a vagyonbevallását. Feltehetően ezzel a feledékenységgel magyarázható, hogy Papcsák Ferenc vagyonbevallásából egyszerűen hiányzik a Fővárosi Közgyűlés képviselői tiszteletdíja, egy ilyen átlag munkabérnyi összeg.

Hiányzik belőle az is viszont, hogy senki által nem cáfolt sajtóhírek szerint a kormánybiztos tagja az önkormányzati fenntartású Bajcsy-Zsilinszky Kórház tulajdonosi felügyelőtanácsának, és az ezért járó újabb átlagbér, tehát 106 ezer forint szintén kimaradt a bevallásból. Ráadásul a sajtóhírek szerint Papcsák 2007 eleje óta egyszer sem jelent meg az ülésen. Ki oda sem ballagott, még jutalmat is kapott - tehát egy kisebb intézmény ellenőrzéséért lett volna felelős, ő oda se ment, és jutalomként megkapta a főellenőri posztot.

A vagyonbevallás a politikusok elszámoltathatóságának fontos eszköze. Indokolatlan vagyongyarapodásukat leginkább ezek alapján lehetne ellenőrizni, de csak akkor, ha komolyan vesszük ezeket a beszámolási kötelezettségeket. Ildomos lenne, hogy pont az elszámoltatási kormánybiztos is így járjon el.

Miniszterelnök úr hiányában Navracsics úrtól kérdezem: az elszámoltatás hangzatos jelszaván túl mit szándékozik tenni az elszámoltatható államért? Meneszti-e a kormánybiztost, aki a jelek szerint nem teljesen elszámoltatható, vagy mit tervez tenni?

Köszönöm. Várom válaszát. (Taps az LMP, a Jobbik és az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage