RÓNASZÉKINÉ KERESZTES MONIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az előttünk levő törvénymódosítási javaslat súlyos és égetően fontos probléma orvoslására, több tízezer, a PSZÁF adatai szerint legalább 75 ezer családot érintő kilakoltatási eljárás végrehajtásának ideiglenes elhalasztására vállalkozik.

Nyolc kegyetlen év áll mögöttünk, amely felelőtlen kormányzati intézkedéseivel a magyar adófizető állampolgárokat a megszületni, egészségben felnőni, dolgozni, otthont teremteni, tisztes időskort megélni kívánó embereket folyamatos gátfutásra kényszerítette az élet szinte minden területén.

(20.00)

A vészesen romló életszínvonal a lakosság körében egyrészről komoly egzisztenciális válságot, remény- és jövőképvesztést eredményezett, másrészről kitermelt egy súlyos erkölcsi válságot. Teret nyert egy rafinált és gátlástalan fiskális gyakorlat, amely jobb jövő reményében a pénzintézeteken keresztül kétségbeesett emberek százezreit hajszolta végzetes adósságcsapdába irreális, de kedvezőnek látszó hitelfelvételek délibábjával.

A lakosság hiteltartozásai megnőttek, az adósok jelentős része nem képes ezeket visszafizetni, hiszen a 10 százalék fölötti munkanélküliség, az 5 százalékos magyarországi reálbércsökkenés drámai élethelyzeteket produkál a képzett, életerős fiatalok körében is.

A PSZÁF adatai alapján a hitelállomány egészét tekintve a lejárt tartozás aránya egy év alatt megkétszereződött, a 2008. év végi 2,5 százalékról 5 százalékra emelkedett, összesen 1 millió 757 ezer késedelemmel érintett hitel van a piacon, ez a teljes állomány közel 30 százaléka. A teljes banki hitelállományon belül csak, ami a lakossági állományt érinti, 1489,5 milliárd forintot tett ki. A 90 napon túli fizetési késedelem által érintett hitelszerződések száma több mint 750 ezer volt 2009 decemberében, és ez folyamatosan növekszik.

A hiteltartozások az ingatlanokat is érintik: vagy el kell adniuk azokat, vagy például a vételi jog alapján kilakoltatás formájában kényszerülnek az emberek elhagyni otthonukat, ezzel sok esetben maguk mögött hagyva egész felépített múltjukat, gyermekeikre a bizonytalan jövő árnyéka vetül.

Frissen megválasztott országgyűlési képviselőként magam is döbbenten tapasztalom, hogy a hozzám forduló emberek több mint 50 százaléka érintett valamilyen formában az ügyben: vagy már áldozata az adósságcsapdának, vagy félelemben élve várja a végzetes végzést. Óriási társadalmi veszélyt rejt mindez magában, hiszen az egyéni tragédiák mellett az államra hárul az összes járulékos teher, az emberek egzisztenciális lesüllyedése, a családok szétesése, gyermekek állami gondozásba vétele, a romló népegészségügyi és lélektani helyzet.

Sürgős, de átgondolt, felelős döntés előtt áll a Magyar Országgyűlés, hogy a nehézségekkel küzdő vagy már a végveszély előtt álló magyar családokon érdemben segítsen. Június 8-án Orbán Viktor miniszterelnök ismertette a tisztelt Ház előtt a kormány első, 29 pontos akciótervét. Ennek záró szakasza kezdeményezi a bajba jutott lakáshitelesek és a hitelezők közötti, minél hamarabbi tárgyalást, a jelzálogintézmény kontinentális típusú megvalósítását, illetve a kilakoltatási moratórium 2010. december 31-éig történő meghosszabbítását. Ez utóbbi javaslat június 10-én kormányrendelet formájában hatályba is lépett. A most tárgyalandó törvényjavaslat ezt kívánja kiterjeszteni március 1-jéig, amely alapján a hatálybalépést követő naptól már alkalmazni kell a kilakoltatás felfüggesztését a folyamatban lévő, de még meg nem kezdett végrehajtási eljárásokban is.

Hangsúlyoznom kell tehát az átgondolt, felelős döntést, mert a témában érintett adósok problémái egyáltalán nem egyformák, részleteiben egyedi vizsgálatot és elbírálást igényelnek. A moratórium ideje alatt ezért létre fog jönni az eszközkezelő társaság, és olyan adósságkezelő intézmények, amelyek segítenek az adósoknak az újonnan kialakult élethelyzetben. Hosszú távú megoldást fognak kínálni a hitelezők és a hitelesek számára úgy, hogy a hajléktalanná válás kényszerét kivédjék.

Tisztelt Országgyűlés! A család olyan műhely, amelyben az ember természetesen és szükségszerűen tanulja meg a másik ember iránti érzékenységet, felelősséget, hiszen mint minden közösség, csak ezekkel a képességekkel működőképes. Nagy családban nőttem fel, és hét gyermek édesanyja vagyok. Megtanultam, hogy értük élni és dolgozni őszinte szeretettel és bizony áldozatvállalással lehet. Komolyan kell venni a közösség tagjait, érzéseikkel, érzelmeikkel, helyzetükkel visszaélni nem szabad. Így működik nagyobb közösségünk, a társadalom is. Ezért mindamellett, hogy tisztelet illet minden civil kezdeményezést, amely küzd és kiáll a nehéz helyzetbe jutott emberek mellett, fontosnak érzem szóvá tenni azt, hogy kerülni kell minden olyan próbálkozást, amely különböző demonstrációk retorikájában, a kiszolgáltatott helyzetű emberek érzéseit önös érdekből felhasználva megpróbálja összemosni az előző nyolc év történéseit a mostani kormány működésével. Feledtetni akarja velük azt a kikerülhetetlen tényt, hogy közben történt egy valóban forradalmi súlyú kormányváltás.

Azonban ez számunkra - a ránk adott többségi szavazatok valóságán túl - értékrendbeli, stratégiai forradalmat és az emberekért végzett feladatot jelent, amelynek vezérfonala igenis a nemzeti együttműködés. Mert Szőcs Géza szavaival: a sorsokból szőtt óriási szőnyeg, a család, a társadalom, a nemzet csak így működhet, hittel és szeretettel, felelősen és hosszú távon.

E gondolatok személyes elkötelezettjeként is ajánlom a tisztelt Háznak tárgyalásra és elfogadásra az előttünk lévő törvénymódosító javaslatot.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage