KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Én is nagyon rövid leszek. Az LMP-frakció is támogatja a javaslatot, mégpedig pontosan azokból az érvekből kiindulva, amelyeket már kormánypárti és ellenzéki képviselőtársaim elmondtak. Tehát valóban egy ilyen típusú adó beszedése egyszerűen nem éri meg sem az államnak, sem az adófizetőknek. Nyilván diszkriminatív, hogy miért egy ágazatot sújt ez a bizonyos adónem.

Annyit azonban szeretnék hozzátenni, túl azon, hogy ebben egyetértünk, hogy azért azt fontos látni, hogy Magyarországon a közmédiumok finanszírozása ebben a formában nem tartható. Azt gondolom, és ebben, azt hiszem, egyetértenek velem képviselőtársaim az LMP-frakcióban, hogy valószínűleg az egy helytelen döntés volt 2003-ban, hogy az akkori Medgyessy-kormány a száznapos program keretében ezt a nagyon népszerűnek tűnő vagy legalábbis első ránézésre nagyon helyesnek tűnő javaslatot tette, hogy az állam átvállalja az üzemben tartási díjat. Ezzel azonban egy olyan helyzetet állított elő, hogy a közmédiumok finanszírozása politikai alkuhelyzetbe került. Hiszen pontosan tudjuk, hogy az üzemben tartási díj, még akkor is, ha nem az adófizetők közvetlenül fizetik, hanem csak a költségvetésen keresztül közvetve, nem elégséges a közmédiumok finanszírozására. Innentől kezdve egy parlamenti alku kérdése az, hogy melyik közszolgálati médium dolgozik úgy, hogy az éppen akkori kormánytöbbségnek tetszik vagy nem tetszik.

Legutóbb elég botrányos volt, hogy a Magyar Televízió nem kapta meg azt a támogatást, amit a korábbi években megkapott, más médiumok pedig megkapták azt a támogatást. Függetlenül attól, hogy mit gondolunk a Magyar Televízió vagy éppen a Magyar Rádió teljesítményéről, azt gondolom, nagyon helytelen, ha a közmédiumok finanszírozási szempontból is a politika játszóterévé válhatnak. Tehát azt gondolom, hosszú távon azért el kellene azon gondolkodnunk, hogy nem kellene-e visszaállítanunk egy olyan normatív finanszírozási rendszert, ami valóban, mondjuk, a BBC-modellhez hasonló, ahol az adófizetők saját maguk tartják el saját médiumaikat.

A médiatörvény vitája kapcsán elég egyértelműen előkerült az a szempont, hogy Magyarországon szükség van minőségi és a politikától független közmédiumokra. Ennek a függetlenségnek azonban van egy olyan része is, amiről keveset beszéltünk abban a vitában, ez pedig a finanszírozás. Ezt a kérdést vegyük elő még egyszer. Az biztos, hogy abban a formában, ahogy most ki van vetve ez az üzemben tartási díj, nincs értelme, ha a lakosságtól ezt az összeget nem szedi be az állam, akkor nem tudom, miért szedné be éppen másoktól, éppen a vendéglátósoktól. De nem riadnék el attól a gondolattól, bár nyilván nehéz, kicsit szentségtörésnek számít a magyar politikában, hogy egy ilyen díjat vissza kéne állítani, de szerintem igenis több érv szól mellette, mint ellene.

Úgyhogy azt javaslom, ezt a kérdést vegyük újra elő, de most, ebben a kérdésben, ezen a késő esti órán kár, hogy viszonylag kevesen értesülnek erről, van azért a nemzeti együttműködésnek bizonyos nyomokban jele, a parlamenti vita tartalmaz ilyen együttműködésre utaló jeleket, csak úgy látszik, este 11-kor jön el ennek a pillanata, de mindenesetre ezt a kezdeményezést az LMP tudja támogatni.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage