HORVÁTH ANDRÁS TIBOR (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Itt a kora reggeli, hajnali órákban már több városról és sportágról esett szó. Én Fejér megyei képviselő vagyok, és Székesfehérváron lakom. Nálunk van egy Videoton labdarúgóklub, van egy Alba Volán jégkorongcsapat, a megyében van egy Dunaferr női kézilabdacsapat, egy Dunaferr férfi, a Fehérvár női kézilabdacsapata, tehát ezek a csapatsportok, amiket itt látvány-csapatsportként kiemelt sportokká tesz ez az előterjesztés, nekünk nagyon kedvesek, és számomra maximálisan támogathatók.

Azonban jelezném, hogy van még egy csapatsportág ott, Fehérváron, ez az öttusa, aminek van egyéni és csapat része is, ami szintén Alba Volán. Tehát én azt is nagyon szeretném, ha - ugyan most nincsenek itt - a Fejér megyei képviselőtársaim ezt támogatnák. Illetve a megyében van a Velencei-tó, és a Velencei-tó kajak-kenu sportban több világbajnokot, Európa-bajnokot adott már ennek az országnak, olimpiai helyezetteket. Tehát én nagyon szeretném mint Fejér megyei, hogy ez a sportág is bekerüljön.

De félretéve a viccet, én azt gondolom, hogy a látványcsapatsport megfogalmazással mint olyannal - erre kicsit visszatérnék - van szerintem egy kis alapvető probléma. Én már bizottsági ülésen is elmondtam, hogy az előterjesztő alapvető szándékával és akaratával én maximálisan egyetértek abban, hogy Magyarországon végre kialakuljon egy sportgazdaság, kialakuljanak azok az átlátható viszonyok a sportban és a sportolók jövedelemszerzésében, illetve a sportegyesületek és klubok jövedelemszerzésében, bevételszerzésében, ami Európában és a világ nagy részén már kialakult. Nálunk ez az elmúlt húsz-harminc-negyven évben azonban csak egyre kuszább lett. Tehát ezzel a szándékkal én mindenképpen egyetértek.

Azonban itt a mai napon is nagyon sok minden elhangzott, és az egész előterjesztésben van egy ellentmondás. Az előterjesztés a végén beszél a diáksportról, beszél arról, hogy a mindennapi testnevelés szükségessége mennyire fontos, hiszen a felnövekvő nemzedék egészségi állapota nem igazán jó. Beszél egy élsportról, egy első, másodosztályú bajnokságról, beszél az ott szereplő profi sportolókról, akiknek fő céljuk a jövedelemszerzés, minél nagyobb ismertség, hogy ezt a sportért kapott jövedelmüket egyéb reklámszerződésekből befolyó jövedelmeikkel is kiegészítsék. Ennek a sportnak a kiemelt támogatásáról beszélünk most, és ne legyünk álságosak, nem arról, hogy ezek az egyesületek egyébként a lakosság részére milyen egyéb testmozgási lehetőséget biztosítanak.

Ma a sportgazdaság tudományában megkülönböztetnek látvány- és szabadidősportokat. A látványsportok közé sorolják a diák-, a fogyatékos-, a szellemi, a technikai sportokat, minden olyan sportot, ahol verseny van, ahol bajnokság van, ahol ezekért a címekért harcolnak. Ez a sportgazdaság egy jelentős része, ez az a része, ami a szórakoztatóipar részévé vált, ami így termeli a különféle jövedelmeit ennek az ágazatának, a sportiparnak.

A másik része a szabadidősport, amire szintén jelentős ipar épült, hiszen ezeket az embereket is sportszerekkel, sportlétesítményekkel, sportolási lehetőségekkel szolgálja ki a sportipar egy másik része, azonban ez az előterjesztés csak és kizárólag a látványsportokra, és annak is egy szűk részére vonatkozik. Én azt az egyet hiányolom belőle, hogy a szabadidősportoknál azokat a szabadidősport-egyesületeket támogató lehetőségeket nem adja meg.

(2.10)

Az előterjesztés 10. §-ában, a sporttelepek meghatározásánál felsorolja, hogy milyen sporttelepek ingatlan-nyilvántartási bejegyzése esik kedvezményes elbírálás alá. Itt is például, számomra érthetetlen módon, a vízi sporttelep és maga a tornaterem vagy ilyen jelegű létesítmény építése, mint a tornaszoba, ahol szabadidősportokat lehet végezni, ahol a gyerekek és az élsportolók közt mi, vagy magamra mutatok, én, 46 éves férfibeteg, el tudok menni és mozogni tudok heti rendszerességgel, ez a része hiányzik nekem nagyon ebből az előterjesztésből. És mondom, a másik része, hogy persze támogatom ezeket a sportokat, de én minden olimpiai sportágra kiterjeszteném.

Mint gyakorló szülő, az én gyermekem olimpiai sportágban sportol, abban élsportoló. Nincs a felsorolt sportágak között, nem annyira ismert, Magyarországon nem annyira népszerű olimpiai sportágról beszélünk. Ezekben a sportágakban nemcsak az én gyerekem, hanem nagyon sok gyerek sportol, általában a szülők, a szülők ismerőseinek vállalkozásai támogatják ezeket a sportokat. Ezek a sportágak utánpótlás-nevelésben főleg ezekből a támogatásokból élnek. Ha az előterjesztő, illetve a kormánytöbbség most nem is támogatja azokat a módosító javaslatainkat, hogy terjesszük ki az öt sportágon kívüli sportokra is ezeket a támogatásokat, illetve adózási kedvezményeket, azt szeretném kérni az előterjesztőtől és a kormányoldaltól, hogy az ellenzékkel közösen konzultálva a lehető legrövidebb időn belül dolgozzuk ki ennek a salátatörvénynek a következő lépését, ahol a többi olimpiai sportág, illetve a sportági szakszövetséggel rendelkező sportágak és a szabadidősport támogatását is a Ház elé tudja hozni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage