NAGY CSABA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A sporttal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló T/573. számú törvényjavaslatot olvasva egyetlen szó jutott eszembe, az, hogy "végre". Végre valakik - Bánki Erik, Szalay Ferenc, Csizi Péter és Soltész Miklós képviselőtársaink - komolyan a problémamegoldás szándékával nyúltak azokhoz a törvényekhez, amelyek a sporttal összefüggenek.

A törvényjavaslat szerint a személyi jövedelemadóról szóló törvény, a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény, az illetékekről szóló törvény, az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulásról szóló törvény, a sportról szóló törvény és a közoktatási törvény kerül módosításra abból a szempontból, hogyan lehet pozitívan állni a Magyarország sporthelyzetét jellemző legfontosabb problémákhoz.

Én három problémával szeretnék foglalkozni, tisztelt képviselőtársaim. Az első az élsport helyzete. A törvényjavaslat szerint a látványcsapatsportágak közül a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda és a jégkorong vonatkozásában fogalmaz a javaslat. Azt tudni kell, hogy a körülbelüli számok alapján az igazolt sportolóink háromnegyed része ezekben a sportágakban tevékenykedik. Ebből a szempontból nagyon fontosnak tartom - akár mint képviselő, akár mint gyakorló sportvezető, hiszen Pécsett már korábban szerepet vállaltam a női kosárlabda élsportban, illetve most a férfi kosárlabda élsportban -, hogy a hazai sportágak egyik legfontosabb problémája az, hogy nem tiszta lapokkal játszanak az egyes sportegyesületek, illetve azok a vállalkozások, amelyek a sportegyesületek körül működnek.

Ez egy nagyon fontos helyzet, amin változtatni kell, és az elmúlt húsz év gyakorlatilag képtelen volt arra, hogy itt tiszta helyzetet teremtsen. Nem véletlen az, hogy Magyarországon soha nem lehet azt olvasni, hogy egy-egy sportoló mekkora jövedelemmel rendelkezik, ellentétben más nyugat-európai vagy a világ boldogabb felén élő országokban.

(2.30)

Egyfelől azt gondolom, hogy ez tiszta helyzetet teremt a sportágakon belül, tiszta helyzetet teremt minden vonatkozásában, és talán tiszta helyzetet teremthet az önkormányzati pénzek elszámolásának vonatkozásában is. Úgyhogy azt gondolom, hogy e tekintetben jelentős előrelépés található ebben a törvényjavaslatban. A mi személyes tapasztalatunk szerint a helyi sportvezetők, illetve azok a sportvezetők, akik élcsapatokban dolgoznak, ezt mindenképpen támogatják, és előremutató dolognak tartják.

Az egyetemek és a főiskolák helyzetével is szeretnék foglalkozni. Véleményem szerint Magyarországon az a helyzet, ami kialakult, hogy mind az egyetemek, mind a főiskolák a sport vonatkozásában nagyon távolra kerültek mind az élsporttól és egyáltalán a sportolástól mint lehetőségtől, ebből az okból kifolyólag egy módosító indítványt is beterjesztettem, ami arra vonatkozik, hogy a felsőoktatási intézmények vonatkozásában ne csak az elitsportok jelenhessenek meg, függetlenül is részesülhessenek különböző támogatásokban a törvényjavaslat keretein belül.

Talán végül, de nem utolsósorban azzal szeretnék foglalkozni, hogy az iskolai testnevelés miért lenne fontos, ha napi testnevelés lenne e vonatkozásban. Nyilvánvaló, hogy hatalmas gondot fog jelenteni ez az élet nagyon sok területén. Nyilván a kormánynak fel kell majd vállalni azt a programot, amivel támogatja majd az önkormányzatokat, illetve azokat a fenntartókat, aki iskolákat tartanak fenn a tekintetben, hogy bővítsék ezeket a kapacitásokat, amik most rendelkezésre állnak. De azt gondolom, hogy ha ezt felmenő rendszerben tesszük, ez azt jelenti, hogy nyolc év áll rendelkezésre, ez a program abszolválható.

Az is abszolválható, hogy tanítókat és tanárokat képezzenek a tekintetben, hogy a mindennapi testnevelés órákat meg tudják tartani, és nyolc év elegendő kell hogy legyen arra, hogy erre felkészüljön a magyar oktatáspolitika, a magyar tanártársadalom. Annyit szeretnék még e tekintetben mondani, hogy mindenképpen fontos az, hogy úgy tudjuk ezeket a kérdésköröket lezárni és tisztázni, hogy egyéb más oktatáspolitikai szempontok ne sérüljenek. E tekintetben, azt gondolom, van min dolgozni. Kérem, hogy legyenek ebben partnerek.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage