DR. ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Engedjék meg, hogy először is megkülönböztetett tisztelettel köszöntsem a köztársasági elnök urat, és szeretettel üdvözöljem újonnan megválasztott képviselőtársunkat.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Alkotmányos szokásainknak megfelelően az ülésszak megkezdésekor az a miniszterelnök feladata, hogy szót kérjen és tájékoztassa a magyar népképviselőket arról, hogy mit végzett a kormány, mióta nem láttuk egymást.

Engedjék meg, hogy a beszámolómat azzal kezdjem, hogy először is köszönetet mondok azoknak, akik töretlenül biztattak bennünket, töretlenül támogatták a parlamenti többség és a kormány munkáját az elmúlt időszakban is. Szeretném elmondani, hogy köszönet illeti az embereket a józanságukért és a bölcsességükért. Mindannyian tudjuk, hogy évek óta küszködnek súlyos nehézségekkel és nyomasztó gondokkal, végül is ők itták és ők isszák a levét az elmúlt évek sikertelen kormányzásának, mégis úgy látom, van bennük elegendő türelem és támogatás, nem gondolják, hogy egy csapásra minden jóra fordulhat Magyarországon.

Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Bennünket, magyarokat szoktak azzal vádolni, hogy csodavárók vagyunk, hogy illúziókat kergetünk, hogy délibábos vágyálmaink vannak, hogy csak lelkesedni tudunk, de a kitartó munka nem kenyerünk. Sőt, időnként a saját magyar politikai vezetésünk is szokott efféléket szórni a fejünkre, mondván, nem akarunk szembenézni a realitásokkal, ezért a magyarok elutasítják - legalábbis többségük elutasítja - a változtatásokat és a reformokat.

(13.20)

Szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat, hogy Magyarországon én ma semmi ilyesmit nem tapasztalok, se csodavárást, se illúziókergetést, se délibábos álmodozást. Annál inkább látok józan derűlátást, mértéktartó reménykedést és reális, életszerű elvárásokat. Ezért engedjék meg, hogy köszönetet mondjak, mert köszönettel tartozunk a választóknak, hogy száz nappal a választások után még mindig kitartanak a mellett a politika mellett, amelynek a végrehajtására felhatalmaztak bennünket.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ma Magyarországon közmegegyezés áll fenn, mindenki tudja, hogy nyolc év lejtmenet után némi időre van szükség, hogy visszakapaszkodjunk a süllyedés előtti állapotba, és ahhoz is idő kell, hogy onnan aztán feljebb léphessünk. Magyarországon ma mindenki tudja, mit jelent az ország újjáépítése. Először is el kell takarítani a romokat, és le kell rakni az új alapokat. Száz nap alatt Magyarország rengeteg munkát végzett, és komoly erőfeszítéseket tett. Nagy eredmény, hogy az új alap már létezik; de mindannyian tudjuk, hogy hol van még a beköltözés az új épületbe. Egyetlen biztató jelre kellő szerénységgel hadd hívjam fel a figyelmüket: a világ országait versenyképességi rangsorba szokták rendezni. A legutóbbi ilyen rangsorban Magyarország az 58. helyről az 52. helyre visszakapaszkodott. A hangsúly a visszakapaszkodás szón van, ugyanis 2002-ben hazánk a világ versenyképességi rangsorában az első 30-ban volt. Szeretnénk, ha 2014-ben újra az első 30-ban lehetne. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Engedjék meg, hogy köszönetet mondjak az itt ülő pártoknak és minden olyan országgyűlési képviselőnek, aki részese volt a közös munkának. Szeretném megköszönni, hogy az elmúlt száz napban hozzászólásaikkal, javaslataikkal s időnként indítványaikkal is formálták a közös munkát. Száz nap eltelte jó alkalom ahhoz, hogy köszönetet mondjak azoknak, akik kidolgozták és támogatták az indítványokat, és jó alkalom, hogy köszönetet mondjak azoknak, akik hosszasan és megfontolandó érvekkel vitatták ezeket a javaslatokat. Felfogásom szerint mindenki a maga módján hozzájárult a közös eredményekhez, amelyeket az új Országgyűlés már teljesített. Ez az Országgyűlés elmondhatja magáról, hogy ez a cselekvés parlamentje; talán nem túlzás, ha azt mondom, hogy az elmúlt húsz év legdolgosabb és legelszántabb parlamentje. Végül is 55 törvényt fogadtunk el. A kormány nyári munkájának velejét is az adta, hogy ezt a rengeteg törvényt, amit itt közösen megalkottunk, útjára segítse, végrehajtsa.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nemcsak a meghozott törvények száma, de azok súlya és jelentősége is fontos. Ez az igazi siker. Nemcsak sok változást vittünk véghez, hanem olyan változásokat is, amelyek másoknak hosszú éveken keresztül nem sikerültek, sőt vannak olyanok is, amelyekkel húsz éven keresztül sikertelenül birkózott a magyar parlament. Évtizedes tabukat döntöttünk le, és ezzel megkezdtük Magyarország talpra állítását. A nyár végére most már jól látható, Magyarország ma már másképpen működik, Magyarország ma már más rendszer szerint működik, mint korábban, azokban az években, amikor nem tudtunk előrelépni. Természetesnek veszem és a dolgok természetéből következőnek találom, hogy a régi rend hívei nem osztoznak az új rend iránti elkötelezettségünkben és lelkesedésünkben. Ez érthető, hiszen ők a régi rendet védik, azt a régi rendet, amelynek mélyreható megváltoztatásáról döntöttek a magyar választópolgárok. De remélem, hogy a régi rend hívei - akik itt ülnek a Házban - szintén nem veszik zokon, hogy mi pedig teljesítjük a feladatot és elvégezzük azt a munkát, amivel megbíztak az emberek. Elvégezzük azt a munkát, amelyet a kétharmados forradalommal ránk testáltak a választópolgárok.

Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy ennek szellemében dolgoztunk a nyáron. Az utolsó parlamenti ülés július 22-én volt, azóta 53 nap telt el. Engedjék meg, hogy felsoroljam, mik azok a fontosabb dolgok, amelyek az elmúlt 53 napban történtek. Augusztus 1-jétől működni kezdett a Széchenyi forgóeszközhitel-program, amely immár 25 millió forintig vehető igénybe. Augusztus 1-jétől a kormány átvállalta a televíziók üzemben tartási díját. Augusztus 12-étől a kispatikák védelme érdekében patikaalapítási stop lépett életbe. Augusztus 15-étől elismertük az adórendszeren kívüli kereset intézményét. Augusztus 16-án megszűnt a jelzálogalapú devizahitelezés az ingatlanokra. Augusztus 16-ától illetékmentes az egyenes ági rokonok közti öröklés és ajándékozás. Augusztus 19-én megszigorítottuk, hatályba léptettük az alkotmánymódosítást, a katonaság, a rendőrség és a titkosszolgálatok politikai feddhetetlenségét. Augusztus 20-án életbe lépett a kettős állampolgárságról szóló törvény. Augusztus 28-ától a társasági nyereségadó 10 százalékra csökkent. Augusztus 30-án Küngösön megnyitottuk az előző kormány által bezárt első kispostát. Szeptember 1-jén 50 millió forintig kiterjesztettük a Széchenyi beruházási hitelt. Szeptember 1-jétől a szakhatóságok első esetben csak figyelmeztetéssel büntethetik a kis- és középvállalkozásokat. Szeptember 1-jétől életbe lépett és megkezdtük végrehajtását a termőföld védelmét célzó törvénynek. Szeptember 1-jén megkezdte működését a Terrorelhárítási Központ. Szeptember 1-jétől életbe lépett a 2 millió forintos havi bérplafon a költségvetési szférában. Szeptember 1-jén visszaállítottuk az önkormányzatok törvényességi felügyeletét. Szeptember 1-jétől iskolába járáshoz kötöttük a családi pótlékot.

Ami pedig a jövőt illeti: szeptember 15-étől a közétkeztetést végző intézmények helyi termelőktől is vásárolhatnak. Ami szintén a jövőt illeti: miután kihirdettük a bankadóról szóló törvényt, szeptember 30-áig annak első felét be kell fizetni. Szeptember végétől jövedékiadó-mentes lesz a meghatározott mennyiségű gyümölcspárlat-előállítás, és október 1-jétől az év elejéig visszamenőleges hatállyal 98 százalékos különadó sújtja az abszurd végkielégítéseket.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ez történt az elmúlt 53 napban. (Taps a kormánypártok soraiban.) Láthatják, a lista tekintélyes, de nemcsak sok minden történt, hanem más rendszerben is történnek a dolgok Magyarországon. Engedjék meg, hogy erről a rendszerről is mondjak önöknek most néhány gondolatot.

Kérem, emlékezzenek rá, hogy az Országgyűlés elfogadott egy nyilatkozatot a nemzeti együttműködés rendszeréről. Ez a nyilatkozat egy parlamenti határozat, amely mindenkit kötelez, beleértve a kormányt is, így a kormánynak az a kötelessége, hogy ne csak lépéseket tegyen, ne csak döntéseket hozzon, hanem lépéseivel a parlament által meghatározott nemzeti együttműködés rendszerét is építse. Szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy minden területen folyik ez a munka. Először is hadd ajánljam figyelmükbe, hogy a kormány az önök döntése alapján egy új nemzetpolitikai rendszert épít. Ez azt jelenti, hogy a kettős állampolgárságot bevezettük, annak az elérhetőségét január 1-jétől biztosítjuk. Ennek a rendszernek a működési feltételeit a kormány a döntéseivel megteremtette. Ugyancsak a nemzetpolitikai rendszer része, hogy elfogadtuk a nemzeti összetartozásról szóló törvényt és hogy a Magyar Állandó Értekezletet is felélesztettük, ami hamarosan ismét működésbe lép.

De nemcsak új nemzetpolitikai rendszert építünk, hanem új politikai rendszert is, aminek elemeit önök is ismerhetik: nem több mint kétszáz fős új Országgyűlés, mintegy 40 százalékkal csökkentett létszámmal működő helyi politika már az idén, az állami vezetők fizetésének mérséklése, az abszurd végkielégítések rendszerének felszámolása, és azt se felejtsük el, hogy az új politikai rendszer jegyében helyreállítottuk a jogállamiságot Magyarországon.

(13.30)

A nemzeti intézményeknek - amelyeknek az a kötelességük, hogy biztosítsák a jogállamiság működését - a működőképességét helyreállítottuk, gondoljanak az Alkotmánybíróságra vagy éppen az Állami Számvevőszékre. A gazdasági és költségvetési adatok meghamisításának gyakorlatát megszüntettük, a politikusok felelőtlenségének helyzetét fölszámoltuk, és a titkosszolgálatok politikai célú fölhasználását is megtiltottuk és lehetetlenné tettük. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A nemzeti együttműködés rendszerében új gazdasági rendszert is építünk. A kilátástalanság és a kiszolgáltatottság helyén megpróbálunk fölépíteni egy erős gazdaságot. Végül is így szólt a választói fölhatalmazás. Ide, az új gazdasági rendszer fölépítésére kell összpontosítanunk erőnk nagy részét, és leginkább itt van szükség elegendő időre, hogy a munka gyümölcse is mindenhol megmutatkozzék. A spekulációra, eladósodásra és megszorításokra épülő gazdasági rendszer helyett értékteremtésre, munkahelyek létesítésére és pénzügyi felelősségre épülő gazdasági rendszert építünk. A húzd meg-ereszd meg, megszorítás-pazarlás politikájával szakítanunk kell. Helyette inkább a józan eszünkre kell hallgatni, és egy erős magyar gazdaságot kell építenünk - erős magyar gazdaságot.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mindannyian látjuk, mindannyian tudjuk, józan ésszel is könnyen belátható, hogy nem jöhetünk ki olyan eszközökkel az adósságcsapdából, mint amilyen eszközökkel oda belesétáltunk, vagyis nem folytathatjuk elődeink gazdaságpolitikáját, mert az az ország eladósodásához vezetett. Az új gazdasági rendszerben lehetőséget adunk a kis- és középvállalkozásoknak a térnyerésre. Ezért töröltünk el tíz adónemet, és csökkentettük a nyereségadót. Bevezettük a bankadót. Elindítjuk a Széchenyi-tervet, ennek nemzeti konzultációja most zajlik. Elismerjük az alkalmi és a háztartás körüli munkát. Új együttműködést alakítunk ki a pénzpiaci befektetőkkel, új együttműködést alakítunk ki a reálgazdasági befektetőkkel, új foglalkoztatási és szakképzési programot indítunk, napokon belül aláírjuk a megállapodást a kamarával.

Mindezt úgy kell tennünk, tisztelt képviselőtársaim, hogy a globális gazdaság 2012-ig minden bizonnyal veszélyzónában marad. Az emberi fajra jellemző bizakodáson és derűlátáson túl semmi ésszerű okunk azt hinni, hogy a világgazdaság kilábalt a válságból. Éppen ellenkezőleg: akkor járunk el a józan ész szabályainak megfelelően, ha újabb visszaesés vagy újabb visszaesések lehetőségét sem zárjuk ki. Ennek tudatában kell készülnünk a nemzeti valuták, közöttük a forint árfolyam-ingadozásaira is. Ezért az idén csak 3,8 százalékkal nyújtózkodhatunk tovább, mint a takarónk ér, és jövőre sem javaslok 3 százalékosnál nagyobb nyújtózkodást.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Új szociális rendszert is építünk a nemzeti együttműködésen belül. Újra emberszámba veszi a politika a nehéz helyzetben lévő honfitársainkat, és senkit sem hagyunk az út szélén. A fogyatékkal élőknek visszaadjuk azt, amit az előző kormányok elvettek tőlük, és megállapodást kötünk velük, hogy ez még egyszer nem fordulhat elő. Kilakoltatás nem lesz Magyarországon a moratórium lejárta után sem. A háztartások rezsiköltségét pedig kordában fogjuk tartani, ez része a nemzeti együttműködés szociális rendszerének.

Természetesen a nemzeti együttműködés gazdasági és szociális rendszerének kirajzolódik most már valamilyen körvonala, amely alapján tehetünk néhány megállapítást, amelyek a következő időszakban is iránymutatóak maradnak a kormány és remélem, az önök számára is. Fontos a nemzetközi piacok mozgásához történő alkalmazkodás, de az elmúlt száz napban bebizonyítottuk, hogy ez nem lehet elsődleges megoldás, és végképp nem lehet cél. Az igazodás és az alkalmazkodás szükséges, de a világgazdaság csak egy körülmény, egy súlyosan figyelembe veendő körülmény. De az igazodás önmagában nem cél. Ezért a saját erőforrásainkon keresztül is kísérletet teszünk a magyar gazdaság versenyhelyzetének javítására. Az állam, a piac és a társadalom között egy új egyensúly kialakítására törekszünk. Meggyőződésünk az, hogy a társadalom biztonságba és államba vetett bizalma, a társadalom jó lelkiállapota is része a gazdasági rendszernek, és enélkül hosszú távon nem működhet versenyképes és hatékony gazdaság sem.

Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A nemzeti együttműködés rendszerének része az új közbiztonsági rendszer is. A szándékaink világosak, ráadásul a parlament és a kormány döntéseit ezen a területen megelőzte az emberekkel történt közvetlen konzultáció is. (Közbeszólás az MSZP soraiból: 14 nap.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretném világossá tenni, hogy a kormány a törvénytisztelő emberek és a bűncselekmények áldozatainak oldalán áll, nem a bűnözőkén. A bűnösök és a bűnözők mentegetése szociális helyzet vagy származás alapján elfogadhatatlan. (Taps a Jobbik, a Fidesz és a KDNP soraiban.) A valóságtagadó beszéd korszaka lejárt. Egyenesen, őszintén és az emberi méltóságot tiszteletben tartva kell beszélni a gondjainkról. Ne felejtsük el, hogy a nemzeti együttműködés alapja a tisztelet kultúrája. Mindenkit megillet, tisztelt hölgyeim és uraim, a védelem joga, az ennek garantálásához szükséges eszközök kizárólag az állam kezében lehetnek. Ezért megerősítjük a rendőrséget, és célunk az, hogy Európa egyik legbiztonságosabb országa legyen Magyarország.

Tisztelt Ház! Summa summarum, az elmúlt 53 napban, mióta nem láttuk egymást, Magyarország nagyot lépett előre, a magyar emberek sokat dolgoztak, és sokat tettek a változás érdekében, időarányosan sokat; nem a korábbi elvárások, nem a korábbi száz napok időarányát tekintve, hanem a kétharmados forradalom és az új rendszer felépítésének mércéjével mérve is sokat. Örülök, hogy egyre szélesebb körben fogadják el azt a kormányzati filozófiát, hogy az emberek nélkül és az emberek ellenére nem lehet vezetni egy országot.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Sikeresen leraktuk az alapokat, ezzel Magyarország visszaszerezte a reményt, de még nagyon messze vagyunk attól, ahová szeretnénk eljutni. Most jön a java, most jön az igazán nagy vállalkozás. Az új alapokra támaszkodva fel kell emelnünk és talpra kell állítanunk Magyarországot. Ehhez összefogás kell. Ez egyedül vagy kis csoportokban nem fog menni. Együtt kell nekiveselkednünk, mindenkinek a maga helyén. Magyarország minden kövét, gerendáját, tégláját és darabját egyszerre és ott helyben kell fölemelnünk. Ez másképp nem megy, ezért kell összefognunk.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én tudom, hogy önkormányzati választásra készül az ország, és azt is tudom, hogy önök közül sokan indulnak a helyi választáson. Arra szeretném önöket kérni, hogy használják ki a kampány kínálta lehetőséget, és vigyék el az ország minden szegletébe az összefogás és a közös siker szellemét. Ennek jegyében kívánok önöknek jó munkát és sikereket itt a parlamentben és az önkormányzati választáson is.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Hosszan tartó taps a Fidesz, a KDNP és a Jobbik soraiban. - Szórványos taps az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage