DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Természetesen boldogabb lettem volna, már csak a személyes érintettség okán is, ha az elmúlt hónapok eseményei után miniszterelnök úr személyesen válaszol, de tekintettel a diplomáciai elfoglaltságára, nyilván elfogadom válaszadónak a gazdasági miniszter urat.

Tisztelt Miniszter Úr! A Gyurcsány-kormány még leköszönése előtt, tavaly április 10-én meghozott rendeletével nyilvánította kiemelt jelentőségű beruházássá a Sukoróra tervezett King's City kaszinóprojektet. A beruházással szemben számos, a Velencei-tó természeti és kulturális örökségét féltő állampolgári közösség emelte föl a szavát. A Lehet Más a Politika pedig éppen a 2009-es rendeletalkotással kapcsolatos mulasztások miatt tett feljelentést a korábbi miniszterelnök ellen. Az elmúlt hetekben kiderült, hogy a kaszinóbizniszben érdekelt befektető a jelenlegi kormányfővel is felvette a kapcsolatot, még idén januárban. Az új kormány lassan több mint száz napja van hatalmon, és több mint száz napja fenyegetőzik elszámoltatással, miközben a sukorói kaszinóberuházást kedvezményező 83/2009-es kormányrendelet még mindig hatályban van.

A rendelet megalkotása előtt sem ökológiai, sem gazdaságfejlesztési hatástanulmány nem készült. A munkahelyteremtésről elhangzott szólamok semmivel sincsenek alátámasztva, és még kevésbé lehetünk biztosak abban, hogy éppen ez lenne és éppen itt, ebben a kistérségben lenne a tartós foglalkoztatásbővítés megfelelő módja. Ez a rendelet a korrupciógyanús szálak mellett akkor is tovább mélyíti a multik és a hazai vállalkozók közötti szakadékot, tehát erősíti a duális gazdaságot, ha a külföldi befektetőket most narancsos kezek kedvezményeznék. Az LMP ráadásul narancsos megaberuházást sem szeretne látni a védett környezetben, ezért szólította föl a kormányrendelet haladéktalan visszavonására néhány héttel ezelőtt a kormányt.

Tisztelt Miniszter Úr! Unásig ismerjük a frázisokat a banánköztársaság végéről és a jogállam eljöveteléről. Most világos válaszokat várunk. Milyen jövőt szán a kormány a Velencei-tó vidékének, az ottani védett természeti és tájképi környezetnek? Mik a kormányzati fejlesztéspolitika prioritásai: a multinacionális cégek és kaszinóberuházásaik avagy a családi gazdaságok és a szelíd turizmus? Miért nem volt elég száz nap a sukorói rendelet hatályon kívül helyezésére, és mikor tervezi azt hatályon kívül helyezni a kormány? S végül: okkal bízhatnak-e abban a környék állampolgári közösségei, hogy a kormányváltással a Velencei-tó megmenekül a kaszinóprojekttől?

Várom válaszát. (Szórványos taps az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage