KEPLI LAJOS (Jobbik): Minden bizonnyal, de ezt elnézzük. (Derültség.)

A közelmúltban, még a rendkívüli nyári ülésszak utolsó ülésnapjaiban vagy talán utolsó ülésnapján beszéltem napirend előtti felszólalásban a Vértesi Erőmű tarthatatlanná váló helyzetéről. Nos, azóta történt egy s más, ami miatt most újra napirendre kellett vegyem ezt a történetet, nyilvánosságra hozni az erőmű újabb történéseit.

Mint köztudott, augusztus 24-én volt egy tulajdonosi közgyűlés a Vértesi Erőműben, amely csődvédelmet kért, s amelynek következtében 90 nap haladékot kaptak pénzügyeik rendezésére, egyszersmind ez egy kifizetési stoppal jár együtt, kifizetési stopot rendeltek el.

Amiért most ezt a napirend utáni felszólalást kértem, az az, hogy a mai napon megkerestek engem gazdálkodók, akik az erőmű biomassza-tüzelésű blokkját látták el egészen a közelmúltig tüzelőanyaggal. Nyilván mezőgazdasági tevékenységük során keletkező szalmáról van szó, amelyet az erőműben eltüzeltek. Azonban a csődvédelem következtében mintegy kétszáz, zömében családi gazdálkodó "ragadt benn" az erőműben 350-400 millió forint árú szalmával, vagyis lényegében ők finanszírozták meg előre az erőmű működését. Ezt azonban az egyébként is ingatag anyagi lábakon álló gazdaságok nem bírják el. Több száz család várja a járandósága kifizetését és mielőbbi rendezését. Ezen felül az állami tulajdonú erdőgazdaság is mintegy 700 millió forinttal, tudomásom szerint ilyen összegű kifizetetlen számlával áll, de nekik közben folyamatosan szállítaniuk kell a faanyagot, hiszen állami tulajdonú cég lévén, felsőbb utasítást kaptak erre tudomásunk szerint.

Arra szeretnénk ezért kérni a kormányt - államtitkár úron keresztül -, hogy a Kapolyi-féle mutyik következtében kialakult helyzet levét ne a magyar gazdákkal, gazdálkodókkal itassák meg, és haladéktalanul próbáljanak intézkedéseket tenni a kifizetések teljesítésére.

Egyébként az idevezető helyzet elemezgetése közben újabb és újabb érdekes részletek látnak napvilágot. Ugyanis információim szerint egészen ez év áprilisáig a gazdák és az erőmű között egy off-shore hátterű cég állt, amely tonnánként 5 ezer forintot kaszált azzal, hogy a gazdálkodóktól 12 ezer forintért vette meg a szalmát tonnánként, és 17 ezer forintért adta tovább az erőműnek; tehát semmit nem csinált, csak kereskedett. Ez tonnánként 5 ezer forint, ami az évi 80 ezer tonna elégetett szalmát tekintve 400 millió forintos éves hasznot hozott a cégnek, gyakorlatilag a semmiért. Amikor már láthatóvá vált, hogy az erőmű be fog dőlni, akkor a közvetítő cég egyszerűen kilépett a rendszerből. Mindezek után az a Magyari József került kinevezésre az erőmű vezérigazgatójának, akinek nevéhez a Kossuth Holding elnökeként több ezer felszámolás fűződik, többek között a rossz emlékű Hajdú-Bét felszámolása. Csak reménykedni tudunk, hogy a Vért beszállítói nem jutnak majd a Hajdú-Bét kisbefektetőinek sorsára.

Mindeközben, mintha mi sem történt volna, a Vért újabb 28 500 tonna szalma beszállítására tett felhívást pont a mai napon, miközben a fizetési feltételekről pedig mélyen hallgat. Reméljük, mindez nem azt jelenti, hogy újabb gazdálkodókat sodornak az ellehetetlenülés szélére, majd pedig az erőmű felszámolásával a konkrét anyagi csődbe.

Kérem ezért államtitkár urat, nyugtassa meg azokat a magyar családi gazdálkodókat, akiknek ez a bűncselekménygyanús, rosszul sikerült Kapolyi-féle áramvásárlási szerződés, vagyis ezek a Kapolyi-mutyik gazdaságuk, álmaik és egyúttal megélhetésük végét jelenthetik, hogy követeléseik, kintlévőségeik maradéktalanul és mihamarabb kielégítésre kerülhetnek.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage