SZALAY FERENC (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Asszony! Az önkormányzatokról szólt, és a Fidesz önkormányzati embereiről, polgármestereiről is megemlékezett. Valóban, volt polgármesterünk, és én is azt mondom, mondhatjuk nyugodtan, hogy az elkövetkező évet nekünk, polgármestereknek is nagyon végig kell gondolnunk, hogy hogyan tudjuk működtetni a településeket, de egészen biztos vagyok abban, hogy tudunk közösen gondolkodni a kormánnyal, akár úgy is, hogy feladatokat elvenni az önkormányzatoktól, a források biztosítását kicsit más rendszerre helyezve tudjunk az önkormányzatok életében akár fényt az alagút végén mutatni.

Egyben biztosan könnyebb ez az év, mint az elmúlt évek voltak, nem tudom, képviselő asszony is biztosan emlékszik arra a mondásra, hogy több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknak, akkor minden önkormányzat úgy gondolta, hogy tényleg jobb lesz, és mindig sokkal, de sokkal kevesebb lett. Azt gondolom, most az az út van, amikor szembe tudunk nézni rögtön az elején, hogy milyen problémákkal kell megküzdeni önkormányzatnak, kormányzatnak közösen. És azt gondolom, itt az együttműködésben, a közös gondolkodásban nagyon-nagyon sok erő lehet a későbbiekben. Nem azt mondom, hogy könnyű lesz az önkormányzatoknak, mert az egészen biztosan nem így lesz. De az biztos, ha a feladatok normális átcsoportosításával, a párhuzamosságok megszüntetésével tudunk gondolkodni, az akár az önkormányzatoknak kis könnyebbséget is hozhat.

Én is ismerem a legkisebb településektől a legnagyobbakig a problémákat, nagyon sokaknak túlélési gondjuk lesz, egészen biztos, de ha időben szólunk, időben lépünk, biztosan meg lehet oldani a problémákat. Arra vigyázni kell, amit ön mond, hogy a vagyonfelélés tovább ne mehessen, főleg a föld felélése, a föld értékesítése ne mehessen tovább. De azt gondolom, hogy felelős önkormányzati vezető fejében meg sem fordul, hogy igazából a földet adja el maga alól.

A kényszer nagy úr, de egészen biztos vagyok abban, hogy egy normális és előre gondolkodó kormányzat tud segíteni az önkormányzatain.

És ha ezzel kezdtem, akkor a normálisan gondolkodó vonalon hadd menjek, az elmúlt időszaknak, az elmúlt 8 évnek volt néhány olyan tétele, amelyet elég nehezen vett, azt gondolom, az egész magyar nemzet, az egész magyar nép, hiszen olyan gondolatok fogalmazódtak meg, amelyek mindig arról szóltak, hogy jobb lesz, mindig arról szóltak, hogy kicsit könnyebb lesz, és akkor mindig nehezebb lett. Ha azt mondták, hogy bérfejlesztés, akkor egészen biztosan a közalkalmazotti bérfejlesztés után olyan áremelések jöttek, olyan inflációs növekedés jött, amivel ezt sikerült visszavenni. Vagy ha arról beszéltek, hogy az önkormányzatoknak jobb lesz, akkor biztosan rosszabb lett az önkormányzatoknak, és sok hasonlót mondhatok. De talán a legnagyobb baj, a legnagyobb probléma az volt, hogy elkezdett fogyni a nemzet olyan szinten, hogy a mostani jelentések szerint tízmillió alatt vagyunk.

A másik igen komoly problémánk a 600 ezer munkanélküli, a csődbe ment cégek, a csődbe ment vállalatok és a kilátástalanság, a bizonytalanság. És azt gondolom, ez a mostani költségvetés, ha valamiben lehet mondani, hogy előnyös és erős, az egészen biztosan az, hogy a nemzet fogyását megállítandó olyan családpolitikát visz, amely a gyerekvállalást erősíti, amely a családok erősítését igen-igen előtérbe tolja.

Fontosnak tartom, hogy a munkahelyteremtést is hasonlóképpen kezeljük. Nem gondolom, hogy azon vitatkozni lehet, hogy ha ma Magyarországon hárommillió ember dolgozik, abból egymillió ember dolgozik a termelésben, akkor az egyik legfontosabb feladatunk az, hogy a termelő beruházásokat segítsük, a közép- és kisvállalkozásokat segítsük, a munkahelyteremtést segítsük. És ez nyilván nem szlogen, hanem ha látják, a források átcsoportosítása, az adókedvezmények mind-mind ezt az irányt veszik, és ez nagyon sokat segíthet az egész országnak.

A különadókról szólva azt hiszem, nagyon-nagyon fontos azt látni, hogy a különadók nemcsak arról szólnak, hogy igazából a bankok mit szólnak, a szolgáltatók mit szólnak, hanem azt látni, hogy egy más irány, egy más gondolkodás van, nem az emberek zsebéből, hanem azoktól kér az állam, azoktól kér a kormány, akik az elmúlt jó néhány évben ennek a piacnak, amelyet Magyarországnak hívnak, a haszonélvezői voltak, és azt gondolom, ők is belátják, hogy a későbbiekben is piac lehessen Magyarország, segíteniük kell.

Ennyi bevezető után a mi, a bizottságunk területéről, a sportról és a turizmusról, idegenforgalomról. A sport ágazata volt az az elmúlt 8 évben, amely mindig nagyon büszke volt arra, hogy bizottsági szinten megbeszélte a dolgait, el is fogadta pártállástól függetlenül mindenki, hogy merre kellene előre menni, aztán természetesen nem történt semmi. Hiába mondtuk el, hogy ennek az országnak nem az a legnagyobb baja, hogy mennyi útja van, mennyi autópályája van, mennyi iskolát, egyetemet építünk, hanem az, hogy az egészségi állapota milyen.

Ennek az országnak katasztrofális az egészségi állapota, Nagy Kálmán képviselőtársunk beszélt az egészségügyről, annak a gyógyítás részéről, csak az a tragédia, hogy jó lenne egy országban úgy élni, ha nem a gyógyítás lenne az első, hogy az orvosok már csak a legszűkebb rétegeket kellene gyógyítsák, és a prevenció sokkal magasabb szintre kerülne; hogy eljutnánk odáig, hogy az egészség egy alapvető érték lenne, és nem abban tobzódnánk, hogy amikor benn vagyunk a kórházban, akkor döbbenünk rá, hogy mit követtünk el magunk ellen. És akkor már az orvosok persze dolgozhatnak, de sokkal nehezebb a dolog, semmint ha egy egészséges országról beszélünk.

És ezt kockáztatta az elmúlt 8 év, jelentős mértékben ezt kockáztatta. Olyan szinten tette tönkre a sportot és az egészséges életmódot, hogy az egyszerűen hihetetlen. Ha megnézik a mutatókat - és ezt is mondta a főorvos úr -, olyan mutatóink vannak a keringési és érrendszeri betegségekben, a szívbetegségekben, a mentális problémákban, amelyekkel Európában az elsők között vagyunk, és ennek jelentős részét a rendszeres mozgással, a normális táplálkozással, és természetesen a stresszmentes élettel meg lehetett volna, meg lehetne előzni.

Azt hiszem, hogy az elmúlt 8 év egyik legnagyobb katasztrófája az volt, hogy ezt hiába mondtuk, hiába akartuk átvinni, egyszerűen süket fülekre találtunk, falra hányt borsó volt az egész. Az alaptézis az lett volna, hogy a gyerekeknek adjuk meg a lehetőséget arra, hogy mindennap mozogjanak, a mindennapos testnevelést kaphassák meg. Nem sikerült. Fél órát sikerült növelnünk a testnevelésórák számán. És az a gyerek, aki a megfelelő életkorban nem kapja meg a megfelelő mozgásmennyiséget, az a gyerek ezt nem tudja pótolni. Matematikát, történelmet bármikor lehet tanulni, mozgást nem lehet bármikor bepótolni. És ezt jó lenne - és most úgy látom, a mostani kormány belátta -, meg kellene tudni érteni.

Ezért ennek a mostani költségvetésnek az egyik legfontosabb része az, hogy el tudott indulni a mindennapos testnevelés irányába. Az első négy évfolyamon heti öt órában, a felső tagozatban és a középiskolában heti három órában, de délután plusz két órában választható módon lehessen és legyen testnevelés. Ehhez nyilván kell majd tornaterem, ehhez nyilván kell majd sok minden, de azt gondolom, ha ezt egy tételt végiggondoljuk, és a saját gyerekeinkre gondolva belátjuk, be kell látnunk, hogy ennél sokkal fontosabb dolgunk nincs, hogy a nemzet azon építőköveit, akik majd jönnek utánunk, azokat egészségben tudhassuk. Ez a mostani, a 2011-es költségvetés ebben a kérdésben jelentőset, nagyon-nagyon jelentőset lépett előre.

(8.50)

Természetesen fontos az is, hogy ebben a költségvetésben a szabadidősport kérdése is jelentőssé vált. Az elmúlt időszakban 230 millió forint, most pedig 350-370, 630-640 millió forint jut a szabadidősport kérdésére. Tessenek végiggondolni, hogy ha előbb a diákokról beszélvén az ő lehetőségüket biztosítjuk, a szabadidősport-rendezvényeken, -programokon keresztül pedig a felnőtt-társadalmét is, mekkorát tudunk lépni. Ma Magyarországon a felnőtt-társadalom 9 százaléka mozog heti rendszerességgel egyszer 45 percet. 9 százaléka; 16 százaléka kétszer 45 percet. És mi, akik itt ülünk, akikre rá van bízva az ország, a mi egészségi állapotunk is egyébként kritikán aluli, ha mindenki egy kicsit magába néz. És ez azért van, mert nem figyelünk mi sem - nem csak a gyerekek - arra, hogy hogyan és miképpen kellene élni.

Azt gondolom, hogy fontos egy másik terület is, az utánpótlás-nevelés területe. Az utánpótlás területét az elmúlt időszakban jól kezelte a kormányzat, jól kezelte, jól vitte, dicséret érte. Most ezt mi továbbvisszük. Azt gondolom, fontos, hogy ezt a területet tovább tudjuk erősíteni.

Viszont az is nagyon fontos, hogy egységes egészében kezeljük újra a magyar sport legfőbb irányító szervezetét, a Magyar Olimpiai Bizottságot. A Magyar Olimpiai Bizottság hatáskörét és forrásait 2004-ben sikerült majdnem teljesen visszafejleszteni, visszavágni. Az elkövetkezendő időszakban vissza fogjuk adni a Magyar Olimpiai Bizottság hatásköreit, a forráselosztásban, stratégiai gondolkodásban sokkal nagyobb és sokkal több feladatot kell hogy kapjanak.

Egy következő ágazat, egy következő lépés a létesítményfejlesztési program. Annak idején, még 2002-ben volt stadionrekonstrukciós program, tornaterem-építési program, uszodaépítési program és sok minden más. Sikerült megállítani, sikerült ezzel egyébként a vidéket a sportlétesítmények kapcsán majdnem ellehetetleníteni. Vissza fogjuk hozni ezeket a programokat, tovább fogjuk vinni, mert már csak a mindennapos testnevelés miatt is szükséges megtalálni az új tornaterem-építési programokat és akciókat.

Összességében a sportról és a testnevelésről azt tudom mondani, hogy a 2002-es időszak után újra visszakaphatja a sport azt a presztízsét, amit sikerült nyolc év alatt elveszítenie, visszakaphatja azt az érdekérvényesítő képességét, amit sikerült elvenni az elmúlt nyolc évben, és azt hiszem, hogy az egészséges életmód kapcsán jelentős lépés történhet Magyarországon ezzel a költségvetéssel.

A turisztikáról, az idegenforgalomról szólva: 5 milliárd néhány száz millió forint a központi forrás. A regionális operatív programokban több tíz milliárd forint áll rendelkezésre turisztikára és idegenforgalomra. Hál' istennek lent - a régiókban, megyékben - dőlhet el az, hogy ki milyen turisztikai és idegenforgalmi fejlesztéseket és beruházásokat végez el. Azt hiszem, hogy ehhez is megfelelő forrásokat tartalmaz a költségvetés.

Kérem, hogy amit mondtam, gondolják végig, gondolják át, ez egészen biztosan nagyon jó része a 2011-es költségvetésnek. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage