DR. DOROSZ DÁVID (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ahogy már a tegnapi, illetve tegnapelőtti napokon kifejtettük, a költségvetést általánosságban sem tudjuk támogatni, a mai nap folyamán pedig kifejtjük az egyes szakpolitikákhoz, illetve fejezetekhez tartozó véleményünket. Jelen esetben én a külügyről, a Honvédelmi Minisztériumról és a Belügyminisztériumról fogok szólni.

A külügyi területen legfontosabb prioritásunk 2011-ben az első féléves soros elnökség, ami nemcsak ebben a félévben, hanem hosszú távon is meg fogja határozni Magyarország nemzetközi presztízsét és megítélést. Tehát azok a benyomások, azok az élmények, amelyeket tudunk adni, illetve azok az értékek, amiket tudunk képviselni ebben a félévben, akár több évre is meghatározhatják azt, hogy Magyarországot hogyan fogják külföldön megítélni, éppen ezért ezt kiemelten kell kezelnünk. Látjuk, hogy a költségvetésben erre vannak források, de módosító javaslatokat fogunk benyújtani, hogy ezeket a forrásokat még jobban megemeljük, hiszen nem hibázhatunk, nem követhetünk el nagy hibát, nem lehet blamázs ez a félév.

Amit viszont nagyon nagy csalódással és szomorúsággal vettünk tudomásul, az a nemzetközi fejlesztésekre szánt pénzek sanyarú sorsa, ami már több éve így van, de ebben a költségvetésben sem látjuk, hogy ennek a helyzetnek a változása megjelenne. Sajnálatos módon ezzel Magyarország nemzetközi kötelezettségeinek nem tesz eleget, folyamatosan a saját maga által vállalt kötelezettségeket szegi meg. Sajnálatos módon töredékét költjük a nemzetközi fejlesztésre, mint amit megígértünk.

Csak mondok egy példát. A Külügyminisztérium költségvetésében humanitárius segély címszóval 10 millió forint van elkülönítve, ami önmagában mutatja, hogy ez milyen nevetségesen alul van kezelve, és egyáltalán nem tekinthető prioritásnak a kormány programjában, illetve a költségvetési források elosztásában. Ezenkívül láthatunk egy 2 milliárd forintos, elég jelentős emelkedést a külképviseletek működésében. Úgy gondoljuk, hogy ez ebben az évben, amikor az EU-elnökségre kéne inkább fókuszálnunk és arra kéne pluszforrásokat adnunk, ez nem indokolt.

Áttérnék a Honvédelmi Minisztériumra, ahol nagyon nagy aggályaink, illetve félelmeink vannak azzal kapcsolatban, hogy az önök által bevezetni kívánt igazságtalan és szegényellenes új szja-tervezet éppen az állomány legnagyobb hányadát kitevő, legénységi állományt fogja a legrosszabbul érinteni. Ők azok, akik fizetése jelen pillanatban sem magas, és éppen ezért ők azok, akiket ezek az új szabályok még rosszabbul fognak érinteni. Hallottunk a bizottsági ülésen utalásokat arra, hogy számukra valamilyen szintű kompenzációt fog bevezetni a tárca, illetve valamilyen szinten igyekszik ezt kipótolni. Várjuk a konkrét javaslatokat erre nézvést, mert úgy gondoljuk, hogy azok a férfiak és nők, akik a hazájuk védelmében ilyen kiemelt szolgálatot és kiemelt kötelezettségeket vállalnak, megérdemlik azt, hogy a lehető legjobb megbecsülést - mind társadalmi, mind anyagi megbecsülést - kapják.

Ugyanígy ezek közül az emberek közül azoknak, akik a legnagyobb fizikai veszélyt vállalják magukra, tehát a külföldi missziókban - kiemelten Afganisztánban - szolgálnak, nekik pedig meg kell adnunk azokat a lehetőségeket, hogy az ellenséges támadásoktól a lehető legjobban tudják magukat megvédeni. Ezért olyan előterjesztést fogunk benyújtani, amiben az ő védelmi képességüket, az ő védelmi felszereltségüket a további módon meg tudjuk erősíteni, hiszen az a legfontosabb, hogy épségben, biztonságban tudjanak ott kint szolgálni, és épségben térjenek haza hozzánk, illetve szeretteikhez.

Meglepő módon és eléggé felháborodva fedeztük fel azt, hogy a Honvédelmi Minisztérium 50 millió forintot szán a Magyar Futballakadémia támogatására. Ennek semmilyen konkrét indokát, okát és értelmét nem látjuk, tehát ezt szintén módosító javaslat formájában megszüntetésre fogjuk javasolni, és javasoljuk az ilyen összegeknek konkrét, a katonák mindennapi életét vagy biztonságát javító programokba való átcsoportosítását.

Harmadsorban áttérnék a Belügyminisztériumra, ahol az elmúlt hetek vitái alapján nem lesz meglepő, hogy először az úgynevezett Terrorelhárítási Központtal fogom kezdeni, ami 12 milliárddal szerepel a költségvetésben. Semmilyen módon nem indokolható egy ekkora összeg elkülönítése egy ilyen teljesen zavaros, különböző garanciákkal és különböző szabályokkal körbe nem bástyázott, rejtélyes titkosszolgálati szervnek a megtámogatására, főleg úgy nem, ha Orbán Viktor kedvenc testőre lesz a vezetője ennek a szervezetnek. Tehát ettől a sortól is el fogunk vonni forrásokat módosító javaslatainkban, mégpedig azért, hiszen nagyon fontosnak tartjuk a rendőrségi állomány megbecsültségének emelését, hiszen sikeres és eredményes munkát a rendőrségtől akkor várhatunk el, ha az állomány tagjai mind anyagilag, mind pedig társadalmilag meg vannak becsülve.

Úgy érezzük, hogy ebben a kérdésben van még hova fejlődnünk, van mit tennünk, éppen ezért a Terrorelhárítási Központ helyett a rendőri bérfejlesztésre szeretnénk több forrást átcsoportosítani.

Köszönöm szépen a szót. (Taps az LMP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage