KALMÁR FERENC ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindannyian tudjuk, hogy az elmúlt nyolc évben hogyan viszonyultak a baloldali kormányok a határon túli magyarokhoz. Tudjuk, hogy a költségvetésekbe beállított támogatások egyre csökkentek, és így jutottunk el a mai napig, amikor úgy látjuk, hogy ez a benyújtott költségvetés tényleg a talpra állás költségvetése ilyen szempontból is.

(9.00)

Persze, még fejlesztésről, továbblépésekről nehezen lehet beszélni, de a talpra állást biztosítja az a keret, ami ebben a költségvetésben benne van, és ami a határon túli magyarokat támogatja.

Főleg az oktatás támogatásáról szeretnék itt beszélni, hiszen azt tapasztaljuk, hogy a határon túli fiatal generáció már le akarja vetni magáról azokat a béklyókat, amelyek akár a mi generációnkat is jellemezték, és egyszerűen nem akarnak a történelem áldozatai lenni, hanem egyáltalán, akarnak érvényesülni, jobban akarnak élni, és ehhez bizony oktatás szükséges. Például a Sapientia egyetem az elmúlt 8 évben nagyon nehéz helyzetbe került, hiszen a működésképtelenség határán táncolt az elmúlt években. Most megkapja azt a 2-2,2 milliárd forintnyi támogatást, ami a működéshez szükséges. De nagyon nehéz helyzetbe került a beregszászi főiskola is, ami úgyszintén most több támogatást fog kapni.

Összességében az oktatás most 5,5 milliárd forintot fog kapni - mármint a határon túli oktatás támogatása. Eddig ezt mindig úgy jellemezték az előző kormányok, hogy beállítottak körülbelül 3 milliárd forintnyi támogatást, hogy felülről nyitott, de ez a 3 milliárd mindig 3 milliárd maradt, sosem ment feljebb. Ne felejtsük el azt sem, hogy a tanulmányi programok, amelyek Pokorni képviselőtársunk javaslatára kerültek a parlament elé, és a parlament megszavazta, szintén anyagi támogatásban fognak részesülni, és ez nagyon fontos eleme az oktatásnak, hiszen itt nemcsak a határon túli magyarokat célozza meg, hanem az anyaországi magyar gyerekeket, diákokat is. Hiszen gondolom, többen emlékszünk arra - igaz, ez jó pár évvel ezelőtt volt -, amikor az egri főiskolán feltette az egyik főiskolai tanár a kérdést, hogy milyen nyelven beszélnek a székelyek, és a diákoknak csupán 25 százaléka tudta megmondani, hogy magyarul. Az ilyen helyzeteket persze korrigálni kell, és az anyaországi fiatalokat is megtanítani a helyes magyarságtudatra.

Szóval, úgy gondolom, mindenképpen nyugodtan jellemezhetjük ezt a költségvetést a határon túli magyarok oktatása szempontjából is a talpra állás költségvetésének.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage