MICHL JÓZSEF (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A költségvetésnek, a kormánynak, az államnak alapvető feladata és kötelessége a közjó szolgálata, a közjó megteremtése. A költségvetés összeállításakor is ez vezérelte a kormányt. A közjó megteremtésében mindannyiunk számára talán egy másik fogalom is fontos szerepet játszik, különösen a magyar emberek számára játszik fontos szerepet, mégpedig a biztonság megteremtése. Az országgyűlési választásokra készülve is ez volt az egyik fogalom, amely folyamatosan ott volt a szótárunkban, hiszen ennek hiányát érezhettük, az elmúlt nyolc esztendőben különösen. Hiszen mindenben, ami az életünket jelenti, mindenben, ami körülvesz bennünket, a biztonság minden tekintetben alapvető követelmény számunkra.

Éppen ezért, azt gondolom, ezen a szemüvegen keresztül is nézve a Magyar Köztársaság jövő évre tervezett költségvetését, azt kell megállapítsuk, hogy a megújulás lehetőségét hordozó költségvetés áll előttünk. És ez a megújulás lehetőségét hordozó költségvetés ennek a biztonságnak a megteremtését, a biztonság lehetőségének megteremtését hordozza.

Az önkormányzatok oldaláról áttekintve a költségvetést, lakonikus egyszerűséggel megfogalmazva azt az örömömet fejeztem ki, hogy végre már legalább nem csökken. Azt gondolom, elérkeztünk az elmúlt nyolc esztendő szocialista-liberális vezetésének abba az időszakába a nyolcadik esztendő végére, amikor már mindannyian azt állapítottuk meg, és a magyar választók erről tettek tanúbizonyságot a tavaszi választásokon, hogy most már tényleg a gödör alján vagyunk, és innen nem szabad tovább ásni, hanem építkezni kell. Éppen ezért nagy öröm az, hogy a jövő esztendőre tervezett költségvetés már úgy számol az önkormányzatokkal, hogy azok megerősödését kell hogy segítse. Éppen ezért öröm az, hogy a korábbi évek csökkenéséhez, minden esztendős csökkenéséhez képest jövőre a feladatokra kapott normatívák és az önkormányzati saját adóbevétel lehetősége nem kerül megkurtításra.

Ezzel szemben, vagy inkább emellett azt láthatjuk, hogy a jövő irányába mutató tervek azt készítik elő, hogy feladat oldalról viszont csökkenés lesz az önkormányzatoknál, ami nagyon-nagyon jó dolog, hiszen a mérhetetlen mennyiségű, sokszor állami feladat ellátása nagyon súlyos terhet rótt az önkormányzatokra. Tehát azt mondhatjuk, hogy önmagában azzal, hogy a jövő esztendőre szóló költségvetési mutatók azt a lehetőséget hordozzák, hogy az önkormányzatok megkapaszkodhatnak, ez a megújulás elindulhat.

Három területet röviden hadd emeljek ki. Az egyik az egészségügy, amiről ma már itt többször is szó volt, közvetlenül előttem is. Mikola miniszter úr szavaira szeretnék emlékeztetni, aki első felszólalóként ma reggel arról beszélt, hogy a háziorvosi szolgálat megerősítése látszik a költségvetésből, és hogy ez mennyire fontos. Szeretném ezt nagyon aláhúzni az önkormányzatok oldaláról, hiszen nekünk a háziorvosi szolgálat fenntartása, működtetése a kötelező feladataink közé tartozik. És azt állapíthatjuk meg, a polgármesterekkel beszélgetve, hogy sajnos a háziorvosi feladatot ellátó orvosok életkora nagyon magas, nagyon sokan nyugdíj mellett látják el a háziorvosi szolgálatot. Éppen tegnap találkoztam a városunk háziorvosaival, és újra azt kellett megállapítanunk, hogy egyrészt nagyon elöregedtek a háziorvosi szolgálatban dolgozók, másrészt viszont sokan kényszerből folytatják tovább a háziorvosi munkájukat, mert az a nyugdíj, amit kapnak hosszú évtizedes munkájuk után, a megélhetésükhöz nagyon kevés.

A biztonság a másik, amit itt az önkormányzati vonalon külön is érdemes megemlíteni, és itt most kiemelten is a rendőrségre gondolok. Az a többlettámogatás, ami a következő évi költségvetésben a rendőrség számára található, örömmel tölti el az önkormányzatokat is. Különösen a kistelepülési önkormányzatokra szeretném fölhívni a figyelmet, ahol nagyon nagy gondot jelentett, hogy az elmúlt időszakban lecsökkent a rendőrök száma. Kevés volt az a rendőri állomány, amelyik a biztonságot szavatolhatta ezeken a kistelepüléseken, de természetesen ez a városokra ugyanígy, sőt sok esetben fokozottabban is érvényes. Nagyon nagy szükség van a rendőrség infrastruktúrájának javítására, eszközparkjának javítására is. Hiszen nem elég csak a személyzet megléte, hanem azokat a körülményeket, amelyek között dolgoznak rendőreink, kiemelten figyelnünk kell, és segíteni, javítani kell. Hiszen nagyon nem mindegy, hogy az idejük nagy részét a munkahelyükön töltő rendőrök életkörülményei milyen módon segítik ezt a kemény és nehéz munkát.

Telegdi Zsolt elhunyt rendőrről is külön hadd emlékezzek itt meg, aki éppen ennek a szörnyű hiányosságnak, oda nem figyelésnek és súlyos mulasztásnak lett az áldozata, az életét kellett ezért adja. Az lenne a jó, ha a jövőben ilyen módon semelyik rendőrnek nem kellene az életét adnia.

A harmadik terület pedig az oktatás, amire szeretnék még kitérni az önkormányzati területen belül. Itt is elmondhatjuk, hogy végre egy esztendő, amikor már nem azt kellett nézni a tervezetben és rögtön számolgatni, hogy mennyivel több pénzt kell az önkormányzatoknak a saját költségvetésükből, a saját bevételeikből az állam által adott normatíva mellé tenni. Végre egy esztendő, amikor nem csökken a normatíva az iskoláinkban, sőt egy kicsi növekedést is találhatunk, egy kicsi jelzést arra vonatkozóan, hogy az új kormány kiemelten fontosnak tartja az oktatást.

(9.40)

Amint tudjuk, a készülő, új oktatási törvények, a készülő pedagógus-életpályamodell hordozhat majd egy hosszabb távra szóló megoldást a pedagógusok és az oktatás területére, de öröm az, hogy visszakerült a költségvetésbe a pedagógus-továbbképzés támogatása, az érettségire vonatkozó költségek támogatása növekszik.

Egy különösen is fontos új terület a kisiskolák újraindításának a lehetősége, amelyet az elmúlt időszakban az jellemzett, hogy ezekre az iskolákra nemhogy nem gondoltak, hanem gondoltak nagyon is a szocialisták és a szabad demokraták annak idején, mégpedig úgy, hogy ezeket el kell törölni a föld színéről. (Gőgös Zoltán: Nem zártunk be egyet se.) Nagy örömmel vettem azt, hogy az új Orbán-kormány arról gondolkodik, hogy ezeket az iskolákat igenis újra kell indítani, a kistelepülések megélhetése, életszínvonala emelkedésének egyik feltétele az, hogy legyen intézmény a településen, és elsősorban az iskola legyen az az intézmény, és ott is elsősorban az alsó tagozatos gyerekek számára biztosítsuk a lehetőséget, hogy ne kelljen nekik másik településre hajnalban utazással indulni.

A felsőoktatás támogatása természetesen az önkormányzatokat közvetlenül nem érinti, viszont érinti azokat a hallgatóinkat, a településeinken élő fiatalokat, akik ennek a felsőoktatásnak a segítségével a jövő reménységei valóban.

Az oktatás területén viszont még két dolgot szeretnék kiemelni, ami közvetlenül is érinti önkormányzatainkat, az pedig a művészeti nevelés és a sport területére adott támogatás. Szintén az elmúlt nyolc esztendőre kell sajnos utalnom akkor, amikor azt kell mondjam, hogy a kisiskolák eltörlése mellett a művészeti iskolák szerepeltek még a szocialisták feketelistáján, abból a célból, hogy a művészeti oktatásra nincs szükség, ezért mindent megtettek, hogy megnyomorítsák ezt a szektort. Én nagyon örülök annak, hogy bár komoly emelkedést itt sem tudunk még sajnos tapasztalni, de legalább a megerősítés és a biztonság talaján állva mondhatjuk azt, hogy a művészeti oktatást, a művészeti nevelést a Fidesz-KDNP-kormány nagyon-nagyon fontosnak tartja.

Végezetül egy külön dologra szeretnék még utalni, egy külön csomagra, amely talán átszövi az egész költségvetés figyelmét és a gondolatát, ez pedig a családok iránti tisztelete ennek a költségvetésnek. Az a gondolat, amely az új kormányban már az országgyűlési választásokat megelőzően a Fidesz-KDNP kampányában folyamatosan megjelent, most rögtön az első, általunk beadott költségvetésben tényszerűen is ott van, hiszen azzal, hogy egyrészt az adózásban nagyon komoly anyagi, pénzben kézzelfoghatóan ott lévő támogatást kapnak a családok, emellett pedig egyéb más módon is igyekszünk a családok biztonságát és megélhetését szavatolni. A biztonságát elsősorban arra értem, hogy az a tragikus körülmény, amit manapság tapasztalhatunk, hogy a házasságok több mint 60 százaléka egy éven belül felbomlik, ennek a szörnyű állapotnak a megelőzésében, a megszüntetésében mint KDNP-s politikusok is nagyon komolyan szeretnénk segíteni.

Azt gondoljuk, hogy például a családi adózás gondolata ezt nagyban segítheti, hiszen ha anyagilag a családok biztonságban tudhatják magukat, ha látják azt, hogy a gyermeknevelés támogatása a kormány részéről magasan elismert nemzetépítő tevékenység, akkor ennek a folyománya lehet hosszabb távon az, hogy újra megerősödjenek azok az elhatározások, azok a hittételek, azok az ígéretek, amelyeket a fiatalok egymásnak tesznek akkor, amikor úgy gondolják, hogy egész életre szövik össze az életüket.

Az az adózásbeli új gondolat, amely azt mondja, hogy aki tízszer annyit keres, az tízszer annyit adózzon, a lehető legdemokratikusabb és legtermészetesebb módja annak a közös teherviselésnek, amit minden dolgozó embernek meg kell tennie a közösségéért, a nemzetéért, és ugyanígy kell ezt a kedvezményt, ezt az együttműködést képviselnie az államnak akkor, amikor elismeri, anyagilag is elismeri azoknak az életét, akik gyermekneveléssel segítik a nemzet megerősödését.

Természetesen ehhez kapcsolódik a nők 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjba vonulási lehetősége, amely azzal külön is megerősítve kerül a Ház elé, hogy a gyermeknevelés itt, ezen belül is szintén külön elismerésre kerül.

Tisztelt Országgyűlés! Az az előttünk fekvő törvényjavaslat, amely a Magyar Köztársaság költségvetését tartalmazza, egy jó lehetőség arra, hogy a következő esztendők fejlődését az államigazgatáson keresztül is megerősítve, az önkormányzatokon keresztül is megerősítve és a családokon keresztül is megerősítve segítse a nemzetünk felemelkedését. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage