KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Az egykulcsos adóra tett megjegyzése kapcsán szeretném megerősíteni azt a hétköznapi igazságot, amit az emberek maguk között úgy mondanak, hogy aki erősebb, az vállaljon többet. Maga a "tehetős" szó is azt jelenti, hogy aki tehetős, az tegyen többet a köz és a többiek érdekében, ez pedig éppen nem az egykulcsos rendszert jelenti a személyi jövedelemadóban, hanem azt, hogy aki gazdagabb, tehetősebb, többet keres, az vállaljon többet a közterhekből és az adókból, azaz őrá vonatkozzon egy magasabb kulcs, ami azt jelenti, hogy több befizetéssel áll a közösség mögé.

Nem véletlen, hogy egész Nyugat-Európában nincs példa az egykulcsos adóra, nem véletlen, hogy éppen Nyugat-Európában azok a társadalmak, amelyek kiegyenlítésre törekszenek, abban gondolkoznak, hogy támogatni kell az elesetteket, mégpedig azok erejéből, akik többet tudnak tenni, mert tehetősebbek. Ott például, legutóbb éppen Nagy-Britanniában a második kulcsot extrém mértékben 50 százalékra emelték meg. Nehogy félreértsenek, nem ezt akarom javasolni, de azt feltétlenül szeretném visszautasítani, hogy az igazságosabb volna, hogy aki tehetős, az kevesebb terhet vállaljon, mint az a szegény ember, akinek érdekében az adókat össze kell gyűjtse az állam.

A másik megjegyzésem egy korábbi hozzászólásra vonatkozik. Azt hiszem itt félreértés lehetett, mert amikor képviselőtársam Matolcsy miniszter úrral kapcsolatban a 7 százalékot említette, akkor nem arra a gazdasági növekedésre utalt, amit annak idején a Fidesz mondott, ámde megvalósítani nem tudott. Nem erről akartunk most vitatkozni, hanem arról, hogy szembe kellett néznie ennek a kormánynak - egyébként helyesen - azzal a realitással, hogy nem lehet 5 és 7 százalékos hiánnyal ebben a világban gazdaságot, költségvetést tervezni. Az helyénvaló, hogy ezzel szembenézett, de azért ebből utólag győzelmet aratni, mondván, hogy ezt mindig is akarták, azt gondolom, nem volna korrekt.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage