DR. SELMECZI GABRIELLA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A megújulás költségvetése megfelel az idősek tisztelete, megbecsülése, biztonsága című kormányprogramban foglaltaknak. Ez a kormányprogram - és immár a költségvetés is - vállalja, hogy megőrzi a nyugdíjak értékét, sőt ha megnézzük a számokat, akkor ennél még többet is teljesít.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény azt írja elő, hogy a januári emelés mértékét az árnövekedés 80 százalékának és a nettó átlagkereset-növekedés 20 százalékának figyelembevételével kell kiszámítani, ami a mi esetünkben január 1-jétől 3,8 százalékos nyugdíjemelést tesz kötelezővé, természetesen a kerekítés szabályait is figyelembe véve.

Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy idén, tehát 2010-ben novemberben nyugdíjkorrekcióra is sor került, mégpedig oly módon, ami november hónapban az évi átlaggal számolva 0,6 százalékos egyszeri nyugdíj-kiegészítést tett szükségessé. A hatályos törvények szerint a 2011. évi januári nyugdíjemelés most első ízben két lépésből fog állni, a 2010. november hónapban kifizetett egyösszegű - ez a 0,6 százaléknak megfelelő - emelés mértékét is be kell építeni pluszban a nyugdíj összegébe. Tehát, kérem tisztelt szocialista képviselőtársaimat is, hogy ezt a két számot, összeget adják össze, és akkor ki fog jönni az, hogy a nyugdíjak reálértéke 0,3 százalékkal emelkedni fog, tehát nemcsak hogy megtartjuk, megőrizzük a nyugdíjak vásárlóértékét, reálértékét, hanem kismértékben ez még emelkedni is fog.

Egy-két szót hadd szóljak arról is, hogy mi lesz ennek a nyugdíjemelésnek, ennek az intézkedésnek a társadalmi hatása. Az infláció 3,5 százalékos, és emellett a nyugdíjemelés 3,8 százalékos lesz, így az intézkedés eredményeként a Nyugdíj-biztosítási Alapból finanszírozottak körében 2 millió 650 ezer fő fog részesülni ebben az emelésben. Az emelés pedig átlagosan 3400 forint/fő/hó, beleszámítva egyébként a saját jogú nyugdíjak mellett folyósított özvegyi nyugdíjakat is, ezeknek a hatását is. Ez az intézkedés a jövő évi költségvetésben a Nyugdíj-biztosítási Alap vonatkozásában több mint 1000 milliárd forintos éves kiadástöbblettel jár, tehát ennyivel fog emelkedni a kassza.

Engedjék meg, hogy szóljak arról is, hogy ebben a költségvetési törvényben fél százalékkal módosult a társadalombiztosítási járulék. Erre azért volt szükség, mert szeretnénk elérni, illetve szeretnénk megadni a nőknek azt, hogy akár 40 év munkaviszony után is nyugdíjba mehessenek. Ez többletkiadással jár, közel 40 milliárd forintos többletkiadással jár, és azt tudják... (Zaj.) - de minden esetben többletkiadással jár, tisztelt képviselőtársaim, hiszen hogy a nők korábban nyugdíjba mehessenek, és a teljes értékű nyugdíjat igénybe vehessék, annak a fedezetét meg kell teremteni a következő évi költségvetésben.

Ez az első lépés abban a sorban, amit szeretnénk elérni annak érdekében, hogy el legyen ismerve az, hogy a nők sokszor kettősen is helytállnak, hiszen gyermeket is nevelnek, illetve munkát is vállalnak, ezért ennek az intézkedésnek, hogy a nők már 40 év munkaviszony után is nyugdíjba mehessenek, meg kellett teremteni a feltételét.

Szeretném itt elmondani újra azt, hogy a javaslat szerint ez a törvény biztosítaná azt is, hogy akár már 32 év munkaviszonnyal is el lehessen menni nyugdíjba, öregségi nyugdíjba, hiszen nemcsak a munkaviszonyt, hanem a gyermekneveléssel töltött éveket is, maximum 8 évet bele lehetne számítani ebbe a rendszerbe, így akár már 32 év munkaviszony után is el lehetne menni öregségi nyugdíjba.

Nagyon fontos - ezt sokan kérdezték tőlünk -, hogy aki ebben a rendszerben megy el nyugdíjba, az az így kapott nyugdíj összegét teljes mértékben megkapja, tehát nem csökkent mértékben kapják meg a nyugdíjat, teljességi öregségi nyugdíjra lesznek jogosultak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Megígértük, hogy megőrizzük a nyugdíjakat, megvédjük a nyugdíjakat. A kormányprogramban megígértük azt, hogy a nyugdíjak vásárlóértékét megőrizzük, és megígértük azt is a nőknek, hogy 40 év munkaviszony után, ha úgy döntenek, akkor elmehessenek öregségi nyugdíjba. Ez a költségvetési törvény, a jövő évi költségvetési törvény ennek a lehetőségét és fedezetét megteremti, ezért kérem önöket, hogy támogassák azt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage