DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A filmtámogatás rendszeréről szeretnék beszélni, amelyet ez a 2011-re beterjesztett költségvetés tükröz. Ezt a tervezetet én tragikusnak tartom. Az elmúlt több mint fél évtized magyar filmiparának, filmipari fejlesztésének szétzúzását látom benne.

Tisztelt Országgyűlés! 2003 decemberében, hosszas előmunkálatok után, konszenzussal, az önök szavazataival is, tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadtuk el hazánk első filmtörvényét. Ez a filmtörvény nagy visszhangot váltott ki itthon és nemzetközileg. 2003-ban durván 5,5 milliárd forint befektetés volt a magyar filmiparban, 2008-ra ez 50 milliárd fölé emelkedett.

Mindazt, amit ez a filmtörvény tükrözött, egy olyan megállapodásra alapoztuk, amelyet a szakmával, a magyar filmes, a magyar mozgókép szakmával kötöttünk. Sok vita után ők, több mint 18 szakmai szervezet jutott egységre, és kötött egy olyan megállapodást az akkori magyar kormánnyal, amely példaértékű volt más szakmák számára, például az előadóművészek számára Magyarországon, és nemzetközileg is sokat foglalkoztak ezzel.

Ez alapján jött létre a Magyar Mozgókép Közalapítvány, amely a köztársaság költségvetése által biztosított forrásokkal gazdálkodott. 20 százalékos adókedvezményt biztosít a filmtörvény az összegre. Ez vonzó volt, és a filmipar, a magyar és magyarországi filmművészek számára azt jelentette, hogy országunkat Közép-Európában a legvonzóbb területté, a legvonzóbb országgá tettük; egy olyan esetben, amikor a verseny itt óriási, és sok-sok film más tekintetben valóban sok-sok milliárd forintot jelentett.

Időről időre megerősítettük ezt az együttműködést, legutóbb a köztársaság kormánya és a Magyar Mozgókép Közalapítvány 2013-ig kötött, jelenleg is érvényben lévő megállapodást. Ezt, tisztelt kormánypárti képviselő asszonyok és képviselő urak, önök most felrúgják. Felrúgnak egy 8 éves konszenzust, felrúgják a magyar filmtörvényt, felrúgják azt a szabályozást, amely itthon és nemzetközileg az országunknak sokat hozott, sokat jelentett és jó hírnevet adott.

A költségvetésben a tavalyi 5,1 milliárd forintról a Magyar Mozgókép Közalapítvány költségvetését szégyenteljes módon 1 milliárd forintra csökkentik, majd egy másik minisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium költségvetésébe áttesznek 2 milliárd forintot. Magyarul: nem a Magyar Mozgókép Közalapítványon keresztül kívánják a magyar filmet finanszírozni, illetve a Nemzeti Kulturális Alap bevételében elkülönítenek még 800 millió forintot. Ez összességében is kevesebb, mint a tavalyi évben a Magyar Mozgókép Közalapítvány költségvetésében szereplő összeg.

Egy dolog azonban ebben a megoldásban súlyos - azt kell mondjam - vétek. Az Európai Unió minden törvényben szereplő jóvátételt, még pontosabban, olyan kedvezményt, mint amit a filmtörvény biztosít, nem az adott szakterület, ez esetben nem a kultúra területén gondolja végig, hanem mint versenytorzító tényezőt, pénzügyi-gazdasági kérdésként tárgyalja. Ezért a mi kormányunk az Európai Unióval mintegy 9 hónapos tárgyalás után megállapodott. Az Európai Unió elfogadta ezt a 20 százalékos adókedvezményt, amely 2013-ig biztosítja Magyarország, a magyar és a magyarországi filmipar kedvezményezett voltát.

Ez azonban arra a konstrukcióra vonatkozott, igen tisztelt képviselő asszonyok és képviselő urak, amelyet a Magyar Országgyűlés elfogadott; arra a konstrukcióra vonatkozott, amelyet mi Brüsszellel letárgyaltunk. Azáltal, hogy önök ezt felrúgják, a 20 százalékos adókedvezmény lehetőségét veszélyeztetik.

Amikor 2 milliárd forintot, magyarul: kétszer többet helyeznek el filmgyártásra a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium költségvetésébe, mint a Magyar Mozgókép Közalapítványnál, akkor felmerül annak a veszélye, hogy mivel ez nem a MMKA-n keresztül kerül finanszírozásra, ott az adókedvezmény nem vehető igénybe, a 20 százalékos adókedvezmény ebben a formában ugyanis az Európai Unióval nem került letárgyalásra, hiszen mi teljes mértékben a Magyar Mozgókép Közalapítványra építettünk.

A továbbiakban a Nemzeti Kulturális Alapnál számított 800 millió forintnál is felmerül, hogy elesik a magyar film a 20 százalékos adókedvezménytől. Ez azt jelenti, hogy 2 milliárd 800 millió forint 20 százalékát, 560 millió forintot dobnak ki az ablakon, illetve egy olyan lehetőséget vetnek el, amelyet, még egyszer mondom, több, mint 8 évvel ezelőtt együtt, konszenzussal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadtunk el. Ép ésszel nem lehet felfogni, hogy miért jó az bármilyen költségvetési tervnek, amely szembemegy a szakmával, amely európai uniós megállapodást rúg fel, és amely a saját költségvetésükből potenciálisan 560 millió forintot kivesz. Én azt kérem, hogy fogadják el azon, majdan benyújtandó módosító indítványunkat, amely a Magyar Mozgókép Közalapítványhoz visszacsoportosítja és kiegészíti az idei összegre, a 2010-es összegre a Mozgókép Közalapítvány állami támogatását.

Így érvényes az Európai Unióval megkötött szerződés, érvényben tartják a köztársaság kormányával és az MMKA-val kötött, 2013-ig szóló megállapodást, és nem dobnak ki az ablakon 560 millió forintot azáltal, hogy elveszik az adókedvezményt. Ez a módosító javaslat tehát nem tesz mást, mint betartja a jelenleg érvényes magyar törvényt, betart egy európai uniós megállapodást, és a magyar filmszakma kívánságára a magyar filmszakmával közösen kialakított megoldást támogatja a továbbiakban is.

Tartsák be a filmtörvényt! Sokat dolgoztunk rajta együtt. Azóta ez a régióban a legvonzóbb területté tette Magyarországot a filmipar és a filmművészet területén. Nézzék meg, hány stúdió épült 2004 óta itt, Budapest környékén és Magyarországon! Ez mind a filmtörvény 20 százalékos adókedvezményének a sikere. Erről Párizstól Hollywoodig konferenciákat rendeztek az elmúlt félévben. Cannes-ban külön napokat szenteltek annak, hogy tanulmányozzák ezt a törvényt. Önök most költségvetési átcsoportosítással tönkrevágják, miközben megsértik és felrúgják az Európai Unióval kötött megállapodást. Ne tegyék! Szakmailag téves úton járnak, pénzügyileg feleslegesen dobnak ki az ablakon százmilliókat, és nemcsak politikai, hanem egyébként megvívhatatlan szakmai vitába keverednek. Teljesen felesleges!

Kérem tehát még egyszer: ezt a rossz irányt fordítsák meg! Ne járjanak ezen az úton! Térjenek vissza a magyar filmtámogatás, a Magyar Mozgókép Közalapítvány támogatásához, arra az útra, amelyeket együtt alakítottunk ki, amelyet ez idáig önök is vallottak! (Dr. Nagy Gábor Tamás közbeszól.) Kérem, hogy tartsák be az európai uniós jogszabályokat, tartsák be a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióval megkötött szerződését, tartsák be a magyar filmtörvényt.

Támogassák a magyar filmet, támogassák a magyar filmes szakmát. Így további sikerekre van lehetőség. Ez a költségvetés a magyar filmszakmának nemcsak hogy rossz, hanem szétveri a filmtörvényt. Hibás és bűnös, vonják vissza!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

(12.20)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage