DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Külügyminisztérium jövő évi költségvetése az ez évihez képest viszonyítottan növekedni fog, tekintettel arra, hogy a feladatai is számottevően növekedni fognak. Mindannyian tudjuk, hogy 2011 első félévében Magyarország lesz az Európai Unió soros elnöke. Az állampolgársági törvény módosítása is többletmunkákat ró a tárcára. Mindezekből, továbbá kormányzati szerkezetmódosításból kifolyólag a Külügyminisztérium létszáma bizonyos mértékben a 2011. évre ideiglenesen növekedni fog.

A nemzetközi megítélésünk szempontjából 2011 meghatározó év lesz, ugyanis először fogunk állni az Unió élére. Hazánk fogja fél éven keresztül nemcsak formálni, hanem irányítani is az európai uniós napirendeket. Ez óriási feladat, annak tornyáról pedig a D-Dayhez közeledve napról napra egyre megnyugtatóbb körbenézni, mert a külügyi és európai integrációs bizottságokon kívül már a Külügyminisztérium is kiváló szakemberekkel készült fel a hazánkra váró kihívásokra.

Nem titkolt célunk tehát, hogy 2011-ben helyreállítsuk Magyarország megtépázott nemzetközi presztízsét, hiszen ahhoz, hogy hazánk sikeres legyen, szükség van arra is, hogy a nemzetközi kapcsolatok rendszerében, továbbá az Európai Unióban elismerjék teljesítményünket, eredményeinket, támogassák céljainkat.

A nemzet nagy örömére szolgált, hogy idén tavasszal, a hosszú tél után a nemzetpolitika a kormányzati struktúra kiemelt helyére került. A nemzetpolitika tehát kiemelt szerepet játszik 2011-ben és az azt követő években is. Ezt jelzi az is, hogy a területért miniszterelnök-helyettesként Semjén Zsolt felel. Ennek a folyománya az is, hogy a 2011. évre világos és követhető határon túli támogatáspolitika került kialakításra az elmúlt nyolc év kaotikus rendszerével szemben.

(13.20)

Folyománya továbbá az is, hogy a Magyar Állandó Értekezletet, a MÁÉRT-ot hat év működési szünet után idén ősszel újra nagy sikerrel összehívtuk. 2011-ben célunk továbbá jogsegélyirodák létrehozása, továbbá célzott programok indítása a szórványmagyarság megsegítésére is.

Ha az elmúlt nyolc év problémáit nézzük, akkor nemzetpolitikailag az egyik legnagyobb probléma az volt, hogy ez a terület teljesen háttérbe szorult. A nemzetpolitikai szempontokat, ha egyáltalán volt ilyen, csak egy eldugott főosztály képviselte. Ezen is gyökeresen változtattunk, s a célunk az, hogy a magyar társadalom minden tagjának magatartását áthassa az összetartozás gondolata. Fontos célunk továbbá, hogy a nemzetpolitikai gondolkodásmód áthassa a teljes magyar közigazgatást is. Mindezek mellett kiemelten kell kezelni a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát is, ez a fórum ugyanis kiválóan alkalmas arra, hogy komoly mértékben segítse a hosszú távú magyar nemzetpolitikai koncepció kialakítását.

Mi volt a források helyzete e tárgykörben az elmúlt években? A Szülőföld Alap kezelt bizonyos pályázati forrásokat, s ezenkívül voltak különböző költségvetési fejezeti előirányzatok is, melyek sokszor egymás között adták át a forrásokat. Ennek gyakorlati megvalósítása olyan volt, mintha az állam a különböző zsebeiből adogatna, és közben úgy csinálna, mintha nem is tudná, valójában mit tesz. Az elmúlt nyolc év kormányzati nemzetpolitikusai így azon emberekhez hasonlítottak, akik kulcs nélkül akartak a filozófusok rózsakertjébe bejutni, s ezáltal olyan emberekhez, akik láb nélkül akartak járni. Mi természetesen a kulcsot fontosnak tartva akarjuk a történelem tengerén biztonsággal kormányozni a magyarság hajóját, ezért nem titkolt célunk az sem, hogy az összes, határon túlra jutó forrást egy alapba vonjuk össze úgy, hogy az átlátható, követhető és világos legyen, abból a célból kifolyólag is, hogy tudják a határon túli nemzettársaink is, mire számíthatnak, és kihez, illetve hova kell fordulniuk.

Jogsegélyiroda létrehozása azért szükséges, mert ha egy magyar embert bárhol a világon atrocitás, támadás vagy bántódás ér azért, mert magyar, akkor tudjon hova fordulni. A szükségesség sajnálatos példájaként említhetem az elmúlt évek magyarveréseit, a szlovák nyelvtörvényt, az oktatási jogok csorbítását Szlovákiában és Kárpátalján.

Végül, de nem utolsósorban ki kell szélesíteni az Apáczai Közalapítvány által elindított, határon túli osztálykirándulási programot, amelyet már törvényi keretek is támogatnak. Mindezekből nyilvánvalóan kitűnik, hogy a történelmi magyar demokratikus hagyományokhoz kapcsolódó, Fidesz-KDNP-kormány és parlamenti frakció tevékenysége, előterjesztései kizárólag a magyar közjó elérése érdekében történnek. Ez vonatkozik a költségvetési törvénytervezetre is, kérem ezért annak elfogadását.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage