DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Az elmúlt nyolc év nemzetpusztításának egy másik válsághelyzetére, -övezetére szeretném ráirányítani most a kormánypárti képviselőtársak figyelmét, kérve a segítségüket abban, hogy a büntetés-végrehajtási intézetek terén tapasztalható elképesztő viszonyokat meg lehessen változtatni.

Hogy ne lehessen elfogultsággal vádolni, ezt annak tudatában is teszem, hogy remélem, a tőlem jobbra ülő frakció tagjai közül adott esetben akár még részesei is lehetnek ennek az intézményrendszernek Magyarországon, belülről is megismerhetik, mélyebben az összefüggéseket. Mindenesetre el kell mondani azt, hogy Magyarországon a bv-állomány - akik valóban az életük kockáztatásával látják el azt a munkát, amelyet körülbelül úgy lehet jellemezni, hogy 80 ezer forint nettóért kell az életüket is kockára tenni akár életfogytiglani büntetésre ítélt olyan személyek őrzése során, ahol kiszámíthatatlan élethelyzetek tömege adódik, és tulajdonképpen mindennap kockára teszik az életüket - bérhelyzetének megváltoztatása nélkül nem lehet a rend és a nyugalom országáról beszélni.

Azt kell mondanom, hogy azt a gyakorlatot folytatnánk, ha nem szakítanánk ezzel, ami az elmúlt nyolc évben valóban megfigyelhető volt, amikor nem az áldozatok, hanem az elkövetők kerültek előtérbe. És a társadalom megvédésének a legfontosabb tere igazából az, hogy a büntetés-végrehajtási intézetekbe kerülteket és a társadalom szabályai ellen vétőket igenis olyan körülmények között tartsuk, ami egyrészt az ő emberi méltóságukat sem sérti, de ami a büntetés-végrehajtási állomány emberi méltóságát sem sérti. Jelenleg ők ilyen viszonyok között dolgoznak.

41 milliárd forintos költségvetést kapott a bv, a Terrorelhárító Központ 12,7 milliárdot. Én azt gondolom, hogy meg kell találni azokat a forrásátcsoportosításokat, hogy a bv-intézményekben ezeket a tarthatatlan viszonyokat szüntessük meg.

Másrészt biztosítani kell, hogy az előzetes letartóztatás végrehajtásának a szabályai a gyakorlatban elkülönüljenek, mert teljesen más történet az előzetes letartóztatás - Geréb Ágnes, Budaházy György, és hosszú még a sor - azok számára, akik belekerültek ebbe a rendszerbe, egyébként törvényi alap nélkül, de úgy gondolom, hogy egy jogállam, egy tisztességes, az ENSZ szabályait figyelembe vevő államnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) ezt a szabályrendszert biztosítania kell. Ehhez források kellenek. Kérem az önök támogatását. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage