TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Folytassuk akkor a délelőtti vitát. Úgy látszik, nem sikerült meggyőznöm a volt miniszter urat.

Úgy gondolom, hogy felszólalását nagy ellenzéki ambícióval, annál kevesebb erkölcsi alappal kellett hogy elmondja. Tehát hangsúlyozom ismét, hogy az ön személyében egy olyan képviselő szólalt föl a parlamentben, akinek a minisztersége alatt az önkormányzatok a legnagyobb vesztséget szenvedték el. Önnek nemhogy egy költségvetési évre nem volt koncepciója, igazából semmilyen koncepciója nem volt, csak a felszólalásának a végén négyéves koncepciótervezettel, annak hiányával mondta el, illetve bírálta a kormányzatot.

Én úgy gondolom, hogy ha ön a számokat használja, ami a költségvetésben van, azt illene pontosan elmondani. Tehát a 2010. évi irányszám 1164 milliárd forint. Az módosításra kerül, hiszen több feladat átkerül más minisztériumhoz, más módon lesz megvalósítva, és nem az önkormányzati fejezetben. Ez 80 milliárd forint, ezt vonjuk le. Az 1085 milliárd forint. Ami az önkormányzati fejezetben megjelenik, az 1134 milliárd forint, tehát a 2010. évi bázisszámhoz képest 50 milliárd forinttal nagyobb összeg. Ha önnek ez tetszik, ha nem tetszik, ha ezt vonja le, ha azt adja hozzá, ez akkor is annyi, ez akkor is 50 milliárd forinttal több.

Mindez úgy több, hogy 2009-ben, ami alapján a személyi jövedelemadó-részesedést számoljuk ki az önkormányzati ágazatnak, 47 milliárd forinttal kevesebb jut. Tehát ha azt a számot tennénk be a 2011. évi költségvetésbe, akkor ennyivel kevesebbet kapnának az önkormányzatok. Ehelyett nem kevesebbet kapnak, hanem a 47 milliárd kompenzálásra kerül, és még azon fölül kapnak 50 milliárd forintot. Ezt egyébként a részletes indokolásnak az egyik táblázata ki is hozza, ön ezt bizonyára nem nézte meg. Állami támogatások és hozzájárulások 2010. évi irányszám, bázis, 2011. évi irányszám közötti különbség 95 milliárd 931 millió forint, 23,6 százalékos növekedés. Ez egyébként a normatívákban is alapvetően föllelhető, illetve a központosított előirányzatban, tehát visszaszámolható, hogy ez az összeg az önkormányzati fejezetben, illetve az önkormányzati támogatásokban megtalálható.

Azt a bírálatot persze el lehet mondani, hogy jó lett volna ettől sokkal több, jó lett volna 100 milliárd, 200 milliárd vagy 500 milliárd, vagy nem tudom, mennyi, de ahhoz önöknek a 2010. évi költségvetést tisztességesen meg kellett volna tervezni, és nem úgy átadni a következő kormánynak májusban, hogy 500 milliárd forintos eltérés van a költségvetésben.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha nincs a kormányváltás és nincs a költségvetésben a valóság felfedése, hogyha önök nyerték volna meg a választást, akkor év végére be kellett volna jelenteni, hogy nem 3,8 százalékos a hiány, hanem ki tudja, mennyi, 5 vagy 6 százalék, mint ahogy azt az előző nyolc évben minden évben megtették. Egyetlenegy évben sem tudták teljesíteni a költségvetési hiány tervezett mértékét, mindig nagyobb volt. Ebben az évben is így lett volna, ha önök nyerik meg a választást, de hála istennek, nem önök nyerték meg a választást, hanem egy olyan kormány tudott megalakulni, amely az önök által kiszámolt, az önök által az Európai Uniónak megígért, beígért hiányszámot tartani tudta. Igaz, hogy ehhez nagyon kegyetlen döntéseket kellett hozni, lásd különadók, válságadó és más egyéb döntések.

Persze, önök olyan helyzetbe hozták az országot, hogy mikor átadjuk a kormányzást, akkor majd úgyis jön a Fidesz, és az első intézkedése majd a lakosság megsarcolása lesz. Én elhiszem, hogy önök csalódottak, hogy nem ez történt, mert ezt várták. Azt várták, hogy már az első fél évben a Fidesz olyan politikai helyzetet fog teremteni, hogy bele fog bukni a kormányzásba. Én elhiszem, hogy csalódottak önök, hogy nem ez történik.

Ha pontos költségvetést készítettek volna, akkor úgy gondolom, hogy az önkormányzatoknak is több juthatna a következő évi költségvetésből. Először az önök rossz számolását, a felelőtlen gazdálkodását, a felelőtlen költségvetését kell a Fidesznek rendbe tennie, és bizony ennek nagyon nagy ára van. Az önkormányzatok tekintetében az a nagy ára, hogy nem tudjuk reálértéken emelni most még az önkormányzatok költségvetését, de legalább a csökkenést már megállítottuk. Úgy állítottuk meg a csökkenést, hogy 500 milliárd hiányzik a költségvetésből, úgy állítottuk meg a csökkenést, hogy 50 milliárddal egyébként kevesebb személyi jövedelemadó-rész jutna az önkormányzatoknak. Mindamellett a fejlesztések tekintetében pedig lényeges előrelépés van, mert ön azért a többleteket rendszeresen kihagyta, például hogy 5,5 milliárd forint jut majd ebből a fejezetből az önkormányzati kötelező feladatok ellátására, vagy hogy a 10,6 milliárd forint európai önerőalap megmarad és az önkormányzati kötelező feladatok ellátását fogja biztosítani.

(A jegyzői székben Hegedűs Lorántnét
dr. Lenhardt Balázs váltja fel.)

Volt miniszter úr, elmondok önnek egy történetet, és talán ez igazolja, hogy önnek nincs erkölcsi alapja bírálni semmilyen költségvetést, amit az új kormány készít el. Ön kihagyott egy tételt a költségvetésből, 2,7 milliárdot. Miért nem mondta azt el, hogy az ön minisztersége alatt 50 millió forinttal a saját választókörzetében és még a környékén elindítottak egy belvízprogramot, meghívásos pályázattal meghívtak tíz, ön által ismert és érintett, a saját választókörzetében található önkormányzatot, 50 millió forintot az ön minisztersége alatt beírtak a költségvetésbe, ennyivel kötelezettséget vállaltak, majd azt is beírták a költségvetésbe, hogy 2011-ben jöjjön az új kormány és adja oda a 2,7 milliárd forintot? Ezt miért nem mondja el a költségvetési vitában? Miért nem dicséri meg az új kormányt, hogy azt, amit én kitaláltam, hogy milliárdokat adok kilenc önkormányzatnak, most ez a költségvetés tartalmazza? Egyébként ez szégyen, mert ez az összeg az európai uniós forrásokból kellene hogy megvalósuljon. Ha mindig kilenc önkormányzatnak tisztán nemzeti forrásból 3 milliárd forintot tudunk adni, ez az ország hol lenne?

Úgy gondolom, hogy ön felelőtlen volt e tekintetben, és vállalnia kell érte a felelősséget. Ha így gazdálkodna ez az ország, és ilyen emberek irányítanák az önkormányzati fejezetet, mint ön, hogy 50 milliókkal beszáll a ringlispílbe és a következő kormányra pedig ráhagy 3 milliárd forintot, akkor ez az ország hová jutna? Mutatja a szocialista politikusok és az ön gondolkodását az önkormányzatok terén, hogy nem érdekli önt egyébként, nem érdekelte miniszter korában az, hogy a magyar önkormányzatiság hová jut, az, hogy milyen állapotban fogja átadni a következő miniszternek vagy az államtitkárnak az önkormányzatok feladatellátását, illetve az adósságát, csak egy érdekelte, hogy a saját körzetébe milliárdokat tudjon vinni. Szégyen, amit művelt, és nem fogadom el az önkormányzatok iránti kritikáját.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage