VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Pősze képviselőtársam tőzsdével kapcsolatos előadásrészlete hozta fel bennem azt, amit már meg is említettünk tegnap is, hogy ebben a költségvetésben valóban trükkök százai vannak elrejtve. Igazából az adótörvények utolsó módosítási körénél nagyon furcsa volt látni, hogy egyszerre helyezi magát harcba a kormány mind a spekuláció elleni háborúban, mind pedig a cinizmus elleni háborúban akkor, amikor a tőzsdei cégek osztalékára kivetett egészségügyi hozzájárulást megszünteti, viszont ugyanúgy a kis- és középvállalkozóknak - akiket elméletileg mindannyian szeretnénk támogatni, de úgy tűnik, a kormány nem - ugyanúgy be kell fizetni a kkv-k osztaléka után az egészségügyi hozzájárulást, viszont a tőzsdei nyereségből nem kell fizetni.

A másik ilyen trükk nem egy új, hatalmas találmány, ez az infláció alultervezése. Itt egész egyszerűen arról van szó, ez nagyon egyszerűen elmagyarázható, hogy a kormány azt mondja, hogy most ennyi lesz az infláció, de valójában jóval magasabb lesz az infláció, ezt mindenki tudja, hiszen a válságadókat át fogják hárítani a kereskedelmi láncok, a telefontársaságok, lehetséges, hogy az energiacégek is, de azt kell látni, hogy most a kormány plusz szabad felhasználású forráshoz jut azáltal, hogy az inflációt alultervezi. Ez nagyon egyszerű okokra visszavezethető, mert ez a plusz fél százalék, amit ez jelent, az súlyos milliárd forintokat jelent, és azoknak a sorsát nem látjuk benne ebben a költségvetésben.

Most nem azt mondom, hogy én egy jós vagyok, és tudom, hogy mennyi lesz az infláció jövőre, viszont nagyon egyszerű makroökonómiai adatok miatt - és erre már a Költségvetési Tanács, az MNB és az ÁSZ is felhívta a figyelmet - valószínűleg alul van tervezve az infláció. Ez a kormánynak szabad kezet ad úgy, hogy igazából nem kell elmondania, hogy mire fogja költeni az infláció alultervezéséből származó pénzt.

Köszönöm a szót. (Taps az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage