DR. BECSEY ZSOLT nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Bár nem kívántam hozzászólni, de úgy gondolom, röviden, talán az előző életemből, az Európai Parlamentből adódó tapasztalataim kapcsán szeretnék hozzászólni az előbbi, alkotmánybírósági eszmefuttatáshoz. Először is költségvetést tárgyalunk, és nem alkotmánybírósági teremben vagyunk, tehát ezzel nem is kívánnék nagyon foglalkozni.

Viszont amit szeretnék kiemelni röviden, hogy Magyarországon és Európában is ez egy közös vonás volt. A nagy gond az volt egyébként az adórendszerekkel és az adórendszerek szociálpolitikával való összekapcsolásával, hogy úgy finanszíroztuk - gyakorlatilag fedezet nélkül - a szociálpolitikát, hogy ezáltal többletteljesítményre, többlet GDP-teljesítményre nem ösztönöztük a gazdasági szereplőket. Ebből jött az, hogy a szocialista kormányok Európa-szerte - és itt is - hatalmas államadósságokat hagytak hátra.

Esélyegyenlőségi kérdéskörök. Ezt is elvonatkoztattuk mindig attól, hogy nagyobb gazdasági teljesítményt tudjunk elérni; odavezettek, ahova vezettek. Magyarországon 51 százalékról 80 százalékra nőtt a GDP-arányos államadósság 2001-től számított nyolc év alatt. Ezt most jövőre el kell indítanunk lefelé.

Ezért is gondolom azt, hogy alkotmánybírósági eszmefuttatás helyett inkább azt emelném ki, hogy igenis szükség van egyszerű, átlátható adórendszerre, és olyan adórendszerre, ami az embereket ösztönzi. Ösztönzi nagyobb teljesítményre, tehát a progressziónál nem azt hozza, hogy akkor belép a teljesítmény-visszafogás a magasabb adókulcs miatt, hanem nagyobb teljesítményre ösztönzi; arra ösztönzi a családosokat, hogy először is vállaljanak gyereket, és akkor a fiatal nem fog elmenni külföldre, hanem itt kap egy pozitív ösztönzést, akkor már leírhatja az adójából, hozzájárul ahhoz a közteherhez, amit az országban el kell viselni, és egy nagyobb teljesítményt fog kihozni, és jövőre is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ennek alapján (Az elnök kikapcsolja a mikrofont.) lehetőségünk lesz arra, hogy 3 százalékos gazdasági növekedésünk legyen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage