PINTÉR LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Eddig általában a költségvetési vitában mindig arról volt szó, hogy hol tudunk több pénzt adni egészségügynek, oktatásnak. Én egy teljesen más aspektusból szeretnék egy-két gondolatot mondani. Arról szeretnék beszélni, hogy a vidéki Magyarország hogyan tud hozzájárulni a költségvetéshez.

Örülök neki, hogy Pősze képviselőtársam itt már érintette a vidékfejlesztést. Én Zala megyében vagyok egyéni képviselő, egy olyan körzetben, ahol 102 település van. Szomorúan láttam ebben a nyolc évben, hogy a zalai falvak mennyire kiürültek. Tessenek elképzelni, amikor elmegyek Zalába, egy ezer lakosú település már nagy, elmegyek egy ezer lakosú településre, és oda úgy viszik a tejet, nincs egy tehén. Lassan már az a fő attrakció, hogy disznót vágnak, és azt mutogatják. Önöknek nem kell mondani, hogy a vidéki Magyarország ebben a nyolc évben mennyire ellehetetlenült. Nekünk az a feladatunk, hogy ezekbe a zalai településekbe - és nemcsak a zalai településekbe, hanem az ország mindegyik településébe - életet leheljünk.

Mire is gondolunk itt? Úgy érzem, a nemzeti ügyek kormánya megtette az első lépést, azokat a jogszabályokat, amelyek gátolták, hogy a különböző terményeket el lehessen adni, meg lehessen vásárolni, eltörölte. Sajnálom, hogy Gőgös képviselőtársam nincs itt, megkérdezném tőle, hogy melyik MSZP-s képviselőnek született meg az a mély gondolata - hogy így fejezzem ki magam - abban az időben, hogy nem lehet falun disznót vágni.

(15.50)

Egyszerűen nem is tudom, hogy hova tegyem a dolgot, ezt egy szörnyűségnek tartom. A falu mindig arról volt nevezetes, hogy jó minőségű élelmiszerrel ellátta nemcsak a falut, hanem a várost is. Sajnos ezt a dolgát most nem tölti be.

Úgy érzem, nekünk nagyon nagy lehetőségeink vannak, mert a nemzeti kormány mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a vidékfejlesztés igazán beinduljon. Talán nem kell önöknek mondani, hogy Magyarországon jelen pillanatban több mint 1 millió szarvasmarha hiányzik és durván 6 millió sertés. Ha ezeket a dolgokat négy-öt év alatt meg tudjuk valósítani, akkor életet lehelünk a vidékbe. De az állattenyésztés csak az egyik dolog.

A másik: azt szoktam mondani, hogy ahol lekvárt kell főzni, ott lekvárt kell főzni. Amikor bemegyünk a Sparba, és leveszünk egy lekvárt, azt látjuk, hogy 40 százalék a gyümölcstartalma, 60 százalék meg adalékanyag. Tessék elképzelni, hogy milyen lehetőségek vannak a vidéki Magyarország előtt! Úgy tudom, hogy élelmiszeriparunk termékeinek mintegy 20 százaléka kerül be a multikhoz. Ezt az arányt négy-öt év alatt úgy kellene megváltoztatni, hogy legalább 60 százalékban magyar termények kerüljenek be. Hál' istennek meghoztuk azt a lépést is a másodlagos élelmiszer-ellenőrzéssel, hogy ki kell söpörnünk a Nyugat szennyét - hogy ilyen csúnyán fejezzem ki magam -, mert szörnyű, hogy mi folyik és mit esznek az emberek. Önök is nagyon jól tudják, hogy a nyugati világban meg van határozva, a levágott sertést meddig lehet felhasználni. Általában akkor szokták hozzánk behozni, amikor letelik ez az idő, és Magyarországon a multiknál, leginkább a Tesco áruházakban általában ezt szokták árulni.

Bízom benne, hogy a vidéki Magyarország azokkal a lehetőségekkel, amelyek most adódnak előtte, élni fog, és ahogy Pősze képviselőtársam említette, ezekkel az intézkedésekkel vidéken a munkahelyek számát ha nem is 80 százalékkal, de 30-40 százalékkal emelni tudjuk. Ehhez kérem a jelen lévő képviselők támogatását.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage