DR. MATOLCSY GYÖRGY nemzetgazdasági miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Jó kérdés, hogy mi a vállalhatatlan. 2010 közepén az új kormány egy olyan pénzügyi, gazdasági, költségvetési, államadóssági, foglalkoztatási, vállalkozói helyzetet örökölt, ami vállalhatatlan lett volna azok számára, akik azt előidézték. Egy fenntarthatatlan helyzetet örököltünk. Fenntarthatatlan volt a költségvetés. A betervezett, sokak által jónak tartott, helyesnek tartott, elérhetőnek tartott, reálisnak tartott, szakmailag jónak tartott 3,8 százalékos deficit helyett egy, a bruttó hazai termék 7 százalékának közelében lévő költségvetési hiányt örököltünk. Na, ez vállalhatatlan!

Vállalhatatlan volt továbbá, hogy egy olyan államadóssági szintet örökölt Magyarország új kormánya, amely az európai uniós átlagra szökött fel, miközben a térség 30 százalék, 40 százalék körüli átlagát kétszer-háromszor haladta meg. Sok minden vállalhatatlan volt.

(13.40)

Nos, ennek érdekében... (Zaj.), ennek érdekében az új magyar kormány kitűzött egy nagyon fontos célt: rövid távon végre kell hajtani Magyarország pénzügyi konszolidációját, mert pénzügyi konszolidáció nélkül olyan helyzetbe került volna az ország, amely helyzetet itt most Európában néhány, nálunk, úgy tűnt, hogy jobban álló ország bizony átél.

Négy olyan deficitet örököltünk még, képviselő úr, amely hiányok, deficitek lefaragása már vállalható; a deficitek fenntartása nem, az már vállalhatatlan lett volna. Bevezették 1998-ban a kötelező magán-nyugdíjpénztári intézményt, úgy, hogy nem volt mögötte vagyon. (Gúr Nándor: És 2002-ig te kormányoztál, négy évig!) Nem volt mögötte vagyon. Bevezették ezt az intézményt, és működtették úgy 2010 végéig, hogy a jövő évi költségvetésben, változtatás nélkül, 900 milliárd forintos lyuk - ön lyukakról beszélt, képviselő úr (Gúr Nándor: Igen, azt csináljátok!), itt ez egy szép nagy lyuk - volt tetten érhető az állami nyugdíjkasszában. Ez azt jelentette, hogy nagyjából 20 000 milliárd forintos vagyonnak kellett volna állnia az állami nyugdíjrendszer mögött. Egy fillér nem áll az állami nyugdíjrendszer mögött mint vagyon, mi állunk mögötte mindannyian és az egész ország (Közbeszólások az MSZP soraiból.); mi állunk mögötte, akik a nemzeti szolidaritás keretében hajlandóak vagyunk a járulékainkat befizetni a nyugdíjkasszába. (Szűcs Erika: A befizetésből megy a kifizetés! - Gúr Nándor közbeszól.) Tehát a nyugdíjvagyon hiánya vállalhatatlan, az, hogy nincs az állami nyugdíjrendszer mögött vagyon. Ez a 20 000 milliárd ismerős, ami nincs meg, mert ennyi adósságunk van (Közbeszólások az MSZP soraiból.), az mínusz vagyon, több mint 20 000 milliárd forint Magyarország államadóssága. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Ez egy negatív vagyon. Nem jó, vállalhatatlan, fenntarthatatlan.

Az állami nyugdíjrendszer hiányáról már többen beszéltek: 900 milliárd forint lenne a jövő évben. Ez a deficit is vállalhatatlan.

A harmadik: vállalhatatlan volt az a hiteltelenség, az a bizalmatlanság, ami a magyar gazdaságpolitikát övezte. Gondoljunk bele! 2004 óta, a május 1-jei európai uniós csatlakozás után Magyarország egyetlen évben nem volt képes teljesíteni az akkor, a belépéssel vállalt stabilitási és növekedési egyezmény 3 százalék alatti deficitjét. (Szűcs Erika közbeszól.) Ez vállalhatatlan. Vállalhatatlan, hogy vállalok egy kötelezettséget, majd azt tudatosan nem teljesítem. Ez is vállalhatatlan volt.

És persze vállalhatatlan lett volna a 7 százalék közelében lévő hiány vagy a jövő évben az 5-6 százalék közötti hiány.

Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen azokon a területeken, amelyekről ön beszélt, azokon a területeken is olyan rendszerek működnek, akár a közfoglalkoztatást tekintjük, akár más területet, ahol vállalhatatlan állami kötelezettségek vannak. (Gúr Nándor: Hogy az emberek dolgozhassanak, az vállalhatatlan?! - Szűcs Erika közbeszól.) Ezek mind szerkezeti reformokat igényelnek. És Magyarország kormánya jövő év tavaszán bejelenti majd azt a növekedési és stabilitási programot (Gúr Nándor: Hogy az emberek dolgozhassanak!), amely szerkezeti reformokkal vállalhatóvá, tehát fenntarthatóvá teszi Magyarország gazdaságát.

Köszönöm szépen. (Gúr Nándor: Nagyon jó! Nagyon jó! - Taps a kormánypártok soraiban. - Dr. Varga László: Ez vállalhatatlan volt!)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage