SÓS TAMÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A szocialista vezetésű kormányok a tudásalapú, versenyképes gazdaság működésének elősegítését és támogatását kiemelt feladatuknak tekintették, amely képzett, a társadalmi változásokhoz és a munkaerőpiac új kihívásaihoz alkalmazkodni képes munkaerőt igényelne.

A szakképzés modernizációjának célja volt már akkor is, hogy a szakképesítésben részt vevők száma, felkészültsége minél jobban és rugalmasabban alkalmazkodjon a gazdaság, a munkaerőpiac igényeihez. Ennek érdekében egyik legfontosabb feladatunk volt olyan intézményrendszer kialakítása, működtetése, amelynek szereplői feladataikat egymással és a gazdaság szereplőivel összhangban, a források költséghatékony felhasználásával végzik. Ezen szempontok mentén került kialakításra a szakképzési törvény módosítása, amely több szakmai követelménynek megfelelve alakította át a képzés rendszerét annak érdekében, hogy a gazdaságban részt vevő vállalkozások munkaerőigénye a lehető legrugalmasabban kerüljön kielégítésre.

Az elmúlt években a munkaerő-piaci kereslet-kínálat közelítésének érdekében jogszabályban rögzítettük a regionális fejlesztési-képzési bizottságok szerepét, a szakképzés irányainak és arányainak meghatározását, valamint a képzés fejlesztésének irányait. A gazdaság szereplői által megfogalmazott igények figyelembevételével szerkezetében és tartalmában átdolgoztuk az országos képzési jegyzéket, jogszabályban rögzítettük a szakmai és vizsgakövetelményeket. A felnőttképzési törvényt is úgy módosítottuk, hogy a felnőttképzést folytató intézményeket ösztönözzük olyan képzési kínálat összeállítására, ami megfelel a munkaerő-piaci igényeknek. Szigorítottuk az intézmény- és programakkreditációt, a támogatások, valamint az ellenőrzés rendszerét.

A szakképzésben dolgozók, az érintett tanulók számára is közismert, hogy a kamarák idáig is 26 szakmáért voltak felelősek, és azt is meg kell említeni, hogy a regionális fejlesztési és képzési bizottságokban a súlyuknak megfelelően azok létrehozatala óta jelen voltak a kamarák a különféle döntéshozatalokban.

Kérdezem az államtitkár úrtól, hogy mitől gondolják, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara képes lesz ellátni a mostani többletfeladatait, amelyet a miniszterelnök úrral kötött megállapodásban rögzítettek. Mitől gondolják, hogy az új rendszer eredményesebb lesz, mint a most már ismert és elfogadott képzési, szakképzési rendszer?

Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage