DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ha megengedi, megfordítanám a kérdésfelvetését. Nem az a kérdés, ugyanis, hogy a kamara jobb gazdája-e az államnál a szakképzésnek, hanem az, hogy a kamara miért nem vett részt eddig is már sokkal erősebben a szakképzésben. Miért vállalt fel az állam olyan feladatokat, amelyeket mások jobban tudnak elvégezni? Mi a kicsi, de a feladatait jól ellátó államban bízunk, és azokat a feladatokat, amelyeket mások az államnál jobban képesek ellátni, a jövőben sem kívánjuk az állami szervekre bízni.

Idejövet alkalmam volt találkozni a baden-württembergi gazdasági miniszterrel, és neki is említettem ezt a kérdésfeltevést, és ő sem értette. Ugyanakkor biztosított arról minket, hogy Baden-Württemberg megad minden segítséget ahhoz, hogy a kamarák bevonásával egy erős duális szakképzés alakuljon ki Magyarországon.

Nos, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évről évre bővülő feladatvállalással vesz részt a szakképzésben, erősíti a kapcsolatot a gazdálkodó szervezetek és az oktatási intézmények között, gondozza a legnagyobb tanulólétszámot érintő gyakorlatigényes szakképesítéseket, közreműködik a tanulószerződések megkötésében, szakmai és módszertani segítséget nyújt a gyakorlati oktatásban részt vevő gazdálkodó szervezeteknek, ellenőrzi a gyakorlati oktatást, szervezi a szintvizsgákat.

Ennek a folyamatnak egy logikus folytatása, hogy a kamara vállalta: a foglalkoztatás bővítéséhez elengedhetetlen szakemberszükséglet biztosítása érdekében további szakképesítéseket vesz át, 125-re növeli ezzel a gondozásában lévő 26 szakképesítés számát.

A kamara azzal, hogy újabb szakképesítéseket vett át gondozásra, nem lett persze gazdája ezeknek a szakképesítéseknek - mármint idézőjelesen gazdája -, csupán részt vállalt az átvett, szakképesítéseket érintő feladatok ellátásában.

(14.50)

Az egyik meghatározó szolgáltatás, amelyet a kamara a hazai gazdaság számára nyújt, a gyakorlati szakképzés koordinációja. A kamarák a megállapodás értelmében közvetítik a gazdaság munkaerő-piaci igényeit, az egyes szakképesítések tartalmával kapcsolatos elvárásait a kormányzat és a Nemzetgazdasági Minisztérium és a közoktatást felügyelő tárca felé. A törvényességi felügyelet, az oktatáspolitikai és foglalkoztatáspolitikai irányítás az átadott szakképesítéseknél is a kormányzatnál marad. A működtetés és a szakoktatás teljes finanszírozása szintén állami feladat, amelyhez állami ellenőrzés és felügyelet is társul. Ezek szellemében a Nemzetgazdasági Minisztérium, a hozzá kapcsolódó Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet, valamint a közoktatási intézményeket felügyelő Nemzeti Erőforrás Minisztérium közötti együttműködési és felügyeleti rendszer érvényesül.

Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt években az önök oktatáspolitikájának köszönhetően a szakmunkásképzés válságba került. Az iskolákból kikerülők nagy része nem tud elhelyezkedni. Aki kap állást, annak bére sem utal arra, hogy az iskolában töltött évei sokat tettek volna hozzá tudásához. Ezen a szomorú helyzeten változtatni kell. Ezt a változtatást csak az érintettek, a vállalkozók képviseletének bevonásával valósíthatjuk meg.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, kérem válaszom szíves elfogadását. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage