NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Testvérlovagrendről van szó.

Tisztelt Ház! A Magyar Köztársaság Kormánya és a Szuverén Jeruzsálemi, Rodoszi és Máltai Szent János Katonai és Ispotályos Rend közötti együttműködési megállapodás kihirdetését célozza a jelen javaslat, ami valóban a johannita lovagrend testvérlovagrendje, amelynek nagyon sokan vagyunk e Házban tagjai.

A lovagrend magyarországi szervezeteinek munkáját a magyar kormány a kezdetektől fogva nagyra értékeli. Külön említést érdemel a Máltai Szeretetszolgálat és önkénteseinek tevékenysége. Hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy csak a közelmúltban is a kolontári iszapkatasztrófa károsultjainak megsegítésében, a felsőzsolcai árvízkárosultak támogatásában, idősgondozásban, a fogyatékkal élők segítésében, hajléktalanok számára nyitott nappali melegedők, illetőleg éjszakai szálláshelyek biztosításában vagy akár a békásmegyerihez hasonló máltai játszóterek üzemeltetésében kiemelkedő szerepet töltenek be.

Tisztelt Ház! Jelenleg a szuverén máltai lovagrend szuverenitását a Magyar Köztársaság mellett több mint száz állam ismeri el. Ugyanakkor itt föl szeretném hívni egy sajátosságra a figyelmet: noha a lovagrend egyrészről a nemzetközi jog szuverén sui generis alanya, másrészről az Apostoli Szentszék által elismert szerzetesrendről is szó van, tehát egy sajátos entitás, amely sajátos megoldások alkalmazását teszi szükségessé a nemzetközi jog szempontjából is. A kormány és a lovagrend közötti megállapodást tehát két szuverén köti meg.

Ennek a megállapodásnak a célja, hogy nemzetközi jogi garanciákat biztosítsunk, és ezen keresztül is támogassuk ezen szervezetek tevékenységét. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy itt - különösen a karitatív tevékenységre tekintettel - szociális, egészségügyi, humanitárius, nemzetközi fejlesztési területen határozzunk meg együttműködési kereteket, általános kereteket és irányvonalat, támogatási formákat.

Különösen a nevelés, oktatás, kulturális, szociális, egészségügyi, katasztrófavédelmi, sport-, gyermek- és ifjúságvédelmi tevékenységet nevesíti a megállapodás, amelyeket nem tart fenn kizárólagosan az állam vagy állami szerv saját maga számára.

Az együttműködési megállapodás mindezen lehetőségeket és kedvezményeket biztosítja a lovagrend magyarországi kijelölt szervezetei számára, amelyeket egyébként más magyarországi egyházi intézményfenntartók is élveznek. Ez tehát a megállapodás lényege, hogy az egyházi intézményfenntartókkal azonos elbírálás alá fognak kerülni a lovagrend szervezetei. A megállapodás a fentieken túlmenően nem ad jogosítványokat a lovagrendnek.

Kérem a tisztelt Házat, hogy fogadja el a beterjesztett törvényjavaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage