CSIZI PÉTER, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Vágó Gábor kisebbségi előadó mindenképpen föl szeretett volna kétszer szólalni ennél a vitánál, úgyhogy a többségi véleményt emiatt is ismertetni szeretném.

A kormány által beterjesztett törvényjavaslat megteremti annak lehetőségét, hogy a kötelezően pénztártaggá vált emberek év végéig önkéntesen rendelkezzenek, hogy számlájuk vezetését a továbbiakban a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer vegye át. A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő magán-nyugdíjpénztári tagok megkapják nyugdíjcélú megtakarításuk reálhozamát, amelyet önkéntes nyugdíjbiztosító pénztárban helyezhetnek el, vagy átutalják a társadalombiztosítási nyugdíjpénztárban létrehozott egyéni számlájukra.

Így nem igazak azok a szocialista kritikák, amiket ma már nem hallhatunk, amelyek szerint az emberek elveszítik az évek alatt nehezen megspórolt pénzüket. Hiszen a kormány most ezzel a törvényjavaslattal megteremti annak lehetőségét, hogy a társadalombiztosításban az egyéni számlanyilvántartás jogszabálya megjelenjen. Azon magánnyugdíjpénztár-tagok, akiknek a reálhozama negatív, tehát a magánnyugdíjpénztáruk nem gondoskodott kellőképpen az ő pénzükről, előfordulhat az is, hogy a megtakarításuk kevesebb, mint a betett pénz, úgy léphetnek vissza a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe, mint ha ki sem léptek volna onnan, hiszen az eddigi nyugdíjcélú befizetésük inflációval növelt összegét a kormány jóváírja az új rendszerben.

Azoknak a magán-nyugdíjpénztári tagoknak, akik pedig úgy döntenek, hogy mindezek ellenére meg szeretnék tartani magán-nyugdíjpénztári tagságukat, 2011. január 31-ig kell nyilatkozatot tenniük. Szerzett jogaik azonban minden riogatás ellenére nekik sem sérülnek, hiszen az eddig megszerzett ellátási jogosultság megmarad úgy, hogy nyugdíjba vonuláskor megállapított résznyugdíjra lesznek majd jogosultak. Ez pedig biztosítja majd nekik a szociális biztonságot.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat létrehozza az úgynevezett nyugdíjreform és adósságcsökkentő alapot is, amelynek fő feladata a visszalépéssel kapcsolatos pénzügyi kérdések szabályozása. Működését pedig az Állami Számvevőszék fogja majd ellenőrizni. Mindezek alapján az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság támogatja, és általános vitára alkalmasnak tartotta a kormány elképzelését.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage