DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Orbán Viktor miniszterelnök úr múlt hét kedden találkozott Moszkvában az orosz miniszterelnökkel, Vlagyimir Putyinnal, ahol Magyarország és Oroszország energetikai kapcsolatai is napirendre kerültek, de sajtóhírek szerint konkrét megállapodás nem született, a miniszterelnök szóvivője pedig nem kívánt nyilatkozni; miközben fontos, hogy a magyar kormány az ország energiaimport-függőségének csökkentése érdekében mit tesz a hazai energiatermelés növeléséért és mit tesz persze az importforrások és ellátási útvonalak bővítéséért. Annál is inkább, mert az import részaránya az energiafelhasználásunkban magas, mintegy 69 százalék, és a legmagasabb a fölgáz esetében, ahol több mint 82 százalék, amely jelenleg szinte teljes egészében orosz forrásból származik.

Biztonságunk és az energiaköltség tehát jelentős részben attól függ, hogy mennyi gázt hozunk be, milyen áron, milyen forrásból, és melyek azok a vállalatok, amelyek a magyar piacon jelen vannak; és akkor van esélyünk 2015 után csökkenteni orosz földgázfüggőségünket, ha együttműködünk az Európai Unió többi államával, az Európai Unióban és a magyar piacon jelen lévő vállalatokkal, az Európai Unió vállalataival, ha összekötjük földgázszállító rendszereinket, ha a szállítási irányok megfordíthatók, és ha új forrásokat kapcsolunk be, hogy sok vállalat, különböző forrásból származó földgázzal versenyezzen a magyar fogyasztókért.

Tisztelt Országgyűlés! Az Orbán-kormány azonban érthetetlen módon semmit nem tesz ennek érdekében. Mindez nemcsak hiba, hanem rendkívül meglepő is. Az Országgyűlésben 2008-ban közösen döntöttünk - a Fidesz által is támogatva - az ellátás biztonságát, a földgáz-versenypiacot erősítő energetikai feladatokról. Önök azonban a múlt héten egy nap alatt - a kormányfő moszkvai látogatását közvetlenül megelőzően - áterőltettek egy törvényt, amely veszélyezteti az ellátás biztonságát, és megerősíti az orosz földgázfüggőséget. Hiába tették! Hiába tették, mégis eredménytelen volt a moszkvai tárgyalás. És hiába ígérték az ármoratórium fenntartását is, mégis megszüntették azt, és emelik január 1-jétől a földgáz árát.

Igen, aggodalomra ad okot, hogy a kormánynak már el kellett volna fogadni az oroszoktól független forrásból származó, gázt biztosító, Nabucco nemzetközi vállalattal kötendő egyezményt, de ez még nem történt meg, legalábbis a sajtóban erről semmi hír nem volt. Az Orbán-kormány ezzel szemben aláírta az Azerbajdzsánból induló, Grúzián és Románián keresztül futó vezeték megépítéséről szóló egyezményt, amely a Nabuccóba szánt gázt vonná el.

És, igen, aggodalomra ad okot az is, hogy a Fidesz felére akarja csökkenteni a meglévő stratégiai biztonsági készletet, azt a készletet, amelynek a létrehozását minden földgázfelhasználó család megfizette és fizeti ma is a földgáz árában azért, ha nem kapunk gázt - mint amire példa is volt az elmúlt öt évben két alkalommal -, ne kerüljön veszélybe az ellátás.

Jogos a kérdés tehát, hogy mi folyik itt, mi a kormány célja a magyar piacon is jelen lévő európai uniós vállalatok sarokba szorításával és az gázbehozatalról folytatott közvetlen orosz tárgyalásokkal. Pontosabban: mi történt kedden Moszkvában? Ha a tárgyalások sikertelenek voltak, érthető a csend. Az Orbán-kormány előtt álló alternatíva világos: vagy a magyar piacon is jelen lévő európai vállalatok számára teremt világos, kiszámítható környezetet, vagy Oroszországgal köt különalkut.

A magyar-orosz tárgyalások tematikája és a kormány intézkedései alapján az sejthető, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr már döntött: nem az európai uniós vállalatokkal akar együttműködni az európai uniós normák alapján. Ahogy a miniszterelnök már több beszédében is kifejtette: szerinte a jövő Keleten van. Rendben, de mi, Magyarország a Nyugathoz tartozunk. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Ó! - Ez igen! - Taps az MSZP padsoraiból.)

13.20

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage